"Общо взето съм работил в синхрон с политическата сила, която ме е издигнала. Не беше много коректно това, което излезе в медиите. Не съм казал, че нямам подкрепа от силата, която ме е издигнала. Казах, че нямам усещането за политическа подкрепа след като изтече този мандат и нещата бъдат поети от друга".
Това заяви пред БНР министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков.
"Взел съм решение, че трябва да се оттегля след ротацията. Говорих и с премиера. Обясних моите мотиви".
Проф. Хинков разказа в предаването "РадиоТочка" как е получил покана да заеме пост в правителството.
"Един следобед ми се обади доктор Симидчиев, който сега е депутат в Комисията по здравеопазване. Каза, че ще ми се обади акад. Денков, който пък ми даде около 5 минути за отговор. Много неща ми минаха през главата. Реших, че трябва да се опитам да направя нещо.
Доста години се занимавам с организация на здравеопазването. Ясни са ми много от системите и механизмите в управлението на здравеопазването. Ясна ми е конкретиката на българското здравеопазване. Но не предвидих нещата, които се случиха по-късно по време на мандата.
Например това, че има твърде много политика в нашето здравеопазване. Има твърде много овластени хора, които имат претенцията, че разбират най-малкото колкото този, който се е нагърбил с тази задача и екипа около него. Това доведе до разминавания и опити за влияние върху взимане на решенията. До този момент аз наблюдавам това в Министерството на здравеопазването".
Т. нар. "политическите назначения" в здравеопазването са много голям проблем, категоричен е министърът.
"Може да видим това в избухващите периодично скандали по отношение на ръководства. Конкретният скандал с "Пирогов“ е доказателство как едно политическо назначение може да доведе до такива кризи".
Като една от причините нещата да се случват по този начин проф. Хинков посочи липсата на Закон за лобизма.
"Би трябвало да има такъв. Да регламентира тези влияние от различни политически сили. Нашият парламент е много пъстър. Хората в него трябва да изпълняват своите предизборни обещания и съответни личности да бъдат назначени на ключови постове.
Такъв директор е директорът на болница "Пирогов“.
Не бих искал болницата да страда като имидж от всички тези неща, но истината е, че се управлява зле. Това се доказва със съответните документи. Не бих искал обществеността да се настройва негативно по отношение на работещите в "Пирогов“. Водещ в това негативно развитие е мениджърът.
Той коментира и поисканата му оставка от ръководители на клиники и отделения в "Пирогов“, които днес обявиха, че снемат доверието си от проф. Хинков заради "непреставащия натиск през медиите за случая Даная".
"Това е много странно. Тези хора нима не виждат реалността и състоянието на болницата".
Опитах се да обясня, че бъдещето на тази болница е доста проблематично с този огромен заем, който имат, посочи още проф. Хинков.
С решението на Здравната комисия да си оттегля заповедта за уволнението на директора на "Пирогов“ всъщност съм получил вот на недоверие от нея, заяви министърът.
"Българската демокрация очевидно има проблем, когато парламентарната здравна комисия разпорежда на министъра да си оттегли дадена заповед.
Аз съм уволнил директора на "Пирогов“, защото той има доказани закононарушения".
Министърът смята, че не е правилно държавата периодично да покрива задълженията на определени болници.
Политическото влияние е разнообразно, посочи министърът и даде за пример случилото се в болницата в Благоевград.
"Преди Нова година внезапно почина изпълнителният директор. Трябваше да взема решение какъв временно изпълняващ длъжността директор да се сложи, който да поеме болницата, докато се проведе конкурс. Оказа се, че това е голям проблем. Попитах кмета на Благоевград. Той ми даде едно име, но то въобще не се прие от работещите. Друга политическа сила пък предложи друго име. Третият път избрах изпълнителен директор, който е одобрен от лекарската колегия. Такива назначения трябва да се борят с политически влияния".
Министърът разкритикува и решението на парламента да се отхвърли възможността Здравноосигурителната каса да въведе мораториум за сключване на нови договори с нововъзникващи болници. Като една от причините за налагащите се доплащанията от джоба на пациента, той вижда "роенето на болници и увеличаването на договорните партньори на касата".
"Проблемите в здравеопазването се политизират. Не мога да си обясня защо трябва да се влияе върху избора на управител и подуправител на Касата".
И все пак проф. Хинков заяви, че е горд от факта, че досега е работил в едно правителство, "което от години не е постигало такива резултати".
"България се движи в правилната посока".
Цялото интервю на Илия Вълков с проф. Христо Хинков може да чуете в звуковия файл.
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай". Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...
Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..