Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителството предлага да отпаднат таксите за обучение в държавните висши училища

Даниел Парушев, Николай Денков, Галин Цоков, Теменужка Петкова, Лъчезар Трайков (от ляво надясно)
Снимка: БГНЕС

Правителството предлага да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища, приети в местата, които държавата субсидира. За целта ще бъдат инициирани промени в Закона за висшето образование, съобщиха от правителствената пресслужба. 

Това ще улесни достъпа до висше образование на всички български граждани, независимо от техния социален статус и финансови възможности. Мярката ще влезе в сила още тази академична година. Таксите за платено обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища и таксите в частните висши училища ще останат, уточняват от Министерския съвет.

На практика това означава, че държавната поръчка на студентите ще бъде безплатна най-вероятно от втория семестър. 120-150 милиона лева ще струва мярката. Тя е съгласувана с Министерството на финансите - каза премиерът Николай Денков: 

"Основното в момента е да сме сигурни, че няма умно дете, младеж в България, който иска да учи в университета, и не може да го направи, защото трябва да плаща такса".

Ректорите и представителите на студентските съвети също се съгласиха, че това е един стимул, който може да доведе до повече студенти във висшето образование и в системата.

Последната статистика на НСИ отчита, че в държавните ВУЗ-ове има 188 194 студенти. Между 44 и 46 хиляди са бройките за държавна поръчка. 42 – 43 хиляди места са били запълвани. Национална карта на висшето образование за 2022 г отчита, че във ВУЗ-овете не се запълват в редица приоритетни професионални направления. Идеята студентите и докторантите да не плащат би струвала на бюджета годишно около 120-150 млн. лв. Тази мярка има одобрението от финансовия министър Асен Василев. Но не стана ясно от къде ще дойдат парите, защото в сегашния бюджет не е записано такова финансиране. Даниел Парушев от студентските съвети каза, че това ще облечи висшистите, защото сега таксите за тях са от 300 до 1600 лева за семестър, в зависимост от специалността и университета.  

Съветът на ректорите на висшите училища пък ще се събират в сряда, за да обсъдят мярката. 

Ако бъде приета, ВУЗ-овете вероятно ще трябва да връщан пари от такси. Защото в преходните и заключителните разпоредби в законопроекта е заложено заплащаната годишна такса от студентите и докторантите да бъде наполовина от вече утвърдения размер за 2023/2024 г. Висшите училища и научни организации трябва да възстановят разликите на тези студенти и докторанти, които са заплатили годишни такси в размер по-голям от половината от вече утвърдения размер за 2023/2024 г. Таксите за платено обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища и таксите в частните висши училища остават. 


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водач на таксиметров автомобил е задържан след гонка с полицията в Кюстендил

37-годишен водач на таксиметров автомобил е задържан след гонка и полицейска стрелба по улиците в Кюстендил.  Случаят е от неделя следобед.  Мъжът противозаконно е опитал да попречи на служителите да изпълнят задълженията си. Не се е подчинил на подаден сигнал за спиране за проверка, направил е маневра и е насочил автомобила към другия служител...

публикувано на 24.02.25 в 13:07

Упойващи вещества са открити в колата на шофьора, предизвикал снощната катастрофа в София

Упойващи вещества са били открити в автомобила на 25-годишния шофьор, който предизвика катастрофа снощи в София.  Той не е спрял за проверка от полицейски патрул и се е опитал да избяга. При последвалото преследване е ударил друг автомобил на булевард "Тодор Александров". По-късно е задържан. Пробите му за алкохол и наркотици са положителни...

публикувано на 24.02.25 в 12:56
Теменужка Петкова

Министър Петкова: 30% е делът на сивата икономика у нас

Бюджетите на Здравната каса, държавното обществено осигуряване и държавния бюджет, са изчислени при дефицит от 3% от БВП. Това е максимално допустимият размер по критериите за въвеждане на еврото.   За 16.00 ч. е насрочено правителственото заседание, на което се очаква да бъде приет Държавният бюджет . Той беше разгледан от социалните партньори...

публикувано на 24.02.25 в 12:53

ЕС може скоро да започне отново да внася суров петрол от Сирия

ЕС може скоро да започне отново да внася суров петрол и нефтопродукти от Сирия. Това става ясно от днешното решение на страните членки да прекратят санкциите срещу Сирия в някои икономически сектори. Съветът отменя секторните санкции срещу енергийния сектор, по-специално върху петрола, газа и електроенергията, както и в транспорта...

публикувано на 24.02.25 в 12:46

Андрей Курков: ЕС остава единственият голям партньор на Украйна в тази война

"Украйна ще трябва да предефинира отношението си към днешна Америка. Това е нова реалност. Тръмп е бизнесмен".  Такава равносметка направи Андрей Курков, рускоговорящ украински писател. "Аз съм много притеснен, както и мнозинството украинци. Емоционално преживяхме много трудни времена, откакто се проведоха американските избори през ноември..

публикувано на 24.02.25 в 12:45

Анна Тертична: Временното прекратяване на огъня не е опция за Украйна

"През 11-те изминали години, откакто стартира руската агресия срещу Украйна, украинската дипломация се доказа като модерен инструмент в борбата срещу тази агресия ". Това заяви пред БНР Анна Тертична, доктор по история и част от дипломатическата мисия на Украйна у нас. Тя подчерта, че става дума за война, а не за конфликт. "Украйна не..

публикувано на 24.02.25 в 12:42
Обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги, представят резултатите от бойкота на 20 февруари, 24 февруари 2025 г.

Призив за нов бойкот - на търговските вериги и на банките

Нов бойкот на търговските вериги, който този път да обхване и банките, предвиждат на 27 февруари организаторите, които вече два пъти изразиха недоволството си срещу високите цени на хранителните стоки. Те призоваха този четвъртък, освен да бойкотират хипермаркетите, хората да не плащат с банкови карти. Този път, освен големите хранителни..

публикувано на 24.02.25 в 12:36