Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ако Румен Радев готви политически проект, няма как да влезе във властта, без коалиция с ГЕРБ и ДПС"

Проф. Димитър Вацов: Президентът се държи като опозиция на реформаторската част от сглобката

"Атаката на Радев срещу ПП-ДБ напълно преобръща патоса му "Мутри, вън!"

| Интервю
Снимка: Силвия Великова

Президентът се държи като опозиция на реформаторската част от сглобката.

Това каза пред БНР проф. Димитър Вацов, професор по философия и социология в НБУ.

"Неговите стрели са насочени към наречените от него "безродници", които са най-вече от ПП и ДБ. Тази атака срещу ПП-ДБ напълно преобръща патоса му "Мутри, вън!". Защото, ако има все още някаква сила, която поддържа идеята за изсветляване на икономиката, политиката и т.н. - това са те". 

"Вторият мандат на Румен Радев е един опит за политическа еманципация и подготовка за създаване на собствен политически проект, от една страна, но от друга - това е път към политическа маргинализация на президента, тъй като той става все по-изолиран от парламентарните партии", смята проф. Вацов. 

Според него, ако президентът готви свой политически проект, той няма как да влезе в политическата власт, без коалиция с ГЕРБ и ДПС:

"Затова Радев превръща ПП-ДБ в основен свой опонент, а много по-малко атакува Бойко Борисов и Делян Пеевски. ... Движението "Трети март", за което имаме индикации от близки до Радев хора, очевидно е замислено като алтернатива на реформаторската част от сглобката, което да влезе в синхрон с ДПС и ГЕРБ, но е трудно да се реализира, защото трябва да влезе в пряка битка за електорат с "Възраждане" и БСП, а няма да е лесно да пробие там".

Острата критика на президента към сглобката автоматично увеличава шансовете ѝ да се държи единна, посочи още той и добави, че "в момента не се вижда алтернатива на управлението".

По думите на проф. Димитър Вацов проруската позиция на Радев, заявена след началото на войната на Русия в Украйна, го е противопоставила на евроатлантическите партии в парламента, но и на значителна част от българските граждани:

"Да не забравяме, че над 60% от българските избиратели подкрепят европейското бъдеще на България".

Интервюто на Георги Марков с проф. Димитър Вацов и репортаж на Мира Стефанова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковите файлове.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Край село Доситеево  - 5 август 2025 г.

Има опасност пожар да навлезе в харманлийското село Доситеево (обновена)

Пожар може да навлезе в село Доситеево в община Харманли. Предупреждение за това разпрати тази вечер по Bg-Alert областният управител на Хасково. Разпоредена бе подготовка за евакуация. Засегнатите площи са около 6000 декара, седем противопожарни автомобила бяха разположени в подстъпите на Доситеево, за да пресекат приближаващия огън. Преди..

обновено на 05.08.25 в 21:11
Батискафът

Бреговата охрана на САЩ: Компанията "Оушън Гейт" носи вината за имплозията на батискафа "Титан"

Американската брегова охрана приписа цялата вина за имплозията на батискафа "Титан" преди 2 години на компанията "Оушън Гейт" и загиналия ѝ собственик Стоктън Ръш. Той и още четирима души загинаха при инцидента с плавателния съд, изследващ останките от потъналия кораб "Титаник".  Издирват безследно изчезнал батискаф в Атлантическия океан Нови..

публикувано на 05.08.25 в 20:45

НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 г.

НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 година. Такива обновени планове на новото ръководство на космическата агенция цитират американски медии, а основна причина е конкуренцията с Русия и Китай за изграждане на постоянна база на естествения спътник на Земята.  "Напредъкът в тази изключително важна технология за поддържка на..

публикувано на 05.08.25 в 20:32

Блумбърг: Русия обмисля въздушно примирие с Украйна, но без спиране на войната

Кремъл обмисля варианти за отстъпка спрямо президента на САЩ Доналд Тръмп, която би могла да включва ограничено въздушно примирие с Украйна , за да се опита да предотврати заплахата от вторични санкции, въпреки че Русия остава решена да продължи войната си, съобщава Блумбърг. Длъжностни лица признават, че посещението на американския пратеник..

публикувано на 05.08.25 в 20:29
Снимка: Сдружение на олимпийските отбори по природни науки

Медалистите от Международната олимпиада по информатика се завърнаха у нас

С полет от Милано на летище "Васил Левски" в София този следобед се прибраха българските ученици, които спечелиха два златни и два сребърни медала на 37-ото издание на Международната олимпиада по информатика в Боливия, която е най-престижното световно състезание в тази област. То се проведе между 27 юли и 3 август, а участие взеха 330 състезатели от..

публикувано на 05.08.25 в 19:43

Митата на Тръмп не пощадяват и най-големите му привърженици в ЕС

Митата на американският президент Доналд Тръмп на пощадяват и най-големите му привърженици в Европейския съюз, пише в коментар агенция Франс прес. Унгарският премиер Виктор Орбан обеща, че завръщането на неговия скъп приятел Доналд Тръмп на поста президент на Съединените щати ще постави началото на нова "златна епоха". Но профсъюзният лидер..

публикувано на 05.08.25 в 19:25

Община Сапарева баня забрани фойерверките и пиротехниката заради риска от пожари

Община Сапарева баня забрани фойерверките и   използването на пиротехнически изделия през летните месеци заради риска от пожари. Такава заповед издаде кметът на курортния град Калин Гелев на основание на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия. На същото основание такава заповед издадоха вече общините..

публикувано на 05.08.25 в 19:14