Няма изненада. България се е съгласила да участва в този процес и периодично се осъществява взаимен мониторинг от останалите държави, обясни в интервю за БНР Руслан Стефанов, програмен директор и главен икономист в Центъра за изследване на демокрацията.
Отбелязва се, че страната ни не е взела мерки след отправените от експерти препоръки през 2021 г. Този процес се осъществява в сътрудничество с правителството, уточни той.
"Една от първите препоръки е, че липсва политическо лидерство, единно разбиране, че има такъв риск, че той е висок. Съответно да се предприемат стъпки, които да доведат до противодействие на този висок риск", каза програмният директор на ЦИД.
"Това е част от по-общия дебат защо не влизаме в Шенген, защо се отлага еврозоната непрекъснато", отбеляза Стефанов.
За всички банкови институции това влизане в "сивия списък" означава, че определени сделки няма да се сключат, а определени бизнесмени ще се въздържат от инвестиции. Този етикет в очите на нашите партньори е "нещо като икономически Шенген" и си има икономическа цена, изтъкна експертът.
Идеята на механизма е да не се влияе от политическата конюнктура в страната. Това е технически доклад, подчерта той.
"Българското общество е претръпнало. Като започнем от големите въпроси - за КТБ, за големите руски проекти, които бяха изпъстрени с множество разкрития за злоупотреби, ежедневното замеряне в пространството с "мистър Кеш", "Магнитски", санкции, които нищо не произвеждат и до които не се стига, обвинения за 60 милиона, дадени от бизнесмен, който очевидно е имал сериозен контрол върху регулаторни органи. Всичко това се трупа и хората го отбелязват. Липсата на каквато и да е техническа способност да се противодейства на това е притеснително. Тях не ги интересува, че не сме имали две години правителство", коментира Руслан Стефанов в предаването "Преди всички".
"Не се преследват в детайл тези престъпления", допълни той. По думите му, "няма движение, няма решения". Няма оценка на риска и политическа ангажираност, обобщи Стефанов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..