Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Няма основания да очакваме повишение на цените на електрическата енергия"

Антон Иванов: Очаквам в България да се появят и газови централи

"В часовете, в които не работят фотоволтаичните централи, внасяме интензивно ток"

| Интервю
Антон Иванов
Снимка: Силвия Великова

Не може да говорим за двойни сметки за ток. Това обясни пред БНР енергийният експерт Антон Иванов.

"При крайните потребители те са се задържали. На основните борсови пазари цените на електрическата енергия дори намаляват".

В часовете, в които не работят фотоволтаичните централи, внасяме интензивно ток, посочи експертът.

"Основно от Гърция, но също и от Румъния. Цените на природния газ се задържаха ниски, а газовите хранилища в Европа останаха на доста високи нива. Затова има добри възможности газовите централи в съседните страни да работят и да осигуряват по-ниска цена на електрическата енергия на борсите. В България тази година се внася електрическа енергия основно заради въглищните централи. Те заплащат високи стойности за емисиите на въглероден двуокис и сега са неконкурентни спрямо газовите централи, които също плащат въглеродни емисии, но при тях те са доста по-ниски. Газовите централи произвеждат електрическа енергия, която е с над 100 лева на мегават час по-ниска като цена, отколкото нашите въглищни централи".

Антон Иванов коментира идеята на Кирил Домусчиев за създаване на национален пазар на въглеродни емисии. 

"Възможностите за търгуване на въглеродни емисии трябва изцяло да бъдат съобразени с директивите на ЕС. Възможно е да се работи в тази посока, но тя трябва да бъде обоснована като част от общия пазар и да се даде свободен достъп на всички потребители или производители на европейския пазар. Не може да създадем платформа, която е затворена само за България". 

Поради поддържането на системата за компенсации, в момента е трудно да се говори, че нашите промишлени потребители са в неизгодна позиция спрямо европейските им партньори, посочи той. 

"Големите консуматори на електрическа енергия у нас отдавна настояват за преференциални условия за доставка на електрическа енергия.  Коментират, че благодарение на съществуването на регулиран пазар у нас битовите потребители заплащат значително по-ниска цена, която оказва влияние върху цената, която плащат промишлените и стопанските обекти. Те продължават да настояват за изравняване на условията, при които купуват електрическа енергия с тези в Европа". 

Иванов обясни какви са възможностите за въвеждане на автоматизирано управление на тока. 

"То може да се организира на ниво потребител. Да се изгради система, която да следи динамичните промени на пазара и динамиката на потребление при самия потребител. Да се даде възможност за промяна на неговия товар, когато цената е висока, а когато е ниска - да се увеличи. Да се включат и  допълнителни съоръжения за съхранение на енергия. Това е палитра от мерки, която може да подобри ефективността на потребление на електрическа енергия, но изисква инвестиции, които са високи".

В момента се разработва стратегия, базирана на енергиен микс, разясни още Антон Иванов.

"Значително увеличение на производството от възобновяеми енергийни източници, но и гарантирано участие на хидроенергийни комплекси и на ядрени централи. Разчита се основно на производства, които са нискоемисионни. 

Въпросът е да изграждаме такива енергийни източници, които са конкурентни на регионалния пазар. Тогава ще имаме икономически обосновано производство в България, което да задоволява както нуждите на нашите потребители, така и за износ".

Той очаква в България да се появят и газови централи.

"Но на чисто пазарен принцип. По-скоро от частни инвеститори, отколкото с някакво участие на държавата". 

Нямаме основания да очакваме повишение на цените на електрическата енергия на регулиран пазар, отбеляза още енергийният експерт.

Цялото интервю на Людмила Железова с Антон Иванов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоав Галант

Галант: Израел започва нова фаза от войната, съсредоточена към северната граница

Израел започва нова фаза от войната с изместване на тежестта към северната си граница.  Това обяви тази вечер израелският министър на отбраната Йоав Галант. Изявлението на Галант идва след нова поредица от взривове в различни части на южен и източен Ливан на устройства за комуникации, ползвани от бойци на "Хизбула" - след няколко хиляди пейджъра..

публикувано на 18.09.24 в 21:03
Сесия на Общото събрание на ООН, 10 септември 2024 г.

Общото събрание на ООН подкрепи резолюция с настояване Израел да прекрати окупацията на палестинските територии

Общото събрание на ООН днес категорично подкрепи необвързваща палестинска резолюция, в която се настоява в срок от една година Израел да прекрати "незаконното си присъствие" в ивицата Газа и окупирания Западен бряг, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА. В нея също така се изисква изтеглянето на всички израелски сили и евакуация на заселниците от..

публикувано на 18.09.24 в 20:55
Дефилето Самария е национален парк на Крит и се смята за едно от най-дългите в Европа, с дължина около 16 км - един от най-известните туристически маршрути на острова.

Провеждат техническо проучване на дефилето на о-в Крит, където загина туристка

Дефилето Самария на гръцкия остров Крит ще остане затворено като предпазна мярка до извършването на експертно техническо проучване след фаталния край на 33-годишна туристка от Украйна, затисната от паднали скали. Над 1000 туристи са били в дефилето в този момент, повечето от тях чужденци. Няма пострадали сред тях. Това е една от..

публикувано на 18.09.24 в 20:49

Кабинетът одобри промени в Закона за държавния бюджет, свързани с капиталовата програма за общините

Служебното правителство одобри поредните промени в Закона за държавния бюджет, свързани с капиталовата програма за общините.  Прогнозният бюджет на общинските проекти за настоящата година се намалява с 37 милиона лева. Програмата обаче е предвидена до декември 2026 г., а заложената сума до края на периода набъбва с над 1 милиард лева. С утвърденото..

публикувано на 18.09.24 в 20:15
Снимката е илюстративна.

Комисията по демографската политика прие проектопромени в Закона за закрила на детето, внесени от ИТН

Парламентарната комисия по демографската политика, децата и семейството обсъди на първо четене пет проекта за промени в Закона за закрила на детето, внесени от "Има такъв народ" и от "Продължаваме промяната - Демократична България". Четири от проектите бяха отхвърлени. Беше приет единствено внесеният от "Има такъв народ" проект. Според одобрените..

публикувано на 18.09.24 в 20:04

Спор за ръководно място в СИК в село Габровница и квартал "Кошарник" в Монтана

Спор за ръководно място в СИК в село Габровница и квартал "Кошарник" провалиха консултациите за извънредните парламентарни избори на 27 октомври в община Монтана. От "Възраждане" поискаха на 27 октомври да имат заместник-председател в избирателни секции 64-та в Габровница и 55-а в квартал "Кошарник" в Монтана.  Според Александър..

публикувано на 18.09.24 в 19:37

Румъния настоява за "силен и координиран" отговор на НАТО срещу руски ракети

Румъния настоява за "силен и координиран" отговор на НАТО в случаите, когато руски ракети и безпилотни апарати, използвани за атаки срещу Украйна, нарушават въздушното пространство на Алианса.  Позицията на страната си изрази румънският министър на отбраната Анджел Тълвар, който бе домакин в Букурещ на колегите си от Б-9, съобщава Ройтерс.  По думите му..

публикувано на 18.09.24 в 19:20