Испания и Фронтекс възобновяват съвместните си операции в Средиземно море и около Канарските острови, след като подписаха оперативните планове за тези от тях, които ще се провеждат през тази година. Подписването идва, след като миналата седмица Фронтекс заплаши да прекрати операциите си в Испания.
Според министъра на вътрешните работи Фернандо Гранде-Марласка проблемите са били от "техническо" естество и очакванията бяха, че ще бъдат решени "за часове, а не за дни".
В Брюксел миналата седмица той обяви, че това се случва всяка година с всички държави, с които Фронтекс има споразумения за съвместна дейност.
Вероятното оттегляне на Фронтекс обаче притесни регионалното правителство на Канарските острови, което изпрати писма до всички публични администрации, в което призова за съдействие в преговорите с Европейската агенция за гранична и брегова охрана без да се дават повече подробности за пречките в тях. Канарските острови са изложени на постоянен натиск от страна на незаконните мигранти.
Само от петък до понеделник са пристигнали 1966 души от Африка. Най-много от незаконните влизания в Испания се осъществяват на остров Ел Йеро, следван от Гран Канария, Тенерифе, Фуертевентура, Лансароте и Ла Гомера. Според Министерството на вътрешните работи през миналата година нелегалните мигранти достигнали до бреговете на Испания са били 56 852 души, което е 82,1% повече в сравнение с предходната година.
Днес и утре в Италия се провежда референдум по 5 различни въпроса. Право на вот имат 51 милиона италианци включително и пребиваващите в чужбина. Референдумът е дело на най-големия и исторически профсъюз на Италия Генерална конфедерация на труда (Cgil) и Демократическата партия, подкрепени от другите две опозиционни сили - "Пет звезди“ и "Зелено-ляв..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Михайлина Абрашева и Любомир Стефанов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Русия заяви, че нейните сили в украинската Донецка област са достигнали до границата на Днепропетровска област. До момента няма коментар на твърденията от страна на Киев. Руската армия се опитва да навлезе и в Днепропетровска област Един човек е загинал при последните руски бомбардировки в областта, чието население преди войната е било над 3..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи като "стратегически важно" за България да въведе еврото. По време по обиколка в Разградско Борисов призова хората да не се плашат заради смяната на валутата и критикува агитациите против еврото: "Много емисари вървят, които обясняват, че това е лошо. Аз не знам кога е лошо да искаш да имаш еднакви пари с Франция..
Бойко Гюров е гост в "Нощен Хоризонт" и разказа за програмата на финала на WACKEN METAL BATTLE BULGARIA 2025. Финалът ще се проведе днес - 08 юни в столичния клуб "Мixtape 5". Във финалите на петото издание ще видим Engineer of Death, Hellbound, Overhook, Inner Strive, Truth be told, Crisis Unfold, Deception и специалните гости,..
На 06.06 в 18:30 часа се откри поредицата от събития и изложби "Нов живот за Сточна гара" в сградата на Сточна гара. Организаторите представиха споделената визия за превръщането на сградата в център за градско развитие. Яна Петрова участва в изготвянето на модел за управление на бъдещата сточна гара като културен център, а Александра Алексова работи..
На нас ни е необходима коалиция за победа на президентските избори. Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната. На 2 юни група активни граждани изпратиха призив към партиите от дясноцентристкия сектор с предложение да се потърси единен кандидат за демократичен президент на България. Ноев е сред подписалите този призив. "..
Улица "Тимок" в Силистра отново е под заплаха заради активно свлачище. През 2009 година участък от около 35 метра е бил укрепен с финансиране в размер..
Тази вечер ученици организират Младежки Арт Фестивал "Цветовете на Плевен", едно събитие на Сдружение "ОбзорАрт" , подкрепено от Община Плевен...
" Няма парламентаризъм. Има някакви ръкопашни схватки, някакви плювки като в селска кръчма, някакви обяснения ". Това коментира пред БНР лидерът..