Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сакине Алтай: В бъдеще Хатай ще бъде дори по-хубав отпреди земетресението

"Ако нямаш никого, имаш мен", казва журналистката

| Интервю
Снимка: Мария Петрова

Година след като унищожителното земетресението с магнитуд 7,8 порази южна Турция и отне живота на над 50 хиляди души в страната, Българското национално радио изпрати свой екип, който да проследи как се възстановява най-засегнатият от бедствието район – област Хатай. Редакторът от "Хоризонт" Мария Петрова и журналистът и преводач от Турска редакция на Радио България Севда Дюкянджи прекараха четири дни в градовете Хатай и Адана и се срещнаха както с представители на местната власт и хуманитарни организации, така и с оцелели при земетресението.

Ако нямаш никого, имаш мен – с това отношение журналистката Сакине Алтай помага на хората в родното си място - град Хатай, и избира човечността пред кариерата. Има непоклатима увереност, че Хатай ще бъде изграден наново и в бъдеще градът ще бъде дори по-хубав отпреди земетресението. 

Телевизионният журналист, собственик на рекламна агенция и майка на три деца Сакине Алтай се връща в родния си град Хатай през септември 2023-та година, но продължава активно всеки месец да пътува до Истанбул и Бодрум, за да ръководи своя бизнес. Когато се случва унищожителното земетресение през февруари миналата година, тя обаче променя живота си изцяло, за да е в помощ на хората в Хатай.

"Родена съм в Хатай. Както всички хора тук и аз съм влюбена в земите ни. Енергията, чувството, динамиката - много са различни тук. Пътувала съм в много държави по света и когато земетресението ни порази, спрях всички свои бизнес дейности и целия си друг живот за пет месеца. През тях помагах с координация, организация, всичко беше насочено към предоставяне на помощ на възрастните хора, на децата. Да опиташ да си успешен, като си силен, съветваш хората, наистина е много мотивиращо. А щом ти си мотивиран, това мотивира други хора. Като верижна реакция е".

В момента Сакине отново работи като журналист, но акцентът в работата й е възстановяването на Хатай.

"Сега правя телевизионно предаване, което се излъчва по телевизията в града. Името на телевизионната програма е "Животът в Хатай". Всяка седмица имаме различен гост - например лекар, инженер, домакиня, човек, който създава съдържание и има канал в "Ютюб", бизнесмен или бизнес дама. Оценяваме живота си преди земетресението и този след него. Сравняваме, откриваме разликите. Целта е да мотивираме обществото".

Уверена е, че в бъдещето тя и съгражданите й ще успеят да изградят един по-хубав Хатай.

"Разбира се, това беше бедствие, бяхме сринати до нулата. Вместо да живеем в къщите си, ние живеем в палатки или в контейнери от 21 квадратни метра. Но всичко това е още една причина за нас, за да изградим своето бъдеще. Това е, което усещате тук. Ако живеете в Анкара, в Истанбул, в Германия, но сте родени в Хатай и не можете да преместите живота си тук, както аз направих, тогава организирате всичките си познати, за да предоставят помощ за този район. Това наистина е много мотивиращо. Усеща се всеки ден. Хубавото нещо е, че всички майки като мен, обяснихме на децата си какво означава земетресението, какво е значението на случилото се тук. Всички деца тук, разхождайки се, виждаха разрушенията, знаеха колко хора са загинали. Енергията, мотивацията са на най-високо ниво. Можете да го усетите, когато се разхождате наоколо. Разбира се, след като измина една година, ние все още не сме си върнали града, но ще го изградим по-добър в бъдеще. Това е всичко, за което мечтаем и за което съответно работим".

Сакине също подчерта, че децата, преживели бедствието, ще бъдат ключови за хубавото бъдеще в региона.

"Вярваме, че ако в настоящето си силна личност, дължиш го на трудностите, които си имал през детството си. За нас не беше просто травма. Трудно е, реалност е. Знаем обаче как да обясним на децата си и какво да ги научим. Не изкарахме децата от града и не ги оставихме да седят някъде като кукли. Напротив, те са тук, с нас са, наблюдават ни, стават свидетели на това как ние се справяме с всички тези трудности и как сме развълнувани да изградим бъдещето. Тези емоции се стараем да им предадем".

Година по-късно грижите за най-уязвимите също не спират.

