Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Кавръков: Включването ни в "сивия списък" на FATF може да е пречка за влизане в еврозоната

"При включване в него има сериозен отлив на преки чуждестранни инвестиции"

| Интервю
Снимка: БГНЕС
България беше включена в "сивия списък" на страните, поставени под засилено наблюдение от Работната група за финансово действие срещу изпирането на пари (FATF). В  него фигурират също Йемен, Сирия, Барбадос, Буркина Фасо и Уганда. 

"Изпирането на пари е престъпление, което обикновено има международен елемент и се свързва с предварително генерирани средства с престъпен произход.

Групата за финансово действие срещу изпирането на пари е международна организация, която създава стандарти за борба и превенция. Тя следи също за спазването им от държавите.  

Има и местни организации, които изпълняват подобни функции, като Комитетът към Съвета на Европа, който прави оценка на България", обясни пред БНР Иван Кавръков, консултант по прилагане на мерките за превенция на изпирането на пари. 

Последният доклад на Комитета към Съвета на Европа за за страната ни е от 2022 г. Той борави с информация, която е за последните 10 години и е негативен, посочи експертът.

"Това означава, че от банките ще се изисква да прилагат по-разширени мерки по отношение на клиентите си и да събират повече документи. Целта е ограничаване на рисковете от пране на пари". 

В т.нар. "черен" и "сив" списък влизат държави, които имат сериозни недостатъци в цялостната си система по превенция и противодействие на изпирането на пари, разясни той в предаването "12+3". 

"В "сивия списък" са държави, които имат съществени недостатъци, но поемат политически ангажимент да ги изчистят. В "черния" са тези със стратегически недостатъци.

За да излезем, трябва да отстраним недостатъците, констатирани в доклад, а те са много.

Вече започнаха законодателни изменения. Предстоят още. Има създадени работни групи. Координационният екип, който се занимава с излизането от този списък, се председателства от министър - председателя. Ангажирани са всички институции.  

Предполагам, че надеждите са да излезем още през февруари, но не мога да направя прогноза. Чака ни страшно много работа. Ще подаваме междинни доклади"

Самото включване в списъка може да окаже икономическо отражение върху страната, обясни Кавръков. Той смята, че е възможно това да се превърне в пречка за приемането ни в еврозоната. 

"Странно е, че не се говори по темата, защото може да има ефект върху цялостното развитие на страната. При всяко едно включване на държава в "сивия списък" има доста сериозен отлив на преки чуждестранни инвестиции. Възможен е също спад на брутния вътрешен продукт.

Държавите извън ЕС могат да създадат проблеми с кореспондентското банкиране. Може да има забавяне в международни валутни преводи". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50