Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо инсулинът в складовете не стига до аптеките?

Димитър Маринов: Не всички аптеки имат достъп до тези инсулини

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Забраната за износ на инсулин и детски антибиотици ще действа и през февруари, а причината е анализ на Министерството на здравеопазването за ситуацията с наличните количества от посочените лекарства в складовете на едро и в аптечната мрежа.

Проверени са над 400 аптеки, като във всяка трета от тях е установено забавяне и нередовни доставки на инсулини и техни аналози. В половината от тези аптеки не се зареждат редовно антибиотици за деца.

Анализът показва още, че през последните два месеца броят на предписаните опаковки инсулин надвишава броя на отпуснатите в аптеките, а изпълнението на рецептите за тях е 61%, посочват от МЗ. Подобно е съотношението при детските антибиотици.   

"Ние пряко нямаме отношение към лекарствоснабдяването, т.е. нито има някакви запазени количества за Фармацевтичния съюз, нито можем да направим нещо по-различно от това, което правят пациентите - да търсят лекарства по аптеките, където би трябвало да ги намират", каза пред БНР Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Той подчерта, че големият проблем е, че не всички аптеки имат равномерен и равноправен достъп до тези лекарствени продукти (инсулини) и затова не могат да изпълнят предписанията на своите пациенти

"От години, откакто е създадена системата СЕСПА, аптеките нямат достъп и това е законово забранено да виждат количествата или поне липсите на инсулини по определени складове, така че фармацевтът да може да открива къде има, за да осигури на своите пациенти", обясни Маринов.

Според него трябва да се търси вариант, при който, когато нещо е налично някъде на пазара в страната, да няма възможност определени търговци на едро да го задържат и да не го дават на аптеките, които да го предоставят на пациентите.  

"В момента така е направена системата, че имаме към 300 склада, а реално национално покритие имат едва няколко от тях. Всички останали са определени играчи, които се занимават с точно определени действия. Възможно е там да потъват или да се задържат определени количества. През тази система МЗ могат да видят, при ИАЛ са данните и те би трябвало да знаят. Но аптеките не могат да видят и ние от години искаме това да се отвори и да се вижда. Защото сега складовете казват, че нямат, но може и да има, аптеките няма как да видят това. ... Аптеките и складовете всеки ден подават данни за приход, разход и наличност. Ясно е къде е инсулинът. Трябва да се направи нормативна уредба, така че този, който има нужда от инсулин, да може да стига до него. Отдавна апелираме за това". 

Димитър Маринов посочи, че не става дума за липса на лекарствения продукт, който освен хора с диабет, го използват и хора, желаещи да свалят килограми от теглото си. 

Димитър Маринов /БГНЕС/

В предаването "Нещо повече" Надежда Люцканова, родител на дете с диабет, коментира, че практиката е аптеките, от които пациентите с диабет се снабдяват с инсулин, да се обаждат, когато получат медикамента, за да отидат и да си вземат количествата по рецепта:

"Аз имам три неусвоени рецепти на дъщеря ми, поради причината, че в няколко аптеки не откривах инсулин".

Интервюто на Людмила Железова и Елена Бейкова с Димитър Маринов и Надежда Люцканова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министерство на иновациите и растежа

До 15 май компаниите да кандидатстват по процедурата за разработване на иновации

До 15 май български компании могат да кандидатстват по процедурата за разработване на иновации, която е с бюджет 127 милиона лева. Наближава крайният срок, през които български компании могат да кандидатстват по процедурата "Разработване на иновации в предприятията" с бюджет 127 млн. лв. по програма "Конкурентоспособност и иновации в..

публикувано на 11.05.24 в 21:28

Икономически песимизъм властва сред европейците преди евровота

Според проучване, проведено от "Би ви ей Ексайт" (Bva Xsight) за медиен консорциум начело с френско-германската телевизия Арте, 41 на сто от европейците се безпокоят основно за здравето си. На второ място се нареждат войната и покупателната способност наред с екологичните теми. По въпросите за имиграцията и отбраната по-голямата част от..

публикувано на 11.05.24 в 21:26

Нов конкурс за управител на болницата в Дупница

Обявен е нов конкурс за управител на общинската болница в Дупница по решение на съветниците, след като проведеният на 4 април избор се провали и никой от двамата кандидати не получи минималната оценка и бал. Новият конкурс е обявен за 12 юни.  5 години общинската болница беше управлявана от прокуриста Мария Иванова, която в деня след местните..

публикувано на 11.05.24 в 21:09

Ден на работодателя в гр. Рила

Ден на работодателя беше организиран в гр. Рила- инициативата е на Бюрото по труда в Дупница, след като от години безработицата в малката община е около и над 10 %. На борсата се явиха и безработни от съседната община Кочериново.  В общината и в района на Рилсикя манастир са отворени и работят, особено през летния сезон, над 10 заведения,..

публикувано на 11.05.24 в 20:59

Черни лешояди вече отглеждат потомството си на територията на Природен парк "Врачански Балкан"

Три двойки черни лешояди вече имат потомство и отглеждат малките си на територията на Природен парк "Врачански Балкан". В района от години се работи активно за възстановяването на този защитен вид птици.  След изчезването на черния лешояд от територията на природен парк "Врачански Балкан" , възстановяването на вида започна преди повече от 20..

публикувано на 11.05.24 в 20:39

Празник на яйцето в Павликени

Яйцето като символ на живота празнуват днес в Павликени. В 11-ото издание на празника акцент са традициите и обичаите на населените места и екологията. Репортаж на кореспондента ни Здравка Маслянкова. Хиляди гости се събраха на традиционният вече празник на яйцето в Павликени. "Празникът на яйцето не е просто един концерт в парка. Това е..

публикувано на 11.05.24 в 20:36
Наградените директори получиха и по икона на Св. Иван Рилски

Училищни директори получиха награди от МОН в Рилския манастир

Петима училищни директори получиха наградите си от МОН на среща в Рилския манастир, каквато се прави традиционно всяка година в Деня на светите равноапостоли Кирил и Методий. Наг,адите им връчи зам.-министърът на образованието Емилия Лазарова. Награждаването се проведе, по утвърдена вече традиция, в Иконната зала на Рилската сета обител...

публикувано на 11.05.24 в 19:58