Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"От първите звезди, които някога са се раждали, до нашата собствена йоносфера и Слънце"

Уникален радиотелескоп ще позволи на българските учени да наблюдават различни феномени във Вселената

Доц. Камен Козарев: Може да постигне много големи разделителни способности

| Интервю
доц. д-р Камен Козарев
Снимка: naukamon.eu

До края на 2025 година България ще има професионален радиотелескоп, част от мрежата LOFAR. 

"Работим по проекта над 3 години. Присъединяваме се към паневропейския радиотелескоп. Той е най-големият в света. Наблюдава Вселената на най-ниските възможни радио честоти и отваря уникален прозорец, за да може да изследваме различни феномени", обясни пред БНР доц. Камен Козарев от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория към БАН.

Този радиотелескоп работи от 2012 година, посочи доц. Козарев.

"Състои се от над 52 наблюдателни станции, разпределени из по-голяма част от европейския континент.  Всяка от тях има голям брой радио антени, които могат да наблюдават заедно едни и същи обекти по небето. Когато всички работят едновременно, радиотелескопът може да постигне  много големи разделителни способности. 

Може да наблюдаваме всякакви феномени от началото на Вселената – от първите звезди, които някога са се раждали, до нашата собствена йоносфера и Слънце".

През 2025 г. се планира да бъдат изградени още две станции – едната ще бъде в България, а другата – в Италия, разказа той в предаването "Хоризонт до обед".

"Нашата ще бъде първата на Балканския полуостров и в Югоизточна Европа. Тя ще бъде с големината на футболно игрище и ще се намира в непосредствена близост обсерваторията на Рожен. Този проект се подкрепя финансово от българската държава. В момента работим много активно по дейностите за изграждане на такъв уникален научен инфраструктурен проект".

Радио астрономията в България тепърва започва да се развива, посочи доц. Козарев.

"Основният интерес на нашата група са слънчевите изследвания. 

Тези станции могат да следят и спътници. Могат да се използват като приемници.

Този радиотелескоп произвежда огромни количества данни, които да обработваме с умни алгоритми. И в момента набираме специалисти".

Цялото интервю на Таня Милушева с доц. Камен Козарев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът към патриарх Даниил: Този избор идва при изпитания и смут. Гледаме към Вас с надежда

Президентът Румен Радев отправи приветствие към новия патриарх по време на церемонията по интронизацията на новия български патриарх Даниил.   "Вярвам, че във вашата високоотговорна мисия и служение вие ще бъдете воден от любовта си към хората и към Бог. Пожелавам ви да отстоявате единството на православието, да въздигате авторитета и достойното място..

публикувано на 30.06.24 в 17:30
Вселенският патриарх Вартоломей

Вселенският патриарх Вартоломей: Вземаме лично участие във вашата радост, което открива нова епоха

" Повтаряме настойчиво , дори и с риск да бъдем сметнати за голословни, че отговорностите на Константинополската църква са установени от Светите Вселенски събори , което ще рече от самия Все свят Дух и от Богоносните Отци, които са се вслушали в неговия деликатен и боготворчески полъх и са описали неизменния опит на Църквата , каза Вселенският..

публикувано на 30.06.24 в 17:15
Общината в Бобошево

Частично бедствено положение в общините Рила, Кочериново и Бобошево заради недостиг на вода

Частично бедствено положение се обявява в общините Рила, Кочериново и Бобошево, считано от 10 ч. на 1 юли 2024 г. според заповед на областния управител на Кюстендил инж.Александър Пандурски. Това се налага поради сериозните проблеми с водоснабдяването в землищата на с. Смочево, община Рила; на с. Мурсалево, община Кочериново и на с. Слатино,..

публикувано на 30.06.24 в 17:01
Патриаршеска катедрала

Защо историята на църквата ни е от съществено значение?

Видинският митрополит Даниил беше избран за нов български патриарх. На провелия се балотаж митрополит Даниил получи 69 гласа, а врачанският митрополит Григорий - 66. Пряко от патриаршеската катедрала Мелнишкият епископ Герасим разказа част от историята на Българската православна църква в словото си преди интронизацията на новия патриарх. Богословът..

публикувано на 30.06.24 в 15:52
Ловчанският митрополит Гавриил

Кой е Ловчанският Митрополит Гавриил?

Ловчанският митрополит Гавриил е роден със светското име Цветан Методиев Динев на 16 юли 1950 г. в София. Ловчанският Митрополит Гавриил е човекът, под чиято инициатива и помощ е построен катедралният храм "Св. св. Кирил и Методий"  – най-големият в страната за последните десетилетия. Няколко години семейството му живее в Чехословакия,..

публикувано на 30.06.24 в 15:38
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът: Избрахме един достоен български патриарх

Вицепрезидентът Илияна Йотова пожела на новоизбрания български патриарх Даниил да бъде „нашият истински духовен водач“. Според нея първите негови думи трябва да бъдат за обединението на българския народ: Видинският митрополит Даниил е новият патриарх "Избрахме един достоен български патриарх и искам да му пожелая на добър час. Познавам го от общи..

публикувано на 30.06.24 в 15:14