Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филип Гунев: За премахването на граничния контрол на Балканите се иска същото като за влизане в Шенген

Снимка: Силвия Великова

България и Румъния в договорите си с ЕС са поели ангажимент да прилагат европейските закони за гранични проверки – Шенгенски кодекс, и не предвиждат отпадане на граничния контрол с други страни. Това каза бившият зам.-министър на вътрешните работи Филип Гунев пред БНР.

В предаването "12+3" коментира идеята на Даниел Лорер за Балкански Шенген.

"Това не е идея на официалните власти, а на трима депутати, независими в своето искане. Не съм чул нито една официална институция от трите страни да подкрепи това. Причината не е че не го искат, а юридически една такава промяна иска същото нещо, каквото и приемането ни в Шенген, гласуване от всички други останали държави", обясни Гунев.

Той допълни, че "няма как една шенгенска държава като Гърция едностранно да реши и да отвори шенгенското пространство по сухопътни граници към други държави, дори и те да са членки на ЕС".

От друга страна в договорите на България и Румъния с ЕС са поели ангажимент да прилагат европейските закони за гранични проверки – Шенгенски кодекс и "не предвиждат отпадане на граничния контрол с други страни".

"Тези закони предвиждат това, което имаме с Гърция и Румъния - олекотен контрол, да се извършва проверката на една линия, да имаш право да не проверяваш всички. Както става с Гърция, само 2% се проверяват хората, които минават, а от българска - 50%. Страните имат право да не проверяват всички. Това са възможностите, всичко друго изисква съгласие на всички държави членки и затова комисията не отговаря, защото вече върви процес да се премахнат тези контроли", обясни Гунев.

Той обясни, че е поет ангажимент даже да засилим контрола от България към Румъния.

"Но двете страни нямат право двустранно да се договорят, да отпадне този контрол. Те, ако имаха, вече щяхме да сме го направили, вече за 15 години някой щеше да се е сетил. В договорите и за двете страни за ЕС е записано, че трябва да прилагат европейското законодателството", предупреди Филип Гунев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп: Европейските държави ще "поемат голяма част от тежестта" в споразумението за Украйна

След двустранния разговор с украинския президент Зеленки, президентът на САЩ започна съвместната среща с европейските лидери, които по-рано днес пристигнаха във Вашингтон за разговори за постигане на мир в Украйна и за гаранциите за сигурност, свързани с това. Тръмп изрази очакване за "успешен разговор" с европейските лидери и с Володимир..

публикувано на 18.08.25 в 22:17

Румънски ТИР самокатастрофира на пътя между Горни Дъбник и Телиш

Румънски ТИР самокатастрофира на пътя между Горни Дъбник и Телиш. Няма пострадали хора, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Плевен. Движението в отсечката извършва по обходен маршрут. Временно е ограничено движението в двете посоки по път I-3 в района на "Шел", на Горни Дъбник, заяви Миряна Цветкова, говорител на МВР –Плевен:..

публикувано на 18.08.25 в 21:05

Тежка катастрофа с български ТИР в Гърция

Тежка катастрофа е станала с български ТИР в Гърция до град Комотини. При пътния инцидент има загинали и ранени. В товарния камион са пътували двама българи- водачът и един пътник. Шофьорът е тежко ранен, опериран е в болницата в Комотини и няма опасност за живота му, съобщиха лекуващите лекари. Вторият българин не е пострадал. Според..

публикувано на 18.08.25 в 20:44

Удължава се частичното бедственото положение заради водната криза в Брезник

Удължава се частичното бедственото положение в Брезник, съобщиха от Областната администрация в Перник. То беше обявено на 11 юли заради водната криза и наличието на манган във водата от язовир "Красава", а на 18 юли бе удължено с един месец със заповед на кмета Васил Узунов. Решението е взето на проведеното при областния управител на Перник..

публикувано на 18.08.25 в 20:26
Тръмп посрещна Зеленски пред Белия дом

Тръмп поздрави Зеленски пред Белия дом и заяви: "Ние обичаме народа на Украйна"

Доналд Тръмп поздрави президента на Украйна Володимир Зеленски пред Белия дом. Президентът на САЩ заяви, че посланието му към народа на Украйна е: "Ние ги обичаме“. Както се и очакваше, Зеленски не беше официален костюм по време на днешното си посещение в Белия дом. Той носи същото черно сако, което е използвал по време на срещата..

публикувано на 18.08.25 в 20:22
Руски МиГ 31 с ракета

Над Киев е обявена въздушна тревога заради възможна атака с хиперзвукови ракети

В този час сирени за руско въздушно нападение ехтят над Киев, минути преди началото на преговорите между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски във Вашингтон, предаде Франс прес. Украинските въздушни сили съобщиха в социалните медии, че в цялата страна е обявена въздушна тревога, защото бил засечен излитащ руски МиГ-31, способен да пренася..

публикувано на 18.08.25 в 20:02

Европейските лидери пристигнаха в Белия дом за важните разговори с Тръмп за Украйна

Европейските лидери пристигнаха в Белия дом за важните разговори на украинския президент Володимир Зеленски с американския президент Доналд Тръмп, като се очаква да призоват Тръмп да подкрепи Украйна и да изложи гаранциите за сигурност, които САЩ биха предложили, за да помогнат за постигането на примирие с Русия. Срещите с "висок залог" се..

публикувано на 18.08.25 в 19:38