Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След години изолация на местната власт от хората и медиите:

"Размрази" ли се животът в община Якоруда?

| Репортаж
Община Якоруда
Снимка: Кети Тренчева

"Размрази" ли се животът в община Якоруда след 20-годишна изолация на местната власт от хората и медиите? 

Кметът Мехмед Вакльов разказа пред БНР как ще се преодолее икономическата миграция и безработицата.

Има общини, които активно използват медиите и социалните мрежи, за да се похвалят какво са направили за местните хора и бизнеса. Някои дори предозират тази публичност, за да покажат колко са прозрачни. Други местни власти не са казали и дума в продължение на години. Якоруда е най-яркият пример на затворена и мълчаща община в продължение на 20 години. Дори преди малко повече от година, когато предишният кмет Нуредин Кафелов беше открит прострелян, никой не смееше да говори, да каже какво се случва в тази община. 

Завесата донякъде повдигна проверката на КПКОНПИ, която иззе един микробус документация по сигнал за престъпни схеми и източване на общината от близки до ръководството хора и фирми. Но и тази информация потъна.

Това донякъде обяснява въодушевлението на местните хора, които след 20 години имаха шанса да си изберат нов кмет. В сградата на общината вече се диша спокойно, вратите не са заключени, хората са вежливи и дори усмихнати. Затова и първият въпрос към кмета Мехмед Вакльов е дали успява да я размрази: 

"Пред кабинета ми чакат 20 човека, вие сте представител на медия. От тази гледна точка, да".

Той най-много се притеснява от финансовата част на това, което е заварил. 

"Заварих община Якоруда с 1.5 милиона кредит и около 500 хиляди лева задължения към различни доставчици. Това тежи много".

Якоруда е на първо място в областта и по безработица - над 40 процента. Новият кмет ще трябва да преодолява и този проблем, но не смята, че общината трябва да е основният работодател. А инвеститорите има на какво да заложат - прекрасна природа, уникална археология, свързана с най-мистичното тракийско племе - бесите, които са живеели тук, минералната вода, която също е като замръзнало богатство: 

"Важно е да се създаде бизнес климат. Ние имаме и потенциал да се развиваме в сферата на туризма. На нас ни трябват работни места. Не мога да отговоря защо до момента това богатство не се е развивало. За мен е загадка. Водата лекува чревни болести и изгаряния". 


В общината се предвижда работа по развитие на балнеолечението и спа процедурите. 

"Имаме предстоящи срещи с министъра на туризма".

Гордостта на Якоруда преди години беше курортната местност "Трещеник", оставена като стара къща да се руши, признава Мехмед Вакльов: 

"Възможностите са големи. Трасирана е писта около 2,3 км. Водим разговори с човека, който го е правил. Той е частен инвеститор". 

В тези 20 години безвремие много от жителите на община Якоруда оцеляваха като икономически мигранти, които заминаха трайно или работещи сезонно в чужбина. Най-тежката задача на кмета е да направи така, че те да се върнат по домовете си и да има какво да работят: 

"Имаме добри строители. Те работят основно в Банско и София. Имаме 17 дървопреработвателни предприятия. Това е основният бизнес. Имаме и потенциал в биоземеделието. Ще направим и разяснителна кампания. В селата много малко хора вече отглеждат животни. Много излизат в чужбина сезонно. Там изкарват по-хубави пари. Ние искаме да им дадем работа. Ще направим всичко възможно да задържим хората в община Якоруда. Очакванията наистина са големи. Пътната инфраструктура е под всякаква критика. ВиК инфраструктурата – също. Работим в тази посока". 


И тъй като животът не е само работа, тази година ще бъдат възстановени и културните празници в Якоруда - защото тук хората празнуват заедно и Байрям, и Великден. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман

Със 112 гласа "за", 45 "против" и 8 въздържали се депутатите приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман. Законовото изискване е омбудсманът да номинира заместника си в едномесечен срок, след като е избран на поста. Парламентът избра Велислава Делчева на 18 юли.  Велислава Делчева е новият омбудсман на България..

публикувано на 25.07.25 в 13:51
Четирима ще се борят за директор на ПГТЕ

15 кандидати за директори на 8 училища в област Монтана

Няма желаещи за директори на две училища в област Монтана. Процедурата е прекратена за Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана и основно училище "Кирил и Методий" в ломското село Замфир. За 8 училища ще има конкурси за директори 15 са кандидатите за директори на 8 училища в област Монтана. Няма недопуснати, уточняват от..

публикувано на 25.07.25 в 13:47

Платформа помага в управлението и превенцията на хроничния стрес и професионалното прегаряне

Иновативна платформа за управление и превенция на хроничния стрес, бърнаута и менталното здраве помага още преди появата на клинични симптоми.  Разработката е дело на млад екип от амбициозни бизнес дами, с практика и опит и в науката.  Радостина Минина от екипа на Practical Stress е част от екипа на платформа за превенция на хроничния стрес...

публикувано на 25.07.25 в 13:35

Президентът Радев: КС не отстрани пороците в Конституцията

Пороците в Конституцията, допуснати от сглобката, не бяха отстранени от Конституционния съд.  Така президентът Румен Радев коментира това, че вчера КС не успя да събере мнозинство по искането на държавния глава и депутати от "Възраждане", "Има такъв народ" и БСП да обяви за противоконституционни текстовете от Шестата поправка в Основния закон,..

публикувано на 25.07.25 в 13:32

На първо четене: Приеха три проекта, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари

Депутатите приеха на първо четене три от проектите за промени в Закона за лечебните заведения, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари . В тях се предвиждат различни механизми за ръст на възнагражденията.  Управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН предлагат - заплатите на младите лекари да продължат да са обвързани с..

публикувано на 25.07.25 в 13:26

Новият председател на ГЕРБ във варненския район "Одесос": Няма напрежение в структурата

По думите на Петков няма информация за подписка , защото такава не е представена нито пред местното ръководство във Варна, нито пред централното ръководство на ГЕРБ в София. Той подчерта, че на проведените две събрания през изминалия месец е канил и д-р Тошев, но той не е присъствал.  "През последните години има недостатъчно добра активност,..

публикувано на 25.07.25 в 13:18
Професор Мишел Стравшински

Проф. Мишел Стравшински: Много специалисти се връщат в Израел заради засилващия се антисемитизъм

Професор Мишел Стравшински е възпитаник на Масачузетския технологичен институт. Повече от 10 години е работил, а накрая оглавявал изследователския отдел на Банката на Израел. Преподава в Еврейския университет в Йерусалим и Университета в Тел Авив. Публикува статии във водещи списания по целия свят. Сред най-известните му трудове са..

публикувано на 25.07.25 в 12:40