Партия "Възраждане" настоява парламентарната Комисията за контрол над службите за сигурност да бъде оглавена от представител на опозицията.
В сряда мнозинството в Народното събрание одобри промени в правилника, така че тази комисия вече да има постоянен председател, а не ротационен.
Поводът за изменението стана фактът, че от началото на годината начело на комисията застана депутатът от "Възраждане" Николай Дренчев.
"За нас това, което е важно, е да е човек, който чистосърдечно ще се грижи за интересите на българския народ. И най-важното – да не е пряко подчинен на политическия интерес и на директните политически разпореждания", коментира той.
В кулоарите на парламента днес Дренчев изрази притеснение, че мнозинството може да се спре на представител на ДПС.
"Проблемът не е толкова, че Николай Дренчев няма да е председател на комисията, не е проблем в конкретната личност. Проблем е това, че комисията от паритетна - става със състав, пропорционален на представителството, т.е. голяма част ще има сглобката. Когато има председател, подкрепен от мнозинство в една комисия, това означава, че той може "да слага в гардероба си" някои точки от дневния ред, които са неприятни за управляващите, а в същото време да насочва общественото внимание към неща, които не са от съществено значение", коментира в в предаването "Хоризонт за вас" Николай Дренчев.
Интервю на Снежана Иванова с Николай Дренчев можете да чуете от звуковия файл.
Близки на деца, загинали в катастрофи, са на среща с изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Те настояват – разследванията на пътни инциденти с пострадали да приключват по-бързо, а наказанията на извършителите да са по-строги. Виолина Александрова от Шумен се оплаква, че разследващите бездействат по случай с катастрофа с трима..
След 2000-а година започна да се променя семантиката на 9 май – от празник на паметта, за който пееше със сълзи в очите Булат Окуджава, вместо мемориалната част започна да доминира тържеството на военното превъзходство и военния триумф. Това отчита Глеб Морев руският писател, литературен критик, културолог и журналист Глеб Морев. "Това трябваше..
Продължават вторичните трусове в Западна Турция, която вчера беше разлюляна от земетресение с магнитуд 6,2 по Рихтер. Все още се уточняват и щетите, причинени от него. Няма жертви и разрушени обитаеми сгради, но 150 души са пострадали, след като са скочили от високо, обзети от паника. В Истанбул днес и утре са неучебни дни. Силно..
Националният литературен музей организира литературна вечер под надслов "Сън за щастие" в къщата-музей "Петко и Пенчо Славейкови" в София по повод 159 години от рождението на Славейков-син. Ще прозвучат откъси от писма на Пенчо Славейков в изпълнение на актьора Стоян Чобанов, предаде БТА. Литературният изследовател Катя Зографова ще..
Чист кокаин на стойност над един милион и 600 хиляди евро откриха гръцките полицаи на пристанище Пирея при проверка на кораб, пристигнал от Еквадор. В контейнер, който по официални документи е натоварен със скариди, полицаите намериха 55 килограма кокаин. Според разследващите случея наркотикът е бил скрит в тайник в хладилната част на..
Изпитанието (очистването) чрез вода или "Изворът на истината" е един от народните обичаи свързана с обредността, не само в християнството, но и с всички монотеистични религии. Изворът в Ейн Керем (вече - квартал на Йерусалим), е поне на 15 километра от Стария град. Наричат го "Изворът на Мария". Според християнската традиция, бременната Дева Мария..
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще се включи днес в среща, посветена на развитието на бизнеса и трудовия пазар в региона в Кюстендил. Министър Гуцанов ще представи възможностите за подготовка на работна ръка с необходимите на бизнеса знания и умения с финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост,..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров,..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...