Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой и защо ограничи достъпа на журналисти до сградата на Община Русе?

| Репортаж
Община Русе
Снимка: БНР, архив

Лист с ново ограничаване на достъпа на журналисти до сградата на общинската администрация в Русе предизвика недоволството на гилдията в града. Докъде стигат правомощията на който и да е отдел за връзки с обществеността?

"Всеки журналист, който прекрачи произволен вход на общината, се пита кой е, защо идва и се звъни на 745, преди да се пусне да влезе!

Ако на 745 не вдига никой, моля да се звъни индивидуално на Иван, Биляна или Пепи. Само след установяване на контакт с някой от ПР отдел, журналистът се пуска. Не се позволява също заснемане на репортажи пред/във фоайетата без знанието на ПР отдела".

Това е новото разпореждане, с което общинската администрация в Русе не просто барикадира сградата, а и изисква отговори на екзистенциални въпроси от журналистите.

Първите колеги се опариха още днес. Като оператора на "Русе медия" Емил Димитров.

"Казаха ми, че има вече заповед да не се допускат вътре журналисти. Не ми показа заповедта. Казах, че отивам на сесия. Започнаха да звънят телефони, никой не им вдига, не могат да се свържат по указанията. Накрая ми каза, че поне е опитал да спази заповедта и ме пусна да вляза. Лично обаче ми обясни, че не могат да ме пуснат на сесията, защото съм журналист и има нова заповед".

Понеже колегата Димитров знаел кой е и какво търси в общинската сграда, пък и от охраната направили опит да се свържат с "могъщия" ПР отдел, все пак влязъл, за да снима с камерата си заседанието на съветниците. 

По подобен начин се развила ситуацията с други представители на медиите. Румен Николаев от акцент.бг коментира:

"Аз съм изумен. От 30 години съм журналист и за първи път ми се случва някой да ми ограничава по толкова елементарен начин правото да вляза в институция, където имам служебни ангажименти!. Защо се случва? Можете да питате ръководителя на Пресцентъра на Община Русе - Иман Стефанов се казва".  

В мига, в който стана публично известно това ограничение за журналисти, общински съветници също реагираха.  

"Общината е на нас, гражданите, не на кмета и на общинската администрация. Журналистите са посредници между местната и държавната власт и гражданите. Какво значи да забраниш достъпа до Общината на журналисти? Това е абсурд!", каза Алисе Муртезова от ГЕРБ.

Владо Владов от ВМРО коментира:

"Това противоречи на прозрачната стъклена Община".

Ръководителят на ПР отдела Иван Стефанов не пожела да говори пред микрофон, но написа обяснение. Според него разпореждането било за "вътрешно ползване" и "превантивна мярка" срещу граждани, които се представяли за журналисти

Звучи абсурдно, но каквото и да си помислиш за оправдание на случката, ще е нелепо. Още повече, че в същата сграда се намират редица държавни служби и Областната управа, за която такава заповед все още не е въведена, но пък имаше една областна управителка по царско време, която постави камери и електронна блокировка на целия етаж. Не записа името си в историята с добро, но това няма значение.

Става ясно, че журналистическите карти не важат за кметската сграда. Всеки разговор с когото и да е от администрацията, трябва да се съгласува с ПР отдела. Той определя може или не може да влезеш, темата, събеседника - всичко. 

Интересното в случая е, че нито секретарят на общината Димитър Генков, нито кметът Пенчо Милков са били уведомени за този нов пропускателен режим за журналисти в Русе.

А нали по закон всички държавни органи, дори полицията, са длъжни да оказват съдействие на журналистите при извършването на тяхната дейност. Това, че министерства, кметства, дори парламентът ограничават журналистите, е симптом за болест. Обществена, опасна болест, която без реакция ще превземе най-ценното - свободата ни. Управниците така и не разбраха, че журналистите сме лошите кучета на демокрацията, че без нас утре други ще се самозабравят. 

Иначе прозрачното управление е един от поводите за гордост на кмета и екипа му.

Репортаж на Ася Пенчева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Луковит е домакин на Празника на домашното вино и гроздовата ракия

Луковит е домакин на Празника на домашното вино и гроздовата ракия. Пред посетителите се представя местна продукция. Празникът се организира за 14-та поредна година и представя само домашно произведени вина и ракии, като гостите ще могат да дегустират продукцията на около 30 местни производители. Организаторите са предвидили и конкурси..

публикувано на 08.02.25 в 11:47

Приближават ли ни AI-оръжията към Апокалипсиса?

"Системи, които използват изкуствен интелект за установяване на военни мишени, се използват в Украйна и в Близкия изток,  редица държави пристъпват към въоръжаване на армиите си с такива приложения. Това поражда въпроса доколко би било допустимо да се разреши на машините да взимат военни решения." Това е един от аргументите на Бюлетина на..

публикувано на 08.02.25 в 11:45

Читалище "Надежда" във Велико Търново ще обяви дарителска кампания

Историческото читалище "Надежда" във Велико Търново, което е свързано с приемането на Търновската конституция, ще обяви национална дарителска кампания и търси вниманието на държавните институции за ремонта на театралната си сцена и салон с 340 места. Намеренията за ремонт на театралната сцена са от 50 години и не се реализират, заради..

публикувано на 08.02.25 в 11:33
Николай Савов, директор на завода за отпадъци

Заводът за отпадъци в София подобрява резултатите при разделянето и продажбата им

Заводът за третиране на отпадъци в София продължава да подобрява резултатите си при разделянето и продажбата на отпадъци, които се рециклират, както и в производството на гориво от тях. По думите на директора на предприятието Николай Савов, количеството на приеманите отпадъци намалява заради засиления контрол. "Рязко увеличихме..

публикувано на 08.02.25 в 11:28
Американският президент Доналд Тръмп с указа за вносните мита за стомана и алуминий

Чрез търговски войни към Златния век на Америка

Доналд Тръмп изстреля в края на миналата седмица първия залп от мита в най-глупавата, както я нарече консервативният "Wall Street Journal", търговска война в историята. Най-глупавата, защото оръдията бяха насочени срещу Канада и Мексико, които са точно обратното на врагове на Съединените щати, и които тъкмо Тръмп принуди през първия си мандат да..

публикувано на 08.02.25 в 11:20

В Гърция арестуваха български шофьор с над 100 кг марихуана в камиона

Български шофьор беше задържан в Гърция с над 100 килограма марихуана в камиона му. Това е и една от най-големите отделни пратки канабис, залавяни в страната. Охраната на пристанището Игуменица съобщи за ареста на българския шофьор за нелегален превоз на 111 килограма канабис. Камионът е пристигнал с ферибот от Италия, а нелегалният товар в..

публикувано на 08.02.25 в 11:10

Столичната полиция образува досъдебно производство за дрона на летището

Полицията в София е образувала досъдебно производство по случая от снощи, когато дрон се появи близо до една от пистите на летище София, научи БНР. Екипи на столичната полиция ще се опитат да установят кой е управлявал апарата. Предстои и докладване на материалите по случая в прокуратурата. Снощи дронът е предизвикал забавяния в..

публикувано на 08.02.25 в 11:03