Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израелското предложение за освобождаване на заложниците включва няколко етапа

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израел е предложил двумесечна пауза в сраженията в Ивицата Газа в замяна на освобождаване на всички заложници, държани от Хамас,  съобщава американският портал „Аксиос“, като се позовава на двама израелски представители. 

Предложението е предадено чрез катарски и египетски посредници и включва поетапно пускане на всички пленници срещу спиране на огъня за два месеца и освобождаване на неуточнен брой палестински затворници. Освен това израелските сили ще бъдат предислоцирани извън основните градове в анклава, което ще позволи на палестинците да се завърнат в град Газа  и северната част на територията. Според представителите след изтичането на двата месеца операциите на Тел Авив в Ивицата Газа ще бъдат намалени в значителна степен като мащаб и интензивност.

До момента Хамас настоява за трайно спиране на бойните действия и освобождаване на всички палестински затворници, държани в израелски затвори, за да пусне останалите около 130 заложници.

Израелският 13-ти канал съобщи по-рано, че на среща с близки на пленени израелци премиерът Бенямин Нетаняху е заявил, че Тел Авив е представил свое предложение за освобождаването им, но е отказал да даде каквито и да било подробности. Според медията предложението включва три етапа, като възрастните и жените да бъдат  пуснати първи, следвани от младите мъже, а накрая да бъдат предадени войниците и телата на загиналите. За всеки етап ще има пауза в боевете, а Израел би се съгласил и на намаляване на присъствието си в палестинския анклав.

В същото време продължават и протестите на близки на заложниците, като близо 300 семейства се събраха за поредна вечер край дома на Нетаняху. 

Информиран източник пък заяви пред Си Ен Ен, че израелската офанзива в района на втория по големина град в Ивицата Газа  -  Хан Юнис - се очаква да продължи още няколко дни.

От своя страна израелският министър на националната сигурност Итамар Бен-Гвир заплаши да напусне поста си, ако Тел Авив прекрати войната. На среща на партията си Бен-Гвир каза, че „ако няма война, няма правителство“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Рубио

Държавният секретар на САЩ е информирал европейски външни министри за разговорите в Рияд

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио информира ключови европейски министри за разговорите си в Рияд с руския външен министър Сергей Лавров за войната в Украйна, съобщи френското външно министерство, предаде АФП. Марко Рубио: В преговорите за Украйна ще участват всички замесени страни Тъй като европейските правителства са обезпокоени,..

публикувано на 18.02.25 в 22:08

Шест вековни дървета са обявени за защитени

Шест вековни дървета са обявени за защитени със заповед на министъра на околната среда и водите Манол Генов. Дърветата са от вида летен дъб, обикновен бук, обикновен смърч, обикновен бук и черна топола.  Най-старите летен дъб и обикновен бук са на възраст от около 300 години и се намират в землището на село Гълъбово, община Куклен, област Пловдив и в..

публикувано на 18.02.25 в 21:36

Британци са обвинени в шпионаж в Иран

Британската двойка, задържана в Иран, е обвинена в шпионаж, съобщи "Скай нюз", позовавайки се на иранска информационна агенция. Крейг и Линдзи Форман са обвинени в "сътрудничество с тайни институции, свързани с разузнавателните служби на враждебни и западни държави". Иранските държавни медии съобщиха миналата седмица, че двойката е задържана в..

публикувано на 18.02.25 в 21:00

В Гърция се очакват лошо време и поледици

Екстремно време се очква да обхване Гърция. Властите предупреждават за поледици по пътищата. Шофьорите задължително трябва да се снабдят с вериги. От тази нощ до края на седмицата циклонът "Корал“ ще обхване цялата страна, предупреждават от Гражданска защита.  В Северна Гърция температурите спадат с 10 градуса, което предлолага..

публикувано на 18.02.25 в 20:43

Намериха жена и 7-годишния ѝ син, обявени за издирване

Жената и седемгодишният и син, които полицията обяви за издирване, са открити  във Велинград, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Благоевград. Те са в добро състояние и вече са в дома си в село Аврамово при своите близки.   Издирват 39-годишна жена и 7-годишно момче Двамата бяха в неизвестност от 10 февруари, като в търсенето им се..

публикувано на 18.02.25 в 20:25

Тежка катастрофа затвори пътя Русе - Бяла

Пътят Русе - Бяла е затворен заради катастрофа в района между село Обретеник и разклона за Две могили. Сблъскали са се ТИР и микробус. По първоначални данни има един загинал и един тежко ранен. За леките автомобили има обходен маршрут, а тежкотоварните изчакват.

публикувано на 18.02.25 в 20:19

Пенсиите няма да се осъвременят от 1 юли по Швейцарското правило

Пенсиите няма да се осъвременят от първи юли тази година по Швейцарското правило. Това е записано в проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване за тази година, с който БНР разполага. Предлага се индексацията на пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да е с 5 на сто. Този процент е получен като сбор от 20% от нарастването на..

публикувано на 18.02.25 в 20:00