Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не можем да вървим срещу вятъра"

Маестро Георги Милтядов: Трябва да останат млади хора тук, защото всички бягат!

Младият музикант е свирил с почти всички оркестри в страната

2
Георги Милтядов
Снимка: Моа Данчева

Георги Милтядов е само на 25 години, а вече е изградил солидна кариера в музикалната сфера. Нещо повече, той е много разнороден като композитор, аранжор и изпълнител и съчетава всичко това с дирижирането на големи оркестри.

Жанрово разнообразен, пълен с творческа енергия. За себе си твърди, че е омагьосан от музиката. Свири на пиано от 4 годишен. Може би това, че е роден в Бургас, градът с толкова много таланти донякъде ще обясни неговата светкавична музикална кариера.

Георги Милтядов е автор на над 400 аранжимента за различни музикални състави. Като оперите в Пловдив и Русе, Плевенската и Софийската фирхармонии, Симфониетите в Шумен, Враца и Сливен. Участвал е и в много други музикални проекти.

Младият музикант е свирил е с почти всички оркестри в страната. Работи с певци, музиканти и артисти като Руслан Мъйнов, Маргарита Хранова, Ваня Костова, Стефан Диомов и много други. 

Припознава щастието у публиката като свое. Умее да общува с нея.

Той е един от създателите на квартет "Гео Мар Ча Ло". Издава свой албум „Целувка в нощта“ по текстовете на бургаския поет Пейо Пантелеев. 

През миналата година, по повод 70 години на Плевенската филхармония той дирижира премиерата на Миса Танго от Мартин Палмери. Под неговата диригентска палка Плевенската филхармония започна Национално турне с цигуларя Веско Ешхенази и акордеонистката Вероника Тодорова под заглавието "В света на музиката".

"За да развие таланта си един млад човек, този талант трябва да бъде открит още в най-ранна детска възраст. Аз имах такъв човек и това е Мария Червенкова, която ме откри в ранна възраст. Първите ми записи са благодарение на нея - на 4 годишна възраст бях.

Когато бях вече в Музикалното училище първата ярка музикална изява беше на 17 януари 2014 г. и това беше моят първи концерт с орекстъра на Държавна опера - Пловдив, за който аз тогава правех оркестрации и свирих в него като пианист, каза за "Нощен Хоризонт" Георги Милтядов.

"Обичам оркестъра, голямата оркестрова сцена, обичам не само броя хора, но и техния звук, силата на оркестъра, която те залива или те кара да потъваш в най-тихата динамика...

Ако не обичаш оркестъра, няма как да пишеш за него..., допълни още маестро Милтядов.

Той сподели, че не знае дали е роден под щастлива звезда, но е благодарен за голямата подкрепа и кураж на семейството си.

"Майка ми е разбрала, че това, което правя, го правя най-добре. Независимо, че в 7-8 клас й се е искало да ме направи лекар- фармацев", каза още той.

Младият маестро Георги Милтядов е убеден, че младите хора трябва да остават тук в България:

"Ние младото поколение трябва да работим не само за нашето име, а и за нашата държава.

Аз затова съм останал в България, мисля че това е правилният път. Трябва да останат млади хора, защото всички бягат...Не можем да вървим срещу вятъра, обобщи своята визия за бъдещето музикантът.


Още по темата в звуквия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поредно издание на фолклорния събор "Златната гъдулка" в Русе

54-то издание на фолклорния събор "Златната гъдулка" ще започне в неделя от 9 ч. в Парка на младежта в Русе. На сцената ще се изявят над 700 участници от различни краища на страната, както и детски фолклорен състав "Талисман" от град Тараклия, Молдова. Певци, инструменталисти, танцьори, разказвачи и участници в народни обичаи ще се състезават..

публикувано на 30.06.24 в 08:30
Теодора Колева - писател

За надеждите и разочарованието в творчеството на Теодора Колева

Теодора Колева в разстояние на 10 години пише първата от трите книги "Данъчна ревизия", като съумява в този сборник с разкази да предаде по неповторим начин надеждите и разочарованието на обикновените хора от посттоталитарното демократично общество.  Разказите се позовават на много истински случки и житейски впечатления на писателката,..

публикувано на 30.06.24 в 06:59
Проф. Сава Димитров връчи наградата на Милена Добрева

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Милена Добрева е "Музикален педагог на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" започна поредица от срещи с носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Милена Добрева отдава силите си като преподавател изцяло в родния си Бургас - от 2011 до 2017 г. работи в Националното училище за музикално и..

публикувано на 28.06.24 в 20:14

Ю. Пискулийска: Не трябва да забравяме хората, които са си отишли, а са оставили след себе си много топлина

„Поезията на Юлиана Ликова е поезия със символи, кратка, но пълна е оптимизъм и позитивни неща“. Стихове от книгата й "Ще се върнем към водата" и от "Твоята книжка за отскок" в ефира на предаването "Рано в неделя" чете Юлия Пискулийска, за да почете паметта на своята приятелка и колежка. За творчеството на Ликова Боян Ангелов..

публикувано на 30.06.24 в 05:00

За трето поредно лято Боровец ще е домакин на Международния фестивал "Д-р Емил Илиев"

За трето поредно лято в началото на август в Боровец ще се свири джаз. Международният фестивал "Д-р Емил Илиев" е подготвил  много изненади за любителите на тази музика, а Биг бендът на Българското национално радио ще открие феста. Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на джаз фестивала "Д-р Емил Илиев“ в Боровец Седем..

публикувано на 28.06.24 в 16:23

С прожекция на филма "Грънци" на Николай Волев започва "Фестивал на сръчните ръце" в село Бусинци

С прожекция на филма "Грънци" на Николай Волев и със светлинно шоу ще започне второто издание на "Фестивала на сръчните ръце" в Бусинци. Той се провежда на 28, 29 и 30 юни. Организатор на тридневното събитие е Стефка Бонева, създател на "Бусинската сръчкотилница".  “Нашият фестивал ще съчетае много интересни занаяти, демонстрации и..

публикувано на 28.06.24 в 15:49
Албена Врачанска

Албена Петрович Врачанска представя в София своя музика, книга и нов албум

Българската композиторка от Люксембург Албена Петрович Врачанска ще гостува тази седмица на родна сцена с два авторски концерта в рамките на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".  На 27 юни в Съюза на българските композитори от 19 ч. тя ще ще представи свои и чужди творби заедно със свои колеги в програма, озаглавена "СаксоВоче", а..

публикувано на 27.06.24 в 14:44