Първата въздушна линейка трябва да излети днес от Милано, а в утрешния ден ще е в България. Това обяви премиерът Николай Денков и припомни, че до края на 2026 година ще разполагаме с общо шест медицински хеликоптера.
Първият хеликоптер за спешна медицинска помощ по въздуха ще бъде официално представен на 2 февруари, петък, в присъствието на министър-председателя, на министъра на здравеопазването проф. Христо Хинков, на министъра на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков, на зам.-министъра на здравеопазването проф. Илко Гетов.
Премиерът потвърди, че спасяването на човешки живот по въздух ще е безплатно за пострадалите:
"Никой няма да има нужда да плаща за това. Медицинският хеликоптер ще помага на хора, пострадали при инциденти, ще транспортира пациенти от едно лечебно заведение в друго. Ще съдейства в донорски ситуации, ще доставят и спешно оборудване - кръв, органи, лекарства, когато и където е необходимо".
Базите на медицинските хеликоптери са определени така, че да покрият територията на цялата страна.
"Гарантираме медицинска помощ в така наречения "златен час" и ще помогнат да намалим броя на загиналите в злополуки и ще дадат шанс на пациенти в животозастрашаващо спешно състояние".
Премиерът обаче подчерта, че на правителството спешно му се е наложило: "да спасяваме въздушното спасяване. Спряхме ликвидацията на дружеството, което беше създадено от редовното правителство на Кирил Петков, но беше закрито от служебните правителства".
Комисията по околна среда, климат и безопасност на храните в Европейския парламент определи нова междинна и задължителна цел на ЕС за намаляване на нетните емисии на парникови газове с 90 % спрямо нивата от 1990 г до 2040 г. Това е в отговор на предложението на Европейската комисия за промяна на закона за климата. В него е заложено постигането на..
Районният съд в Ловеч осъди на десет месеца лишаване от свобода при първоначален строг режим единия от двамата избягали от затворническото общежитие в града преди седмица. 21-годишният Димитър Василев се призна за виновен и делото се гледа при съкратено производство без разпити на свидетели и без да се имат в предвид събраните факти по време..
Председателят на Сметната палата Димитър Главчев обяви, че институцията вече работи с експериментален изкусвен интелект, разработен от института ИНСАЙТ, за да одитира в реално време обществени поръчки. Това позволява и бърза реакция на одиторите при установяване на изкривявания. "Това е последно поколение интелигентен AI. Подпомага одита на..
38-годишен мъж от Севлиево получи ефективна присъда за причинена по непредпазливост смърт на жена, която прегазил на пешеходна пътека в града. Габровските магистрати го осъдиха на 4 години затвор, като делото премина по реда на съкратеното съдебно следствие и наказанието бе редуцирано с една трета.
Все по-важна става мисията на българското училище и на българското семейство да възпитава децата в ценности и добродетели. Това подчертаха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и директорът на гимназията в Рибново, която носи името на Йордан Йовков и днес чества патронния си празник. Седем СТЕМ кабинети откриха в..
В област Ловеч Регионалната здравна инспекция отчете три пъти увеличение на заболяемостта от грип и остри респираторни заболявания за седмица. 215 на 10 000 население е отчетената заболаемост от грип и остри респираторни заболявания в областта при отчетени малко над 74 на 10 000 за предходната седмица. Осем души са регистрирани като забалели..
2 245 000 лева ще получат като компенсация фермерите, попадащи в зоните с ограничителни мерки във връзка шарката по дребните преживни животни. Държавен фонд "Земеделие" е разрешил финансовата помощ да бъде разпределена между 732-ма фермери Компенсациите са по държавната помощ de minimis и ще ги получат само регистрирани фермери,..