Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Думите на 2023 г.: "Изкуствен интелект", "сглобка", "времеубежище"

"Изкуствен интелект" с 45%, "сглобка" с 37 на сто и "времеубежище" с 35% от гласовете са знаковите думи и изрази за 2023-та за България. 

Това е изборът на хората в станалото традиционно проучване "Думи на годината" на платформата за грамотност "Как се пише?", съобщиха организаторите на проучването. 

Кампанията цели чрез езиковите нагласи да проследи общественото мнение за това кои са били най-важните теми през изминалата година.

В проучването отново се включва и класация на най-употребяваните знакови думи и изрази в медиите на български език с помощта на анализа на системата за глобален медиен мониторинг Sensika.

Проверени са 10 милиона и 600 хиляди публикации в 9730 информационни онлайн източника за периода 1 януари – 31 декември 2023 г.

Сред 20-те най-често споменавани думи са: "България", "Русия", "Украйна", "Европа", "САЩ", "дете", "помощ", "война", "политика", "министър" и "цена". Прави впечатление, че от съществителните нарицателни първата дума е "дете" и употребата ѝ е нараснала в абсолютна стойност в сравнение с 2022-ра, докато стойностите на почти всички останали са намалели. 

За първи път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На челна позиция е Бойко Борисов, следван от Владимир Путин, Румен Радев, Николай Денков, Иван Гешев, Кирил Петков.


Словосъчетанието победител „изкуствен интелект“ ни свързва с глобалните тенденции. Употребата му се е повишила почти 5 пъти в сравнение с 2022-ра, отбелязват организаторите на инициативата – д-р Павлина Върбанова, създателка на "Как се пише?", и Доротея Николова, учителка по български език и литература и журналистка.

"Тази година наблюдаваме нещо положително, а именно пробив в политическите теми чрез още две думи, които стигнаха до финалната десетка. Те са от сферата на културата – "времеубежище" и "Букър", и са свързани с романа на Георги Господинов", обръща внимание д-р Върбанова. 

Изглежда, че гласувайки за "изкуствен интелект" и "времеубежище", се опитваме да се изтръгнем от лапите на политическото, допълва тя.

През 2022-ра на челни позиции бяха "война", "инфлация", "Украйна" и "избори". А през 2021-ва на първите три места в анкетата се наредиха некнижовната дума "преценям", "антиваксър" и "изчегъртване".



По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов

Гуцанов на среща с общините - обсъждат подобряването на грижата за възрастните

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще се срещне с представители на общините, за да обсъди подобряването и разширяването на възможностите за грижата за възрастните хора.  Той поиска от всички кметове на общини информация за наличния сграден фонд, който може да бъде използван за изграждане на нови домове за стари хора...

публикувано на 08.07.25 в 08:28
Украински военнослужещи подготвят дронове за излитане

Зеленски обяви Курска и Белгородска област за "горещи фронтови зони"

Русия предприе тази нощ поредна атака с дронове срещу Украйна. След заседание на щаба на военните украинският президент Володимир Зеленски определи Курска и Белгородска област за горещи фронтови зони. Началникът на Николаевската областна военна администрация Виталий Ким съобщава за пожар в предградията в резултат на руски обстрел тази нощ...

публикувано на 08.07.25 в 08:23

Пътят към еврото

Днес е историческият ден, в който се очаква България да получи зелена светлина за въвеждане на еврото от 1 януари догодина. Това ще ни направи 21-вият член на еврозоната. Кога е основано еврото и през какви сътресения преминава то ? Как се развива българската финансова история паралелно с еврото и кога реално започва интеграцията на..

публикувано на 08.07.25 в 08:13

В плевенския съд започва делото за смъртта на Сияна

В Окръжния съд в Плевен за 10:00 часа е насрочено делото за причиняването на смъртта на 12-годишната Сияна и телесна повреда на дядото на момичето при катастрофата край село Телиш в края на март.  Час преди това се очаква граждани да се съберат пред Съдебната палата с искане за справедливост. "Очаквам бърз и справедлив процес. Ние това..

публикувано на 08.07.25 в 08:13

Нетаняху предлага Тръмп за Нобелова награда за мир

Президентът на САЩ Доналд Тръмп посрещна в Белия дом премиера на Израел Бенямин Нетаняху в търсене на решение за край на войната в Ивицата Газа. Израелският премиер обяви, че е предложил Доналд Тръмп за Нобелова награда за мир. Това е третото посещение на Нетаняху след завръщането на Тръмп в Белия дом. Визитата идва седмици след постигнатото..

публикувано на 08.07.25 в 08:09

Нов кръг на преговорите между синдикатите и бизнеса за минималната работна заплата

За днес е насрочен нов кръг от преговори между синдикатите и бизнеса във връзка с транспонирането в българското законодателство на Европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Разговорите ще се проведат в сградата на Конфедерация на труда "Подкрепа". До момента бизнесът и синдикатите не са постигнали консенсус по..

публикувано на 08.07.25 в 07:55

Ласло Андор: България не губи нищо от присъединяването си към еврозоната

"България не губи нищо от присъединяването си към еврозоната и трябва да гледа на това като на добра новина" , казва в интервю за БНР Ласло Андор - генерален секретар на Фондацията за европейски прогресивни изследвания и бивш еврокомисар от Унгария по заетостта, социалните въпроси и приобщаването в периода 2010-2014-та г.  Според него,..

публикувано на 08.07.25 в 07:55