Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилните оператори вдигат цените. Какво ще направят институциите?

Габриела Руменова: Потребителите са губещата страна, при всички положения ще платят по-скъпо

| Репортаж
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

В понеделник Комисията за защита на потребителите ще проведе открито разширено заседание във връзка с намерението на мобилните оператори да индексират цените. Това ще бъде третото увеличение за последните три години и то се натрупва комулативно. Темата отново предизвиква разгорещени дискусии и недоволство у потребителите, защото те са подписали договори с фиксирана цена за определен период. 

Поканихме мобилните оператори да пояснят какви са мотивите за увеличението на цената, но получихме само техните становища: 

Първи Виваком уведоми чрез СМС абонатите си, че увеличава с 4.7 на сто цената на месечния абонамент за част от основните и допълнителните услуги със сметките от февруари. Причината е инфлацията и повишените разходи за заплати и наеми. Няма да се променя цената на социалните абонаменти планове и тези за хора с увреждания, по договори с придобитите оператори, цифрова кабелна телевизия и други.

Очаквано и другите два мобилни оператори ще увеличат цените си. 

От Йетел посочват, че индексират цените на мобилни услуги с размера на средногодишния Индекс на потребителските цени за миналата година – 9.5%, с цел ефективно справяне с текущите икономически предизвикателства. Услугите, които няма да бъдат индексирани, включват предплатени услуги, Интернет за дома, телевизия, домашен телефон, планове за хора със зрителни и слухови увреждания и други. 

От А1 също посочват, че средногодишният индекс на потребителските цени за 2023 г. е 9.5%, но уточняват, че анализират влиянието на инфлацията върху бизнеса на компанията и след като имат готовност, ще уведомят клиентите си за размера на увеличението. 

Някои от потребителите на услугата все още не знаят за увеличението, други знаят и са недоволни. "Не ни харесва, но няма как - всеки ползва телефон", обобщи анкетиран. 

Още през миналата седмица Габриела Руменова от онлайн платформата "Ние, потребителите" е изпратила писмо до министъра на икономиката, до представителите на парламентарната комисия по икономическа политика и иновации и до премиера Николай Денков, с което тя настоява:

"Да обърнат внимание на КЗП и отговорните институции да разгледат клаузата в общите условия на договорите, която позволява индексирането на цените всяка година с официално обявения Индекс на инфлацията. Надяваме се на адекватна реакция от тяхна страна, защото това е трета поредна година, в която поскъпват цените на мобилните услуги по този начин". 

Тя напомни, че клиентите нямат право да се откажат от договора на основание индексация, без да дължат неустойки до 3 месечни такси. Според нея има неравновесие между правата и задълженията на двете страни. "Едната страна е по-силната - за съжаление - търговецът", каза Руменова. По думите й клиентите нямат полезен ход, те просто са уведомени за увеличението. 

"В случая хората винаги ще са губещата страна. При всички положения те ще платят по-скъпо". 

В понеделник Комисията за защита на потребителите ще има открито разширено заседание, каза нейният председател Стоил Алипиев. По думите му към комисията са постъпили жалби, което е съвсем нормално и очаквано. 

"При всеки опит за покачване на цените има жалби". 

Алипиев отбеляза, че потребителите могат да търсят правата си и в съда. 

Независимо какво ще решат държавните институции и мобилните оператори, за някои потребители това ще бъде последното увеличение на цената, което могат да си позволят да заплатят, въпреки че телефонът е необходимост.

Темата на Мила Младенова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 50 клиники в страната - подготвени за съвременно лечение на инсулт. Медицинската помощ се бави

Около 50 000 българи годишно биват покосени от инсулт. Това е близо 7 пъти над нормите за допустимост , възприети в световен мащаб, коментира пред БНР д-р Георги Георгиев, заместник-председател на Асоциацията за инсулт и афазия. Той оприличава ситуацията с инсултите у нас с черна кутия - система, в която виждаме какво се подава на входа,..

публикувано на 14.05.24 в 10:59
Богомил Николов

Богомил Николов: Държавата се е отдръпнала, оставени сме сами срещу мобилните оператори

Изначално начинът на сключване на договори с мобилните оператори е порочен , заяви пред БНР Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители".  По думите му в повечето случаи хората не знаят какво подписват : "Това, което служителят е отбелязал в неговия монитор, остава невидимо за вас. Преди да се разделите, в някои случаи, ако имате..

публикувано на 14.05.24 в 10:39
акад. дмн д-р Григор Горчев

Акад. д-р Григор Горчев: Изкуственият интелект не може да замести липсващите кадри в медицината

Изкуственият интелект не може да замести липсващите кадри в медицината, а може само да помага .   Това коментира пред БНР акад. д-р Григор Горчев, почетен ректор на Медицинския университет в Плевен, преди представянето на новия брой "Здравен барометър", посветен на здравеопазването и изкуствения интелект.  " Изкуственият интелект навлиза в..

публикувано на 14.05.24 в 09:18
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре е да се гледат числата, но има и морално-етичен момент

Бюджетът на ДОО се приема с прогнозни данни, а вече са ясни реалните числа от НСИ и затова процентът за индексация на пенсиите е 10, а не 11 . Това каза пред БНР Христина Христова, бивш социален министър.  От 1-ви юли пенсиите, отпуснати до края на миналата година, се повишават с 11% Повишението на пенсиите от 1 юли може да бъде с..

публикувано на 13.05.24 в 16:32

Одитори ще проверяват новата организация на движението в София

От Института за пътна безопасност обявиха, че са възложили на екип от одитори по пътна безопасност, проектанти и пътни инженери да проверят за нередности организацията на движение по три столични булеварда - бул. "Патриарх Евтимий, бул. "Витоша и бул. "Фритьоф Нансен".  Целта е да се прекратят спекулациите за незаконност на промените.  Продължават..

публикувано на 13.05.24 в 13:20

Национална подписка настоява за доклада за състоянието на мониторинговата система за въздуха

Какъв въздух дишаме – въпросът може да е риторичен за гражданите, но няма официален отговор от държавата. Екологични организации от страната започнаха от Велико Търново национална подписка, с която искат Министерството на околната среда и водите и Изпълнителната агенция по околната среда да публикуват доклада за състоянието на националната ни..

публикувано на 13.05.24 в 06:44

Българското дерматологично дружество дава старт на кампанията "Евромеланома 2024"

Българско дерматологично дружество, в партньорство с Европейската асоциация по дермато-онкология и с подкрепата на EAU THERMALE AVENE, дава старт на тазгодишната кампания "Евромеланома 2024". През последните 18 години "Евромеланома" успешно постига целта си да се повиши информираността на обществото по въпросите на злокачествените..

публикувано на 12.05.24 в 08:50