Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Човек може да обича Русия, но без да обича войната"

Ангел Григоров след завръщането си от Русия: Никога не съм изпитвал неудобство, че съм българин

4
Снимка: Ани Петрова

В "Родина зад граница" гост е Ангел Григоров, който беше нашият кореспондент в Русия. Той е живял в Русия и като дете. Учил е в руско училище в Москва. Като журналист заминава преди шест години отново за Русия, като кореспондент на БНР. И се завърна преди месеци по стечение на обстоятелствата.

       Позиция на ръководството на БНР по повод отнемането на акредитацията и изгонването от Руската федерация на кореспондента ни Ангел Григоров

Сега продължава да общува с руснаци и тук в България. Запознава се с хора, които са избягали от т.н. специална операция и му разказват за България като тяхното място.

В Русия оставя много специални за него хора, с които продължава да поддържа връзка и казва, че братската дружба не е между народите, а между хората.


Как ни приемат руснаците, наистина ли сме като „врагове“ в техните очи?

Според Ангел Григоров за тези руснаци, които предпочитат да повтарят клишетата на пропагандата, България има статут на неприятелска държава.

"Но никога не съм изпитвал неудобство, че съм българин, каза Ангел Григоров в "Родина зад граница". 

"Как да обичаме Русия днес? – чувствителен въпрос в българското общество, защото едната линия отрича до крайност Русия, има хора, които изпитват сантимент към Русия, но го прикриват, заради войната в Украйна. Целият този микс от нагласи води до фиксация, в която територия, народ и власт се сливат. 

На въпроса дали нещо се обърка, Григоров изтъкна:

"Лично за мен се обърка, тъй като не очаквах, че Русия ще започне тази война. Трябва да гледаме фактите – Русия нападна Украйна, за мен това беше крайно неочаквано и крайно разочароващо. Месеци преди т.н. специална операция аз разговарях с водещи руски експерти, някои от най- добрите познавачи на процесите в Русия, всички ми казаха, че няма да се стигне до война, това би било голяма грешка и контра продуктивно за самата Русия. Имаше объркване, имаше разочарование и аз трябваше бързо да се взема в ръце и да си върша работата". 

Ангел Григоров

Ангел Григоров продължава да говори на руски език и да чете руски книги, да слуша руска музика, която споделя в нашия ефир и разказва за концерта с антивоенни песни на руската група ДДТ в София.

"В Русия има много хора, които заявяват позицията си, съзнателно оставяйки в Русия, защото да се критикува от чужбина е по-лесно, по-безопасно е", допълни колегата от БНР.

"Няма нищо лошо и не можем да забраним на хората да имат сантимент към Русия. Това не е срамно, това е исторически обосновано, но запазвайки този сантимент не трябва да си затваряме очите за факти, които не са приятни. Да обичаш войната и да обичаш Русия са две различни неща и аз мисля, че човек може да обича Русия без да обича войната", каза още в "Нощен Хоризонт" Григоров.


На церемонията на 25 февруари на годишните награди "Сирак Скитник" за 2023 г. Ангел Григоров получи наградата "Златен глас", която се присъжда от фондация "Надежда Дженева" по инициатива на Кеворк Кеворкян.

Слушайте интервюто на Добринка Добрева с Ангел Григоров в рубриката "Родина зад граница" на "Нощен Хоризонт". 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12