Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Милена Стефанова: Радев критикува постоянно правителството, това показва неговото властолюбие

Румен Радев като президент - опит за морален съдник или прям политик?

Проф. Александър Маринов: Въпросът е не дали, а защо критикува

| Интервю
Снимка: БТА

Няма разлика в управлението на президента Румен Радев през първия му мандат и първите две години на втория.

Това каза пред БНР преподавателят по политология в СУ "Св. Климент Охридски" проф. Милена Стефанова.

Заедно с колегата ѝ – политологът проф. Александър Маринов, направиха анализ на действията и управлението на държавния глава през първия му мандат и двете години от втория.

"По отношение на личностни качества и използване на институцията като трибуна не виждам съществена разлика в първия мандат на президента Радев и първите 2 години от втория му мандат. Само ще припомня безкрайните му пословични пререкания с г-н Бойко Борисов като министър-председател. Сега наблюдаваме нещо подобно. Опитва се да бъде морален съдник за повечето активностите на правителството. И това може би издава неговото властолюбие", коментира проф. Стефанова в интервю в предаването "12+3". 

Проф. Милена Стефанова
"Конституционната процедура му отреди да отговаря и за изпълнителната власт в страната. Но нормалните президенти някак си излъчват кабинет и не се бъркат в работата му, докато Радев много обичаше да се възпалява като глава на правителството, само дето не можеше да се окичи и с това да е премиер", аргументира се политологът.

И се аргументира:

"Визирам като доказателство, че на Европейския съвет ходят премиерите на държавите, а не държавните глави. Но нашият си ходеше неотклонно и в края на краищата налагаше стила на кабинета, което, за добро или за лошо, вече не му се налага, защото имаме редовен кабинет."

Проф. Стефанова е категорична, че президентът не може да бъде алтернатива на управлението, както не може да бъде и опозиция.

"Функциите му са описани в Конституцията и не може да е олицетворяващ едната посока, а фактор да търси национално единение, на практика той не го прави. Той критикува постоянно правителството и това показва неговото властолюбие", заяви проф. Стефанова.

На друго мнение е нейният колега проф. Александър Маринов, който беше бивш председател на Стратегическия съвет към президента:

"Бяха трудни години, различни от тези в първия мандат. В значителен период от време президентът носеше отговорност да излъчи служебни правителства. Не е било негова прищявка, а невъзможността на политическите сили да го направят".

"До голяма степен стилът му на работа доведе и до положителна оценка. Служебното правителство на Гълъб Донев има по-голямо одобрение от настоящото. Нека припомним, че Плевнелиев имаше 17% одобрение към края на мандата си, така че сега е доста над нивото", аргументира се проф. Маринов. 

Александър Маринов
И допълни: 

"Радев беше така, когато управляваше ГЕРБ. Такъв е и сега. Той не е двуличен политик. Така разсъждава и така прави. Въпросът е принципен не дали критикува, а защо критикува. 80% от нацията не одобрява това управление. По-скоро подкрепя неговите критики към правителството, отколкото управлението". 

Проф. Маринов обясни, че ако под единение разбираме сглобката, то "мисля, че нямаме полза от това и по-скоро трябва да се разграничим, за да видим дали можем да се обединим на принципна основа".

Той прогнозира, че ако реално се започне, както се чува от време на време, процедура по импийчмънт на президента, това ще промени радикално политическата обстановка.

"Не мога да кажа какво смята да направи, но има различни варианти. Чуваме, че се канят да му искат импийчмън. Една процедура може радикално да промени политическата обстановка, но това не означава, че докато той е президент, няма да се появи нова политическа сила", прогнозира проф. Маринов. 

Интервю на Даниела Големинова с проф. Милена Стефанова и проф. Александър Маринов в предаването ''12+3'' можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Студенти на път към Нови Сад за 24-часова блокада на три моста, 30 януари 2025 г.

Протестиращи срещу властта излизат на Площада на Републиката в Белград

В Белград е планиран протест на централния Площад на Републиката. Ректорската колегия на Белградския университет отхвърли поканата на президента Александър Вучич за диалог и блокадите продължават, съобщи телевизия N1. Това е поредната акция срещу управляващите в Сърбия. Мадона подкрепи протестите на сръбските студенти Протестите в..

публикувано на 05.02.25 в 07:54

Стотици допълнителни мексикански военни бяха разположени по границата със САЩ

Стотици мексикански военни и части на националната гвардия бяха мобилизирани и разположени по границата със Съединените щати. Това е част от споразумението, с което се отлагат с един месец американските мита върху вноса от Мексико, като условието е латиноамериканската страна вземе мерки срещу трафика на фентанил. 10 хиляди мексикански военни..

публикувано на 05.02.25 в 07:46

Правителството заседава днес

Правителството ще заседава днес като темите от дневния ред на министрите не са предварително обявени. Преди ден Съветът за съвместно управление реши, че няма да се увеличава осигурителната тежест и данъците при изготвянето на бюджета за тази година. Това съобщи министър-председателят Росен Желязков.

публикувано на 05.02.25 в 07:39

Комисията по отбрана в 51-вия парламент с първо заседание

Комисията по отбрана ще проведе първото за този парламент заседание. Депутатите ще обсъдят и ново финансиране за военноморския  флот. Малко над 2 654 000 лева без ДДС ще струва придобиването на оборудване за комуникационна сигурност.  Става въпроса за способности за комуникационна сигурност и сигурно обменяне на данни с корабни платформи и..

публикувано на 05.02.25 в 07:35
Снимката е илюстративна.

Продължават земетресенията на гръцките острови Циклади

Жителите на гръцките острови Циклади остават в повишена тревога след земетресението с магнитуд 5 по скалата на Рихтер, близо до островите Санторини и Аморгос. Това е най-силният трус от извънредната сеизмичната активност, която започна в края на януари. Снощи министерството на външните работи призова българските граждани, които са решили да..

публикувано на 05.02.25 в 07:31
Володимир Зеленски

Зеленски заяви, че би се съгласил на директни преговори с Путин

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че би се съгласил на директни преговори с руския президент Владимир Путин, за да се сложи край на продължаващата почти 3 години война между двете страни. В интервю пред британския телевизионен журналист Пиърс Морган украинският лидер добави, че ще иска на преговорите да присъстват също..

публикувано на 05.02.25 в 07:23
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Съдебен обрат по нашумял случай във Великобритания

От Великобритания бе съобщено за неочакван обрат по много нашумелия случай с медицинската сестра Луси Летби, която преди година и половина получи доживотна присъда за смъртта на няколко бебета. При повтовно разглеждане на обстоятелствата експертна група сега  оповести, че няма медицински доказателства в подкрепа на присъдата на Луси Летби. Адвокатът на..

публикувано на 05.02.25 в 05:03