Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Къцарков: Обсъжда се 6-седмична хуманитарна пауза в Газа

| Интервю
Димитър Къцарков
Снимка: Стопкадър, Euronews

На срещата в Париж се дискутира хуманитарна пауза в Газа от 6 седмици

Това каза пред БНР международният анализатор Димитър Къцарков, хебраист и магистър по международно право от СУ "Св. Климент Охридски“, специализирал в университета в Хайфа (Израел) по Международна сигурност и в Йерусалим - в програмата им по политически науки. Работил е в посолството на Израел в България и в Министерство на външните работи.

"Твърди се, че е изработена система за размяна на заложници 1:3 - за всеки израелски заложник да бъдат освобождавани трима палестински затворници. Обсъждали са т.нар. хуманитарна пауза, която да продължи около 6 седмици. Това е предложението, което се споменава в Париж", обясни той и уточни, че това предложение е било предадено в Рафа на представителя на "Хамас" от египетското разузнаване. Според него това подсказва, че има повод за лек оптимизъм, че може да се случи тази хуманитарна пауза.

По думите му се вижда и от страна на САЩ нужда от един по-широк период, в който да има постепенна размяна на заложници, като целта е укротяване и утихване на конфликта.

Димитър Къцарков коментира, че в момента мирният процес между Израел и арабския свят е временно детониран:

"Изказването на британския външен министър Дейвид Камерън, че Обединеното кралство има готовност по-рано от предполагаемото официално да признае палестинска държава, подсказва, че международният натиск върху Израел ще се увеличи. Натискът върху Бенямин Нетаняху, който освен вътрешен вече е все повече и външен, е очевиден. ... Очаквам все по-затягащата се примка около Нетаняху да доведе до избори в Израел до края на годината".

Според анализатора палестинска държава ще има тогава, когато има по-широк мир между Израел и арабския свят.

Къцарков изрази очакване Западът да подходи по-сериозно към конфликта в Йемен:

"Към това, че хутите са на власт. Очаквам по-сериозен и обединен подход, за да може да се възстанови световната търговия през Червено море. И да може да се неутрализира този елемент, активиран от чужди сили, хутите. ... На този етап Иран избягва открита намеса в конфликта, но това не означава, че негови проксита не са задействани. Тази война е на прокси ниво, а дали Иран ще се намеси, би било спекулация да се коментира. По-силната намеса на Иран и на САЩ ще бъде пряко следствие на това какво ще стане в конфликта между Израел и "Хамас".

Интервюто на Людмила Железова с Димитър Къцарков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29