Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще затрудни ли университетите отпадането на студентските такси?

| Интервю
Снимка: Pixabay

Парите от студентски такси покриват заплатите на неакадемичния персонал в Университета "Проф. д-р Асен Златаров". Ако държавата не компенсира евентуалното им отпадане, бихме изпитали затруднение – не можем да се лишим от администрацията си, коментира пред БНР заместник-ректорът на бургаското държавно висше училище проф. д-р Севдалина Турманова по повод законодателната инициатива, обявена от премиера акад. Николай Денков на 29 януари. Тогава той аргументира предложението си с желанието за осигуряване на достъп до висшето образование "на тези студенти, които са от по-ниски социални слоеве, от по-малки населени места и които имат финансови затруднения".

"Неакадемичният ни състав е приблизително 200 човека, които всъщност формират своите заплати от допълнителните такси, които досега студентите заплащаха. Ако тази такса - при нас тя е от 400 до 800 лева - не бъде компенсирана по някакъв начин от държавния бюджет, Университет "Проф. д-р Асен Златаров" би изпитал затруднения. Държим да бъде взето това под внимание", поясни проф. Турманова, но декларира подкрепата на университета за  предложението. 

Висшето училище има собствени приходи и от наеми, но те не биха били достатъчни, за да се справи.

Проектът за промяна на Закона за висшето образование предвижда премахване на годишните такси за обучение по държавна поръчка на студентите в бакалавърските специалности, в магистърските програми и за докторантите още от втория семестър на текущата академична година срещу обещание към университетите за компенсация. Правителството не е представило финансова обосновка – нито за тази, нито за следващи години. От нея би станало ясно кой университет колко пари би получил. Не е известно и от кое перо в държавния бюджет за 2024 г. ще бъдат пренасочени средства, за да се осигурят допълнителни плащания за 38-те ни държавни висши училища. По този въпрос в мотивите е записано, че за втория семестър ще бъдат отпуснати 150 млн. лева, които ще бъдат осигурени с акт на Министерския съвет в едномесечен срок от влизането в сила на закона.

"За 2025 и следващите години средствата ще бъдат разчитани в хода на бюджетната процедура за съответната година като разходи/трансфери за издръжка на обучението на студентите и докторантите", информира още документът.

Технологичното време за приемането на законопроекта - включващо периода за обществено обсъждане, разглеждането и гласуването му веднъж в комисиите на Народното събрание на първо и второ четене и втори път - на първо и второ четене в пленарната зала предполага, че законът би бил приет след започването на втория семестър. Затова е предвидено университетите да върнат на студентите таксите, които те ще трябва да платят. В "Проф. д-р Асен Златаров" това ще се случи след 15 февруари, прогнозира проф. Турманова.

Над 2,4 млн. лева са годишните приходи на бургаския държавен университет от таксите на студентите. Те надхвърлят 10% от общия бюджет на висшето училище. Попитана дали отпадането на този приход от независим източник не прави университетите уязвими и напълно зависими от волята на политици, проф. Турманова отговори отрицателно.

Снимка: БГНЕС

След огласяването на намерението на премиера за таксите Министерството на образованието и науката съобщи, че то е било съгласувано с Националното представителство на студентските съвети и със Съвета на ректорите. Съветът не е съобщавал за заседание, на което да е била обсъждано и прието или отхвърлено подобно предложение. Нито един ректор не е вземал отношение по темата публично преди обявяването ѝ от министър-председателя. Запитана дали е имало такова заседание, ако да, кога и какво решение е било взето, проф. Турманова отговори:

"Не съм запозната за заседание на Съвета на ректорите. Ако той е имал такова заседание, да, от медиите съм научила. Разбрах, че е било съгласувано със Съвета на ректорите".

Сега освобождаване от семестриални такси също има, но то изпълнява държавни политики във висшето образование, прокарани преди пет години от екипа на тогавашния министър на образованието в кабинета на ГЕРБ Красимир Вълчев. То е в сила за специалности с очакван бъдещ недостиг на специалисти на пазара на труда и безплатното следване цели да стимулира записването на повече студенти. Такава например е "Хидростроителство" в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), където се записват малко студенти и има риск след години да няма кой да поддържа над 50-те язовира в България. Други такива специалности  са "Ядрена техника и енергетика", "Химични технологии", "Физически науки", "Корабостроене и морска техника" и др. Отпадането на таксите в тях даде резултат и броят на студентите се увеличи.

Друга държавна политика, обвързана с таксите на университетите, е възможността работодатели да сключват договори със студенти и да заплащат таксите им срещу ангажимента след завършването си младите висшисти да работят за тях определен брой години. Една от целите ѝ беше именно младежи, които се затрудняват финансово да плащат таксите си, да имат механизъм, чрез който да подсигурят следването си. Същата цел преследват и държавно гарантираните студентски кредити.

Какво ще се случи с тези и други политики при премахване на таксите за всички студенти - засега Министерството на образованието не пояснява.

Цялото интервю по темата може да чуете в прикачения файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32