"Забраната на ранни бракове сякаш изглежда на повърхността да подпомага тези момичета, които са най-вече рисковата група, към това да трябва да сключат ранен брак. Но практически се случва така, че за част от тези деца се създават редица други проблеми", коментира тя.
По думите й исканото изменение, което вече е в сила - за забраната на тези бракове, е в резултат на препоръки от 2016 г., когато Комитетът на ООН за правата на детето отправя към България. Това е направено в контекста на системата от механизми, които България има по отношение на проследяването на малцинствените общности, които най-често са тези, които прибягват към съда за издаване на подобен тип разрешение за брак.
В предаването "12+3" адв. Раданова обясни каква е била ситуацията до момента:
"Досега уредбата по начина, по който функционираше, предполагаше съдът конкретно да се запознае, да изслуша встъпващите в брак, съответно и техните настойници, и при наличие на конкретна нужда, която най-често е бременност на непълнолетното лице, което иска да встъпи в брак, беше давано подобно разрешение".
Сега сме пред един вакуум, добави тя и уточни, че в момента такъв брак няма да може да се случи. Адвокатът обясни какво означава сегашната ситуация:
"Една непълнолетна, която е бременна, ражда извън брак, респективно нямаме установен произход на детето. Тук се разчита на припознаването от бащата, той да заяви това пред общината и да се себеидентифицира като баща на детето и да фигурира в акта за раждане. В случай, че това не бъде направено, въпросната непълнолетна ще следва да води дело, което да установи произхода, биологичния баща, от което произтичат редица права. Всичко това за един непълнолетен човек, който е в доста сложна ситуация, означава първо ходене още веднъж до съд, второ ангажиране с множество производства с дълга продължителност и поставянето в една своеобразна несигурност".
Според нея при връщане на предишните текстове на закона, проблемът с непълнолетните раждащи деца няма да бъде решен.
Адв. Раданова подчерта, че няма еднозначен отговор на въпроса с ранните бракове. По думите ѝ подходът трябва да е мултидисциплинарен. Трябва да се работи много с уязвимите групи, категорична бе тя.
Елена Динева-Илиева от Софийския районен съд е първият първоинстанционен съдия, който сезира Конституционния съд след промените в основния закон, които дават тази възможност на всички съдии. Искането на съдия Динева-Илиева е за обявяване за противоконституционна на отмяната на ал. 2, 3 и 4 от чл. 6 на Семейния кодекс. Въпросните разпоредби уреждаха възможността по изключение и след разрешение на Районния съд навършилите 16 години да сключат брак.
Цялото интервю на Снежана Иванова с адв. Юлия Раданова чуйте в звуковия файл.
Конституционният съд в Румъния потвърди резултатите от провелия се на 24 ноември първи тур на президентските избори. След това решение остава насрочения за 8 декември балотаж, на който ще се явяват националистът Калин Джорджеску и лидерката на десноцентристкия "Съюз за спасение на Румъния“ Елена Ласкони. КС на Румъния решава на 2-ри..
Във Франция крайната левица и крайната десница обявиха, че ще внесат в парламента искане за вот на недоверие на правителството на малцинството, начело с Мишел Барние. Партиите "Непокорна Франция" на Жан-Люк Меланшон, плюс останалите 3 в лявата коалиция Нов Народен фронт и "Национален сбор" на Марин льо Пен не можаха да накарат премиера Барние да отмени..
От БСП - Обединена левица канят на обща среща утре всички парламентарни групи, без ДПС - Ново начало, съобщиха от пресцентъра на социалистите. От левицата изразяват готовност да организират тази обща среща във вторник, в удобно за шестте формации време. "Очакваме Вашия отговор, както и състава на Вашите преговорни екипи", гласи съобщението...
Работници в девет завода в Германия на автомобилната група "Фолксваген" (Volkswagen) проведоха днес двучасови стачки в девет завода в Германия, за да подчертаят несъгласието си с планираните съкращенията на заплатите и затварянето на фабрики, които според компанията са необходими, предаде "Асошиейтед прес". Работа спря и основният завод на..
На днешното заседание на Централния наказателен съд в Лондон, където е в ход процеса срещу шестимата български граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, основно внимание бе отделено на плановете за примамване на българския раследващ журналист Христо Грозев от "Белингкат“. Според британския съд добре организиран шпионски кръг е..
Проблемът в Грузия е породен по-скоро от вътрешнополитически обстоятелства. Това заяви пред БНР журналистът Анатоли Стайков. Грузия има нужда от много силна и недвусмислена подкрепа от Европа, за да не попадне под контрола на Русия. С този призив се обърна грузинската президентка Саломе Зурабишвили към Европейския съюз след четвъртата нощ..
Министерството на финансите очаква минимални свиване на дефицита през ноември спрямо октомври, показват предварителните данни. Според тях хазната е на минус с 3,7 милиарда лева при близо четири милиарда лева дефицит през октомври. МФ: Бюджетен дефицит от 3,9648 млрд. лева към края на октомври В началото на всеки месец от Министерството на..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..