Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да постигнем баланс чрез вътрешно развитие по духовната пътека на Сатянанда

Христина Митовска: Йога за мен беше първата голяма стъпка към личностна трансформация

Йога нидра е известна като йогийски сън. Процесът се нарича още отдръпване на сетивата и насочване на психичната енергия към вътрешните процеси. По този начин се ограничава приемът на информация от външната среда и започва дълбоко емоционално пречистване. 

И тъй като живеем в свят, в който се налага да потискаме повечето си емоции и да сме фалшиво любезни, неискрени и привидно добри, ние се товарим с огромно напрежение. Отделяме огромно място на вътрешния диалог, в който казваме всичко, което не можем да кажем на другите.  Нуждаем се от тих и умиротворен ум. Ум, който може да открие щастието и хармонията в своята вътрешна тишина. Антар Мауна означава тишина. Начин да се оттегли ума от сетивата. Следва процес, който много прилича на очистването на градината от плевели. Но не грубо, а като оставим ума свободно и спонтанно да се изразява. Това позволява на дълбоко вкоренилите се болезнени спомени, страхове, омраза и фобии да се проявят по относително контролиран начин и да бъдат премахнати. 

"Към мен се обръщат хора, които се опитват да намерят работещ начин за физическа, емоционална и ментална релаксация, като класовете ми са пълни с жени, тук там мъже, разказа в "Нощен Хоризонт" Христина Митовска, сертифициран инструктор по йога. Тя следва духовната пътека на Сатянанда с фокус върху осъзнаването на тялото и дъха, успокояването на ума и балансирането на емоциите. 

Христина Митовска (Падма) се занимава с йога над 15 години, а преди 10 години преминава обучение за йога инструктор по системата на Шивананда. Сертифициран учител и по ин йога.

Снимката е илюстративна

"Йога за мен беше първата голяма стъпка към личностна трансформация, промяна и път към това да се чувствам много по-щастлива, свързана с тялото си, много по-осъзната, много по-спокойна и някак вътрешно центрирана и стабилна.

За мен йога една изключителна практика и философия, която е в много голяма подкрепа на човека в неговата холистичност. Ние работим на физическо ниво, на емоционално и психическо, ментално и духовно. Но за мен йога е един най-добрите инструменти, които аз познавам и съм използвала в моя жизнен път до момента за вътрешна саморегулация и път към щастието, каза още за БНР Митовска.

Митовска каза, че не е вегетарианка, но се е научила да се вслушва в тялото си. 

"Ние сме едно цяло и всеки може да използва от йога това, което прецени за себе си като полезно. Знаем, че има пряка връзка между емоции, ум и здраве, т.нар. психосоматика, това, което мислим оставя  отпечатък върху нашето физическо тяло и от начинът, по който стоим, може да се види дали у нас има блокажи, дали задържаме напрежение, дали можем да разпускаме, разказа още йога-инструктурът.

"Стойката, стягането на челюстта, дори на сън, може да покаже много силно емоционално напрежение

Съвременната невронаука изследва мозъка и как ние хората си взаимодействаме едни с други. Чрез така наречените "огледални неврони" в нашия мозък в момента, в който някой плаче до вас, вие ще се повлияете от тях. Това важи и за щастието, то е заразно. Най-лесно се предават емоциите като страх и гняв. 

Средата също може да доведе до блокажи при по-чувствителните хора. При нас българите има едно леко недоверие, аз съм си аз, ти не ме вълнуваш, тоест ние си предаваме това недоверие и съмнение един към друг...Заедно изграждаме средата, в която живеем, това важи за всичко.


Самата практика йога ни позволява ние да задържаме и консервираме енергията си, която имаме, а не да я хабим. Това важи и за други практики. 

При Йога нидра около 20 минути се равняват на 2 часа много дълбок и пълноценен сън, за мен това е най-любимата и най-прекрасни йога практики - начинът, по който рестартира цялата система.

А смисълът на медитацията е концентрацията - тоест ние концентрираме ума върху нещо конкретно - символ, образ, това предпазва и консервира мозъка и му помага да е по-здрав по-дълго време. А доста изследвания сочат, че когато човек медитира, се стимулира предната част на мозъка, която отговаря за това ние да бъдем креативни, да вземаме добри решения, да сме в позиция на вътрешно спокойствие, защото това е по-добре развитата, по-висшата част на мозъка, ние излизаме от тази, която е свързана с нашите базови емоции като страх, напрежение, тревога и така можем да функционираме на доста по-различно ниво и да имаме качество на живот, разказа още за "Хоризонт" Христина Митовска.

Митовска поясни още как действа на ниво човешко поведение и удовлетвореност науката "Маркетинг", защото сама тя е завършила социални науки и е работила в сферата на "Маркетинга". 

Тя разказа и как действат семейните констелации, като констелация означава съзвездие, система, като се работи на ниво именно "система" и това как сме свързани, като всеки един участник има определено място. Тя разказа как влияят семейните истории и място, от което произлизаме и как нерешените родови конфликти до седмо поколение назад влияят на следващите поколения, докато съответният конфликт не намери някакво решение. 

Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08