Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Учителите не бива да допускат учениците да цитират Уикипедия"

Как работата с Уикипедия в класната стая може да промени способността за извличане на знание?

Иглика Иванова: Това е отворено знание и двигател

| Интервю
Иглика Иванова
Снимка: Ирина Недева

"С Уикипедия в класната стая" - наръчникът за медийна грамотност на учители, вече е достъпен и на български език. Той е на разположение на всички преподаватели, които искат да използват глобалната онлайн енциклопедия като достъпен образователен ресурс.

Българският е 15-ият език, на който се превежда речника, обясни пред БНР Иглика Иванова, лектор в Катедра "Европеистика" на Софийския университет, член на УС на Коалицията за медийна грамотност.

"Разработен е върху конкретна рамка на ЮНЕСКО, която е в основата на много от политиките за медийна информационна грамотност". 

Тя призна, че съществува скептицизъм по отношение на Уикипедия.

"Която се създава и редактира единствено от доброволци".

Иванова обаче обясни, че тези, които се запознаят с начина, по който функционира Уикипедия и възможностите ѝ, виждат, че това е една общност на хора, стремящи се към знание.

Тя се базира на проучване сред родители, което сочи, че децата в много голяма степен разчитат на Уикипедия. 

"Това вече е факт. Ние искаме да променим начина, по който се използва".  

Уикипедия се базира на естествения - човешкия интелект, а не изкуствения, напомни Иглика Иванова. 

"Тя е и инфраструктура, която е свързана с медийно-информационна система. Това е отворено знание. Всички обучаващи се модели използват и Уикипедия. Тя е един двигател. Принципите, по които се саморегулира, са интересни. В повечето езикови версии има списъци с издания, за които се знае, че разпространяват дезинформация. Изгражда се динамика на т.нар. "култура на участие". Хората са обединени около каузи и интереси, свързани със знанието. Активизмът е насочен към защита на знанието". 

Създаването на наръчника е в отговор на това, че Уикипедия се използва от някои учители и медии безкритично.

"Има български издания, които влизат и редактират Уикипедия, за да я посочат след това като източник на дадено твърдение. Това е действителността, срещу която искаме да се изправим. Едни от ценните ресурси са т.нар. "благонадеждни източници".

Учителите не бива да допускат учениците да цитират Уикипедия, отбеляза Иглика Иванова. 

"Статиите се създават чрез източници, които са посочени под тях. Ако не са, тогава статията не е благонадеждна. Ако са, тогава ги проверяваме и използваме. Променя се изцяло способността да се извлича знание. Това е жива среда и едно интердисциплинарно поле, което възпитава работата с източници". Разчитаме на институционалното партньорство с Министерството на образованието и Министерството на културата", отбеляза Иглика Иванова. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балотаж ще определи следващия президент на Румъния

Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку е сигурен участник на втория тур на президентските избори в страната на 8 декември. Данните от екзитпол, публикувани непосредствено след края на днешния първи тур, показват незначителна разлика между следващите трима кандидати за поста държавен глава в северната ни съседка. Това съобщи АФП. За..

публикувано на 24.11.24 в 22:00
Ракети ATACMS - илюстративна снимка

Уолстрийт джърнъл: Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с ATACMS

Руската Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с американските ракети ATACMS, съобщава Уолстрийт джърнъл, като се позовава на Института за изучаване на войната.  Институтът е изготвил карта на около 200 военни обекта като летища, учебни полигони и складове за боеприпаси, които попадат в обсега на ракетите ATACMS и Storm..

публикувано на 24.11.24 в 21:49

Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център

Полицията в София издирва трима души, които са нападнали и набили продавач в търговски център. Инцидентът е станал в късния следобед. По първоначална информация нападателите са тийнейджъри. Причината за нападението е забележка, отправена от пострадалия към младежите. На мястото има екипи на полицията.

публикувано на 24.11.24 в 21:06

Българската база на Антарктида е открита за новия сезон

Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщиха във фейсбук от Българския антарктически институт като цитираха ръководителя на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев по информация на Елка Василева - единствената жена, която е на базата в момента. На 23 ноември 2024 г. българската антарктическа база "Св...

публикувано на 24.11.24 в 20:53

Главчев: Натискът върху границата с Турция, свързан с нелегалните опити за преминаване, е намалял със 70%

Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV "Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на страните в Шенген от 1 януари 2025 година. По думите на Главчев натискът върху българската граница с Турция, свързан с нелегалните опити за..

публикувано на 24.11.24 в 20:34

11 400 жители на област Кюстендил са поискали помощ за отопление

11 400 жители на област Кюстендил са подали заявление за помощ за отопление, по данни на Регионалната дирекция  "Социално подпомагане“. Издадените заповеди за отпускане са 9 732, а издадените заповеди за отказ – 1361. В процес на обработка са 272 заявления.  Целевата помощ е в размер на 110.75 лв. на месец или общо 553.75 лв. Тя се отпуска за..

публикувано на 24.11.24 в 20:26

Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"

Службата за сигурност на Украйна показа пред журналисти останките на руската балистична хиперзвукова ракета "Орешник", която беше изстреляна в четвъртък по украинския град Днипро, съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес.  От службата са потвърдили, че пускът на ракетата се е състоял от полигона "Капустин Яр" в Астраханска област и тя е преодоляла..

публикувано на 24.11.24 в 20:16