В България Конституционният съд е побългарен през собствената му практика и маргинализиран.
Това каза пред БНР адвокат Михаил Екимджиев, един от основателите на Асоциацията за европейска интеграция и защита на човешките права, и коментира:
"КС, философски, е най-висшият съд, пред който ние, гражданите - като суверен, можем да изправяме нашите представители в парламента, когато те нарушат обществения договор, тогава суверенът ги дава на съд. Това е предназначението в Стара Европа. В България КС е маргинализиран благодарение на ограничения кръг субекти, които могат да го сезират, тъй като и този път нашите избраници ни лишиха от правото на индивидуална жалба".
Той определи като "тъповати опорни точки" изказвани мнения, че КС не е съд "и заради това Десислава Атанасова била подходяща за тази изключително престижна длъжност":
"Няма съмнение, че това е съд и именно заради изключителното му значение за демократичните процеси в правовата държава неговите членове трябва да са изключителни юристи с несъмнен интегритет, ерудиция и доказани качества - и морални, и професионални".
По думите на адв. Екимджиев е скандален изборът за конституционен съдия на Десислава Атанасова, досегашен председател на ПГ на ГЕРБ-СДС:
"Прагматично погледнато, този Конституционен съд е достигнал дъното и въпреки несъмнените ѝ качества, тя не би могла съществено да допринесе за неговата деградация".
Той подчерта, че Атанасова е в тежък конфликт на интереси, защото е участвала в приемането на стотици закони от 2009 г. насам:
"Не просто е участвала, а дълго време тя е лидер на ПГ на ГЕРБ. Тя е в изключително тежък конфликт на интереси и несъмнени би трябвало да си дава отвод, въпреки че законът за КС не предвижда такова условие, но етиката го предполага. Винаги трябва да отказва участие, когато се разглежда конституционосъобразността на закони, в чието приемане тя е участвала". Екимджиев припомни случай, когато конституционният съдия и бивш правосъден служебен министър Янаки Стоилов си е направил отвод.
Михаил Екимджиев посочи, че Десислава Атанасова и Борислав Белазелков са много различни, но начинът, по който бяха излъчени, е много идентичен - без обсъждане и без други номинации:
"Това е емблематично как ще бъдат излъчени членовете на ВСС и на регулаторите".
Адвокатът прогнозира, че моделът на "прегръщане" в управлението ще се пренесе през Столичния общински съвет и в регулаторите:
"Вече е минала границата на съпротивата и властта ги опиянява (ПП-ДБ - б.р.). Много им се услажда тази ефективност на взаимното добруване, при която са приемливи методите на Бойко Борисов и на Делян Пеевски".
Според него с "Демократична България" ще се случи това, което се случи с Реформаторския блок "в идентична ситуация".
Интервюто на Диана Янкулова с Михаил Екимджиев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
18-годишен британец е бил убит при атака на руски дрон, само минути след първата му мисия, след като е заминал доброволец в Украйна, съобщиха британски медии. Джеймс Уилтън от Хъдърсфийлд, в Западен Йоркшър, е бил на 17 години, когато е напуснал Обединеното кралство, за да се бие срещу Русия. Той е летял от Манчестър до Полша преди да..
Поредната неспокойна нощ на Санторини. Хората напускат острова и се евакуират от крайбрежието. Трусовете продължават. За ден 6 хиляди гърци и чужденци са напуснали Санторини. Стотици чакат на пристанището да отпътуват и днес. Самолетите също са резервирани. Хората се страхуват, защото вече 10 дни трусовете не спират. Множество хора се..
Правят се опити темата за съдебната реформа да падне от дневния ред . Това предупреди в интервю за БНР Биляна Гяурова от Българския институт за правни инициативи. Тя се позова на представително проучване от декември, според което над 90% от обществото смята темата за важна. По думите ѝ, " съдебната система е на входа и на изхода на нашите..
Днес от 10 до 10:15 ч. няма да има минерална вода в чешмите в центъра на София заради профилактика, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. Техническа профилактика на водоналивния кът с минерална вода "София – Център" ще се извърши от 10:00 до 10:15 часа. В този времеви период ще бъде спряно водоподаването към чешмите с минерална вода в..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп подписа указ, с който нарежда на министерствата на финансите и на търговията да създадат суверенен фонд, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА. Той заяви, че този инструмент може да се използва за купуването на "TикТок". Социалната мрежа има около 170 млн. американски потребители. Сега е в сила закон,..
Министерството на здравеопазването е похарчило над един милион лева за телевизионна реклама, с която да се популяризират профилактичните прегледи за рак на маточната шийка. Това става ясно от договори, публикувани в сайта на Агенцията по обществени поръчки. Клиповете са излъчвани по трите големи телевизии у нас в продължение на 17 дни..