"Има хора, чиито деца, съпруга или съпруг починаха, и те останаха сами. Но в Хатай, а и като част от нашата култура в Турция, казваме, че ако нямаш никого, имаш мен, така че ти не си сам. Културата за общност, гледната точка, че сме едно общество, емоциите за това много бързо се появяват. Организираме се, ходим на посещения, отговаряме на нуждите на възрастните хора, на болните и на хората с увреждания. Ние сме много чувствително общество. След земетресението бяхме наясно с това, че сме много добри едни към други. Например, ако сме били приятели, но преди земетресението сме имали някакъв проблем в общуването, след него всичко негативно го изхвърлихме и създадохме положителна енергия".

А на финала освен благодарност Сакине отправи и покана към всички българи:

"На първо място, искам да ви благодаря от името на моето общество тук за приноса и помощта, които получихме от вашата страна. Високо я оценяваме, но тя всъщност е безценна. Надяваме се бъдещето ни е да е свързано с приятелство и отношенията ни с България винаги да бъдат приятелски. Бихме искали да приветстваме всички хора от България тук, за да усетят духа ни, а след пет години отново да дойдат, за да могат да сравнят и да видят напредъка ни".

Интервюто на Мария Петрова със Сакине Алтай в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жълт и оранжев код за валежи от дъжд и сняг в 20 области

Жълт и оранжев предупредителен код за силни валежи от дъжд и сняг са издадени за 20 области предимно в Централна и Северозападна България. За Източна България е издаден жълт код за силен вятър (виж графиката по-долу). Според прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология днес ще бъде облачно. На много места ще има валежи. В..

публикувано на 25.12.24 в 07:36

Рождество Христово е, християните празнуват

С тържествени богослужения православната църква празнува Рождество Христово. Според християнското учение - Божият син Иисус Христос се е въплътил от Светия Дух и се е родил от Дева Мария заради спасението на човечеството. Рождението му е станало преди повече от 2000 години в пещера до малкия град Витлеем. Рождението на Спасителя..

публикувано на 25.12.24 в 07:27
Сирийски бежанци прекосяват границата с Турция и се завръщат в родината си

СЗО: Над 56 милиона долара са необходими за здравната система в Сирия

Над 56 милиона долара са необходими за най-неотложните нужди в областта на здравеопазването в Сирия. Това обяви Световната здравна организация и предупреди, че стотици хиляди хора са засегнати от продължилия над десетилетие конфликт в страната.  Целта на Световната здравна организация е да работи за облекчаване на хуманитарната криза в арабската..

публикувано на 25.12.24 в 05:31
Десислава Тихолова

Регионалният музей в Русе с изложба за Рождество Христово

Коледа е календарният празник, който отбелязва края на старата и началото на новата година посредством множество ритуали и текстове.  На него е посветена и витрина, която посреща гостите на Историческия музей в Русе, разказва етнологът Десислава Тихолова. Предмети от фонда на Регионалния музей в Русе допълват разказа за трапезата на..

публикувано на 25.12.24 в 05:30
Израелски войници претърсват палестинец на пропускателен пункт на Западния бряг

Осем са загиналите при израелска военна акция на Западния бряг

Осем души, включително две жени, са загинали на окупирания Западен бряг при операция на израелските сили, съобщи палестинското здравно министерство, цитирано от Франс прес. Според базираното в Рамала ведомство седем души са загинали при военната акция в бежанския лагер Тулкарем, а един - в близкия до него лагер Нур Шамс.  От своя страна, израелската..

публикувано на 25.12.24 в 05:29
Потокът от богомолци по Светите места не секва.
Снимка: Магдалена Гигова

Войната в Газа беше основна тема на литургията във Витлеем

Войната в Ивицата Газа и причинените от нея опустошения бяха основната тема на среднощната литургия, отслужена във Витлеем - роден град на Исус Христос, предаде ДПА. Службата е беше ръководена от най-високопоставения представител на Католическата църква в Светите земи - Латинският патриарх на Йерусалим Пиербатиста Пицабала. "Не сте сами", обърна се към..

публикувано на 25.12.24 в 05:17
Ирена Киркова

Още за обичая с даряването на подаръци и за символното им значение

Размяната на подаръци е елемент от традиционното честване на празника. Най-лесно е да кажем, че идва като проявление на западното влияние. Коледуването обаче е било празник, при който символно се е оплождала земята.  Има легенди, които ни връщат още по-назад в миналото и историците още спорят, как е възникнала традицията на Коледа...

публикувано на 25.12.24 в 05:00