Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Няма основания да очакваме повишение на цените на електрическата енергия"

Антон Иванов: Очаквам в България да се появят и газови централи

"В часовете, в които не работят фотоволтаичните централи, внасяме интензивно ток"

| Интервю
Антон Иванов
Снимка: Силвия Великова

Не може да говорим за двойни сметки за ток. Това обясни пред БНР енергийният експерт Антон Иванов.

"При крайните потребители те са се задържали. На основните борсови пазари цените на електрическата енергия дори намаляват".

В часовете, в които не работят фотоволтаичните централи, внасяме интензивно ток, посочи експертът.

"Основно от Гърция, но също и от Румъния. Цените на природния газ се задържаха ниски, а газовите хранилища в Европа останаха на доста високи нива. Затова има добри възможности газовите централи в съседните страни да работят и да осигуряват по-ниска цена на електрическата енергия на борсите. В България тази година се внася електрическа енергия основно заради въглищните централи. Те заплащат високи стойности за емисиите на въглероден двуокис и сега са неконкурентни спрямо газовите централи, които също плащат въглеродни емисии, но при тях те са доста по-ниски. Газовите централи произвеждат електрическа енергия, която е с над 100 лева на мегават час по-ниска като цена, отколкото нашите въглищни централи".

Антон Иванов коментира идеята на Кирил Домусчиев за създаване на национален пазар на въглеродни емисии. 

"Възможностите за търгуване на въглеродни емисии трябва изцяло да бъдат съобразени с директивите на ЕС. Възможно е да се работи в тази посока, но тя трябва да бъде обоснована като част от общия пазар и да се даде свободен достъп на всички потребители или производители на европейския пазар. Не може да създадем платформа, която е затворена само за България". 

Поради поддържането на системата за компенсации, в момента е трудно да се говори, че нашите промишлени потребители са в неизгодна позиция спрямо европейските им партньори, посочи той. 

"Големите консуматори на електрическа енергия у нас отдавна настояват за преференциални условия за доставка на електрическа енергия.  Коментират, че благодарение на съществуването на регулиран пазар у нас битовите потребители заплащат значително по-ниска цена, която оказва влияние върху цената, която плащат промишлените и стопанските обекти. Те продължават да настояват за изравняване на условията, при които купуват електрическа енергия с тези в Европа". 

Иванов обясни какви са възможностите за въвеждане на автоматизирано управление на тока. 

"То може да се организира на ниво потребител. Да се изгради система, която да следи динамичните промени на пазара и динамиката на потребление при самия потребител. Да се даде възможност за промяна на неговия товар, когато цената е висока, а когато е ниска - да се увеличи. Да се включат и  допълнителни съоръжения за съхранение на енергия. Това е палитра от мерки, която може да подобри ефективността на потребление на електрическа енергия, но изисква инвестиции, които са високи".

В момента се разработва стратегия, базирана на енергиен микс, разясни още Антон Иванов.

"Значително увеличение на производството от възобновяеми енергийни източници, но и гарантирано участие на хидроенергийни комплекси и на ядрени централи. Разчита се основно на производства, които са нискоемисионни. 

Въпросът е да изграждаме такива енергийни източници, които са конкурентни на регионалния пазар. Тогава ще имаме икономически обосновано производство в България, което да задоволява както нуждите на нашите потребители, така и за износ".

Той очаква в България да се появят и газови централи.

"Но на чисто пазарен принцип. По-скоро от частни инвеститори, отколкото с някакво участие на държавата". 

Нямаме основания да очакваме повишение на цените на електрическата енергия на регулиран пазар, отбеляза още енергийният експерт.

Цялото интервю на Людмила Железова с Антон Иванов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

2 500 семейства в Кипър ще получат пакети с основни храни за Коледа

2 500 уязвими семейства в Кипър ще получат „Коледни пакети с любов“. Те са подготвени по инициатива на Кипърския червен кръст и ще бъдат раздадени до края на тази седмица.  Благотворителните пакети съдържат 26 вида храни от първа необходимост, сред които зехтин, мляко, конфитюр, варива, тестени и зърнени изделия. Предоставят се също и..

публикувано на 18.12.24 в 04:51
Съдебната палата в Кюстендил

Делото за фалиралата "Дупнишка популярна каса“ ще продължи догодина

Окръжен съд – Кюстендил определи за януари и февруари догодина нови дати за следващи 4 съдебни заседания по делото за фалиралата през 2013 г. "Дупнишка популярна каса“. От месец март до момента са проведени 16 заседания по делото, като са разпитани над 125 свидетели. Пострадали според обвинението са 226 души, които загубиха парите си...

публикувано на 17.12.24 в 22:06

Петър Волгин и Андрей Ковачев в ЕП в диалог за войната в Украйна

Евродепутатът от "Европа на суверенните нации" Петър Волгин обвини западните властови центрове и Европейския парламент за дезинформацията по повод войната в Украйна по време на дебат в пленарната зала в Страсбург: "Разобличаването на западните лъжи минава през ясното изговаряне на следните факти. За първи път независима украинска държава се..

публикувано на 17.12.24 в 21:50

Предпазлив оптимизъм в ЕП за бъдещето на Сирия

Евродепутати изразиха предпазлив оптимизъм за бъдещето на Сирия по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург. Натали Лоазо от "Обнови Европа" подчерта: "Ражда се нова Сирия. Надеждата се смесва с несигурността, след като ислямистките бунтовници завзеха Дамаск и предизвикаха основателни опасения сред християните. Всички..

публикувано на 17.12.24 в 20:33

В Невестинско създадоха група в социалните мрежи заради проблемите с тока

В Невестинско е създадена група в социалните мрежи от потърпевши с проблемитe с тока в района, които са от години. В групата влизат кметски наместници и отделни абонати в отдалечените села и махали, които ще контактуват директно с ръководството на "Електрохолд" при аварии и нови спирания на електроподаването. До създаването на такава група се стигна..

публикувано на 17.12.24 в 19:53
Доброволци и жители почистват калта от улиците в Пайпорта, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испанското правителство одобри разпределението на 50 млн. евро между 78 общини, засегнати от наводненията

Правителството в Испания одобри разпределението на 50 милиона евро между 78 общини, засегнати от наводненията. Испанският премиер обяви новите мерки за подпомагане на пострадалите от наводненията Жертвите на наводненията в Испания вече са 222, десетки още се издирват Помощта се отпуска за наемане на безработни за възстановяване на..

публикувано на 17.12.24 в 19:44
Украинският премиер Денис Шмигал потвърди, че Украйна няма да поднови договора за транзит на руски газ след 1 януари 2025

ЕК не подкрепя удължаване на договора за транзит на руски газ през Украйна

Европейската комисия не подкрепя нито удължаване на договора за транзит на руски газ, "нито други решения за поддържане на транзитния поток" през Украйна. Това заяви говорител на комисията, цитиран от агенция "Ройтерс". За удължаване на срока на транзита след 1 януари 2025 година, когато изтича срокът на руско-украинският договор, пледира словашкият..

публикувано на 17.12.24 в 19:35