В галерия – книжарница "София Прес" беше открита изложбата "Към извора" - резултат от един проект по Програмата за научната и художественотворческата дейност на Националната художествена академия за 2023 година.
В него са участвали студенти, а идеята е възраждане на иконописната яйчна темперна техника и с нейна помощ за създаването на съвременни произведения на изкуството.
"Всички бои съдържат пигмент, веществото, което дава цвят и свързвател, който може да бъде на най-различна основа. В нашия случай решихме да възродим донякъде яйчната темпера. Свързвателят на нашите бои е една яйчна емулсия, която се приготвя от жълтъка на яйцето, малко вода и задължително консервант, разказа за "Нощен Хоризонт" ръководителят на проекта доц. Атанас Атанасов, преподавател по рисуване в Художествената академия и ръководител на Катедра рисуване
"Научих много нови неща за тази техника в рамките на това обучение по проекта. Самата техника няма нищо ново с това, което сме правили, дори дървото, което се използваме и как се грундира, със самата темпера също се работи по друг начин, на който ние сме се учили, сподели за "Нощен Хоризонт" Александра Николова, една от студентките, участнички в изложбата. Тя учи във филиала на НХА в Бургас, специалност - " Живопис".
"Радвам се, че уча в НХА, защото аз се върнах от Испания с цялото ми семейство и се радвам, че се върнахме, защото ми харесва в България, допълни още Александра.
Доц. Атанасов допълни, че филиалът на НХА в Бургас е едно чудесно място за преподаване.
В яйцето се съдържа цяла вселена. Има много различни вярвания свързани с яйцата. Древните египтяни считали, че Птах, покровител на занаятите и изобразителните изкуства е създал яйцето от Слънцето и Луната. Яйчният жълтък съдържа поне 7 есенциални минерала: калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, натрий, цинк. Освен това мазнини, въглехидрати и захари. Може би за това текстурата на яйчния жълтък се открива в едни от първите рисунки в историята на човечеството.
За да проектираш образ наподобяващ или изкривяващ реалността в една рисунка е нужен материал, който да издържа във времето. Още в Древен Египет са използвали яйчните жълтъци в направата на бои, с които изрисували саркофазите на знатни покойници. Така се появяват темперните бои, които засъхват бързо. Направата им е цяла алхимия от жълтък на яйце, вода и природни пигменти, с които боите добиват различните си цветове.
Яйчната темпера завладява и кавалетната живопис във времето до Ренесанса. Най-разпространена за кавалетната средновековна живопис е била дървената дъска. В епохата на ранното християнство, темперните бои са били използвани и за рисуване на икони. Тази традиция се е запазила в Източноправославната църква до днес.
Яйчната темпера остава доминираща в живописта до 15 – 16 век, когато отстъпва на маслените бои. Маслената живопис пък властва до средата на 19 век. След това доста художници отново припознават темперната боя като своя, заради свойството й да изглежда като жива и да придава на картините повече яркост и достоверност.
Изложбата ще може да бъде видяна в рамките на две седмици от 15 януари натам.
Още по темата в звуковия файл.
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР. Главен диригент е Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма, подходяща за..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце". Произведенията в нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..
Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...