Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златни накити и медальон на император Каракала откриха в с. Нова Върбовка

Находки в нивите на село Нова Върбовка в община Стражица
Снимка: Здравка Маслянкова

Златни накити и медальон на император Каракала от първата половина на трети век след Христа откриха великотърновските археолози. До откритието се стига случайно при есенната оран през октомври миналата година в една от нивите на село Нова Върбовка в община Стражица.

Като всяко хубаво е ценно нещо и тези археологически открития в нивите на стражишкото село Нова Върбовка станали случайно, разказа в "Закуска на тревата" директорът на регионалния историческия музей във Велико Търново Иван Църов:

„Открито е наистина при селскостопанска обработка на терена. Плугът на трактора закача гробницата. Трактористът вижда костите и първоначално се мисли, че е криминално погребение и се информира полицията. Виждат, че е твърде старо, вземат археолога Недко Еленски, отиват и вече става ясно, че това са римски гробове“.  

И така в условията на кални реки, през черните пътища археолозите започват да копаят в нивата, правят навеси и така спасяват римската гробница, за да не бъде унищожена от снежното бедствие в края на ноември. Работата продължава през целия декември. Открити са две зидани гробници, датирани през първата половина на трети век след Христа, каза археологът Калин Чакъров:

„За щастие се оказа, че не са отваряни нито през Античността, нито по-късно. Тези са се запазили по една или друга причина. Това е тъжна семейна история, тъй като в по-ранния гроб е погребано дете на 2-3-годишна възраст. В гроба, който го пресича частично, са погребани мъж на 50-60 години и жена на 45-49 години, не са правени все още ДНК анализи, а само антропологичен анализ и може да се каже, че  става дума за семеен некропол“.

Калин Чакъров

Археолозите откриват при спасителните разкопки в некропола от преди 18 века детски златни обеци, детска огърлица от стъклени сини и жълти маниста, още златни накити, сребърни и бронзови монети от епохата, стъклени съдове за сълзите на платените оплаквачки, така наречените лакримарии, изцяло запазена голяма керамична амфора. Гробните съоръжения и находките говорят за знатния произход на семейството, още повече че е открит и голям медальон на император Каракала, допълни още за БНР Калин Чакъров:

„Интересното е от една страна е добрата запазеност, а от друга страна, че е отсечена в град Пергам, Мала Азия. На опъковата страна има изобразена прекрасна сцена от посещението на императора през 214 година в град Пергам, където той търси изцеление от прочутия бог Асклепий, богът на медицината. Медальонът е доста рядък и интересен и вече е част от фонда на Регионален исторически музей Велико Търново“.

Медальонът е бронзов, а надписите са на старогръцки. Това не е монета за ежедневно обръщение, въпреки че има платежна стойност, а е нещо като днешните юбилейни монети, поясни директорът на музея археологът Иван Църов. Медальонът на римския император Каракала и връзката му с античния римски град Никополис ад Иструм водят и до хипотези, коментира Църов:

„Както вече разбрахме, това е богато семейство земевладелци. Вероятно наблизо е тяхното имение, тяхната вила рустика. Дали те са част от муниципалната аристокрация, т.е. от тези, които живеят в Никополис ад Иструм, само можем да гадаем това нещо, но е твърде вероятно“.

Находки в нивите на село Нова Върбовка в община Стражица

За съжаление, великотърновските археолози не планират да продължат разкопките в нивата на Нова Върбовка, където може да е чифликът на погребаното семейство или да има и други некрополи.

Разкритите находки ще останат в музея във Велико Търново. Няма как да бъдат предадени на Община Стражица, както искат, коментира Иван Църов и разказва за случайно направените открития от великотърновските археолози през годините:

„Например погребението от село Големаните в Килифаревия балкан от 1991 година, изключително богато тракийско погребение. Античният керамичен център в Павликени също беше открит по случайност в един януарски ден от иманяри, които копали с багер. Много са случайните открития през 153-годишната история на историческия музей, но през последната година това е голямото откритие, което е направено  по този случаен начин“.

Експонатите от нивата в село Нова Върбовка все още се обработват, но техни снимки ще бъдат показани на фотоизложба пред Факултета по изобразителни изкуства във Велико Търново за 14 февруари, празникът на археолога.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11