Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Средновековна кръчма разкриха великотърновските археолози

Разкрит ли е кварталът на порока в столичния Търновград?

Снимка: Здравка Маслянкова

Средновековна кръчма на осем века излезе при изграждането на новите водопроводи във Велико Търново

На великотърновските археолози се наложи в края на миналата година да правят спасителни разкопки в траншеите за новите водопроводи по улица „Ксилифорска“, където е бил един от оживените квартали на столичния град по време на Втората българска държава

За работата разказа в "Рано в неделя" археологът Илиян Петракиев:

„Доста дълго трасе от близо 600 метра, за съжаление, доста тясно и трудно за работа. Широчината на този изкоп в основата е около 60-70 см, но въпреки това има доста интересни структури“.

Обектът се оказал по средата на пътя и затова се наложило да бъдат спрени от движение две от възловите автобусни линии от градския транспорт на Велико Търново.

Илиян Петракиев

Археологът Недко Еленски покрай смяната на водопроводите по ул. „Ксилифорска“ в стария град на Велико Търново е открил 4 черепа, които се проучват, както и три кумански пещи.

За съжаление, проучвания там в широк периметър са невъзможни, но разкритите артефакти при спасителните разкопки са повече от любопитни, допълни още Петракиев:

„В последния етап имах частта да попадна на една много интересна яма, която успяхме да спасим буквално в последния момент и от нея излязоха 13 почти цели съда – 12 кармични и един стъклен, средновековни. Такава концентрация от цели съдове в една яма аз поне за първи път срещам. Съдовете са доста интересни като форма“.

Александра Янакиева и Веселина Стоянова работят по реставрацията на няколко съда и когато всичко е готово, ще дадат повече информация, но открехнаха завесата, че при спасителните разкопки - намерените керамични кани са с по три дръжки.


Еднотипността на съдовете от преди осем века води до интересна хипотеза.

Това категорично е средновековна кръчма в квартала на порока, коментираха археолозите Илиян Петракиев, проф. Хитко Вачев и директорът на великотърновския музей д-р Иван Църов.

През 2023 г. археолози на Регионалния исторически музей във Велико Търново са правили спасителни разкопки и при изграждането на новите кръгови кръстовища в града. През миналия археологически сезон бяха проучвани няколко археологически обекта, финансирани от държавата или с подкрепата на Община Велико Търново. С държавна субсидия бяха проучвани два обекта в Никополис ад Иструм.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34