Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ива Митева: Ще бъдем свидетели на много грозни договорки за ротацията

През Конституционния съд може би ще се търсят политически решения с юридическа аргументация, каза председателят на 45-ото и 46-ото НС

| Интервю
Ива Митева
Снимка: Борислава Борисова

Президентът Румен Радев няма да бойкотира клетвата на двамата новоизбрани конституционни съдии Борислав Белазелков и Десислава Атанасова, защото през октомври ще бъдат избрани неговите двама конституционни съдии. Това прогнозира пред БНР председателят на 45-ото и 46-ото НС Ива Митева, д-р по конституционно право. 

В интервю за предаването "12+3" тя коментира процедурата за избора на Белазелков и Атанасова, конституционните промени и какво може да се очаква от Конституционния съд като решения. 

"Борислав Белазелков е добър юрист с добра юридическа подготовка и ще даде добра юридическа аргументация на тези поправки в Конституцията. Десислава Атанасова е първият избор на толкова политизирана фигура в Конституционния съд, нейната кандидатура не може да се сравнява с  Васил Гоцев, Атанас Семов, Янаки Стоилов, Филип Димитров", коментира Ива Митева.

Нейната прогноза е, че чрез Конституционния съд, може би, ще се търсят политически решения с юридическа аргументация.

"При 6:6 гласа би трябвало да се прекратява делото и да не се излиза с решение. Във всяка посока трябва да се търсят 7 гласа, а на практика не се получава. Това бързане за избора на Белазелков и Атанасова е за решението на КС за конституционните промени. Те могат да бавят решението, но от друга страна обаче при 6:6, ако имаме отхвърляне на практика, текстовете ще продължат да действат", обясни докторът по конституционно право. 

Тя предупреди, че трябва да се внимава, защото през октомври т. г. президентът Румен Радев ще попълни КС със своите двама и битката ще е до октомври.

"Откъснала съм се умишлено от целия политически живот заради, може би, хората, и защото се спря да се говори експертно и слушаме едни празни фрази. Проследих дебата най-вече по начина, по който се случиха номинациите", обясни Ива Митева.

Относно продължителността на мандата 9 или 7 години тя коментира:

"Не се прави разлика между тълкувателно решение и обявяване на противоконституционност на закон. Решението е тълкувателно и ще се прилага за всички съдии в момента. 

"Ще бъдем свидетели на много грозни договорки, защото предстоят регулаторните органи и няма да изпуснат това. В избора на конституционни съдии нарушиха закона. Изборът не е нито прозрачен, нито открит, нито бяха обосновани предложенията", заяви Митева. 

Интервю на Даниела Големинова с Ива Митева в предаването ''12+3'' можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 15 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати.   На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10
Киър Стармър

Стармър: Ангажимент на САЩ към безопасността на украинците е единственият начин за сдържане на Русия

Гаранции за сигурността на Украйна от Съединените щати са единственият начин за ефективно сдържане на Русия от нова агресия срещу Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър в Париж след неформалната среща за европейската сигурност и суверенитета на Украйна, която беше организирана извънредно от френския президент Еманюел Макрон. В нея..

публикувано на 17.02.25 в 22:05