Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Човек може да обича Русия, но без да обича войната"

Ангел Григоров след завръщането си от Русия: Никога не съм изпитвал неудобство, че съм българин

4
Снимка: Ани Петрова

В "Родина зад граница" гост е Ангел Григоров, който беше нашият кореспондент в Русия. Той е живял в Русия и като дете. Учил е в руско училище в Москва. Като журналист заминава преди шест години отново за Русия, като кореспондент на БНР. И се завърна преди месеци по стечение на обстоятелствата.

       Позиция на ръководството на БНР по повод отнемането на акредитацията и изгонването от Руската федерация на кореспондента ни Ангел Григоров

Сега продължава да общува с руснаци и тук в България. Запознава се с хора, които са избягали от т.н. специална операция и му разказват за България като тяхното място.

В Русия оставя много специални за него хора, с които продължава да поддържа връзка и казва, че братската дружба не е между народите, а между хората.


Как ни приемат руснаците, наистина ли сме като „врагове“ в техните очи?

Според Ангел Григоров за тези руснаци, които предпочитат да повтарят клишетата на пропагандата, България има статут на неприятелска държава.

"Но никога не съм изпитвал неудобство, че съм българин, каза Ангел Григоров в "Родина зад граница". 

"Как да обичаме Русия днес? – чувствителен въпрос в българското общество, защото едната линия отрича до крайност Русия, има хора, които изпитват сантимент към Русия, но го прикриват, заради войната в Украйна. Целият този микс от нагласи води до фиксация, в която територия, народ и власт се сливат. 

На въпроса дали нещо се обърка, Григоров изтъкна:

"Лично за мен се обърка, тъй като не очаквах, че Русия ще започне тази война. Трябва да гледаме фактите – Русия нападна Украйна, за мен това беше крайно неочаквано и крайно разочароващо. Месеци преди т.н. специална операция аз разговарях с водещи руски експерти, някои от най- добрите познавачи на процесите в Русия, всички ми казаха, че няма да се стигне до война, това би било голяма грешка и контра продуктивно за самата Русия. Имаше объркване, имаше разочарование и аз трябваше бързо да се взема в ръце и да си върша работата". 

Ангел Григоров

Ангел Григоров продължава да говори на руски език и да чете руски книги, да слуша руска музика, която споделя в нашия ефир и разказва за концерта с антивоенни песни на руската група ДДТ в София.

"В Русия има много хора, които заявяват позицията си, съзнателно оставяйки в Русия, защото да се критикува от чужбина е по-лесно, по-безопасно е", допълни колегата от БНР.

"Няма нищо лошо и не можем да забраним на хората да имат сантимент към Русия. Това не е срамно, това е исторически обосновано, но запазвайки този сантимент не трябва да си затваряме очите за факти, които не са приятни. Да обичаш войната и да обичаш Русия са две различни неща и аз мисля, че човек може да обича Русия без да обича войната", каза още в "Нощен Хоризонт" Григоров.


На церемонията на 25 февруари на годишните награди "Сирак Скитник" за 2023 г. Ангел Григоров получи наградата "Златен глас", която се присъжда от фондация "Надежда Дженева" по инициатива на Кеворк Кеворкян.

Слушайте интервюто на Добринка Добрева с Ангел Григоров в рубриката "Родина зад граница" на "Нощен Хоризонт". 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49

Благотворителната изложба "Изкуство с мисия" е в подкрепа на деца със специални потребности

На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..

публикувано на 13.04.25 в 06:27

Витоша... в бъдеще време

Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..

публикувано на 11.04.25 в 11:20
Модели представят колекция на

Италианският моден холдинг "Прада" стана собственик на "Версаче"

Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..

публикувано на 11.04.25 в 10:48

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25