Голямата битка и войната с президентската институция стана тогава, когато разбраха, че президентът Румен Радев няма да стане част от тази "сглобка". Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова в ефира на Българската национална телевизия по повод думите ѝ отпреди няколко дни, че Румен Радев е имал оферти да стане част от "сглобката".
Безспорно, че няма как да искат сам да се включи. Това е президентът - държавният глава на страната. Не толкова и от отделни министри, макар че съм чувала за такива предложения, а по-скоро за това да припознае решенията на "сглобката", обясни Йотова.
"Ако президентът по някакъв начин беше припознал тази "сглобка", вероятно щеше да изкара най-лесния си втори мандат от всички президенти досега. Само че това никога няма да се случи с нашия мандат", заяви вицепрезидентът.
По думите на Илияна Йотова българските граждани виждат в Румен Радев единствената надежда и алтернатива, а не в некоалицията.
Политическите партии, които до вчера с говорили едно, а правят точно обратното, когато се срещнат със своите разочаровани, обидени, излъгани избиратели, всеки път, когато видят президента, виждат гузната си съвест, коментира Йотова. Тя припомни, че имаше предложения от политически партии служебният кабинет да стане редовен.
"Няма нужда да пише Трети март на нашата сграда, защото Трети март, за разлика от други български празници, е в сърцата ни", коментира вицепрезидентът. Повод за думите ѝ е коментарът на председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски, който каза по-рано тази седмица, че „прави впечатление, че президентството се е превърнало в централа на партия“. „Хубаво е да сменим табелата, защото няма смисъл вече да пише президентство. На табелката трябва да пише политическа партия „Трети март“, каза Пеевски.
Йотова заяви, че президентството не се занимава с политически инженеринг.
Вицепрезидентът отрече да има „плащания в пликове“ за назначения в служебните кабинети. "Аз никога не съм виждала такова нещо в президентската институция“, заяви тя.
Йотова не очаква да се задейства процедура по импийчмънт на президента. Нямат за цел да предизвикат тази процедура. Първо, защото това означава автоматично още по-висок рейтинг на президента, тъй като аргументите ще бъдат повече от смешни. Второ, защото целта не е импийчмънт, а омаскаряване на държавния глава, коментира тя.
По повод решението да бъдат предоставяни допълнително 50 милиарда евро помощ за Украйна от европейския бюджет, Илияна Йотова каза, че от тези 50 млрд., 17 са безвъзмездна помощ, а останалите са под форма на заеми.
Относно присъединяването на България към Шенген по суша вицепрезидентът заяви, че определено не очаква това да се случи до края на тази година. Много са политическите процеси, предстоят избори в Европа. Доста голямо е притеснението за възхода на крайнодясните партии, каза тя. "Бих се борила за това автентичните партии в Европа наистина да вземат мнозинството на тези избори, защото иначе, в моите очи, нищо добро не ни чака", добави Илияна Йотова.
Бразилската полиция нахлу в дома на Жаир Болсонаро, след като съдия наложи допълнителни ограничения на бившия крайнодесен лидер и бивш президент на Бразилия. Болсонаро е съден пред Върховния съд на Бразилия по обвинения в заговор за преврат, за да се попречи на президента Луиз Инасио Лула да Силва да встъпи в длъжност през януари 2023 г...
Между 30 и 50% е била средната заетост на леглата в хотелите през първата половина на годината. При една трета от тях тя е била в диапазона 50-70%, около една пета посочват заетост под 30%. Това показват данните от проучване на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели за първата половина на годината. При една..
"За Европа и Съединените щати, руската инвазия в Грузия през 2008 г. беше пропуснат сигнал за пробуждане. По това време Западът не осъзнаваше, че това е част от по-голяма руска кампания за демонтиране на реда след Студената война." Това написа Ека Ткешелашвили, министърка на външните работи на Грузия по време на президента Михаил Саакашвили...
За интензивен трафик на граничните пунктове Лесово и Капитан Андреево тази сутрин съобщават от Гранична полиция, цитирани от БТА. Затворен заради строителни дейности е пътя към границата при Рудозем. През граничните пунктове при Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона, предупреждават от пътна..
Как се възприема в Москва ултиматумът на Доналд Тръмп? Или по-точно - как го възприема Владимир Путин? Необходим е сериозен анализ, обясни говорителят на Кремъл Песков това, че началникът му още не е реагирал лично в публичното пространство. И отказа да е говорител и на бившия президент Дмитрий Медведев, който първо се подигра на Тръмп за..
Във вторник ще има нов протест в защита на кмета на Варна Благомир Коцев и двамата общински съветници от "Продължаваме промяната" Николай Стефанов и Йордан Кателиев, които съдът остави за постоянно в ареста. Шествие в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев се проведе в София Четвърти протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна..
Русия, Украйна и международна реакция - Президентът Тръмп постави ултиматум на Русия: 50 дни за примирие с Украйна, след което САЩ ще наложат 100% мита, включително върху трети страни, които търгуват с руски стоки. - САЩ ще предоставят "Пейтриът" и оръжия на Украйна, финансирани от НАТО. - В Киев пристигна пратеникът на Тръмп,..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..