Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме 152 г. от рождението на Гоце Делчев

Гоце Делчев
Снимка: Държавна агенция „Архиви“

Отбелязват се 152 години от рождението на големия български революционер, идеолог и ръководител на борбите за освобождение на българите от Македония и Одринска Тракия  Гоце Делчев.

В Благоевград и в град Гоце Делчев ще се проведе ритуал по отдаване на почит и полагане на цветя пред паметника на революционера.

Гоце Делчев е един от най-значимите български революционери, идеолог и водач на  Българските  македоно-одрински революционни комитети, по-късно обединени в организация-ВМОРО.

Националният герой на България, който се чества като такъв и в Северна Македония, е роден на 4 февруари 1872 година в Кукуш, днес град Килкис, Гърция.

Още като ученик в Солунската българска мъжка гимназия той  участва в  таен революционен кръжок, заедно с бъдещите си съратници Даме Груев, Гьорче Петров и Борис Сарафов.

По-късно като учител започва усилено изграждане  на революционната организация, като използва наличната образователна мрежа на Българската екзархия.

През 1902 година участва изработването на нова програма и устав на организацията. Тя вече си поставя за  цел освобождението на Македония и Одринска Тракия  и присъединяването им към майка България.

Въпреки това Гоце Делчев  се противопоставя на взетото в негово отсъствие решение от Солунския конгрес на ВМОРО за вдигане на въоръжено въстание през пролетта на1903 година. В началото на май същата година, на път за среща с ръководителите на Серски революционен окръг, в село Баница четата му е обкръжена от турски аскер. Там намира смъртта си и Гоце.

По време на Първата световна война костите на Гоце Делчев са пренесени от Михаил Чаков в България и до 1946 година се пазят в София, в урна от  Илинденската организация на българските бежанци.  След  деветосептемврийския преврат от 1944 година България сменя политиката си по македонския въпрос и под натиска на СССР и Югославия предава костите на Гоце Делчев на Скопие. Там те са положени  в каменен саркофаг в църквата "Свети Спас", където са и днес.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31

Катерина Преда: Джорджеску използва методи от времената на комустическия режим на Чаушеску

Облъчени от пропаганда или търсещи нов спасител, оплетени в социалните си трудности и обществена изолация или пък дело на външна намеса. Различни са теориите за това какво се случи в Румъния след първия тур на президентските избори на 24 ноември, спечелени неочаквано от един кандидат, за който по-голямата част от обществото не беше чувало...

публикувано на 15.12.24 в 21:37

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Сътрудничеството между Русия и Турция прогресивно намалява, но няма да има раздор

Президентът на Турция Реджеп Ердоган спечели гражданската война в Сирия. Загубиха я руският президент Владимир Путин и Иран - поне така изглежда към момента. Тази война винаги е била и част от битката на Ердоган за оцеляване във властта. Той инвестира в нея от самото начало, заставайки на страната на сирийската опозиция и обтягайки спорадично..

публикувано на 14.12.24 в 11:47
Негово Светейшество патриарх Даниил

Патриарх Даниил: Безродници ли сме, та да преименуваме храма "Св. Ал. Невски"?

Илия Вълков : Ваше светейшество, първо искам да Ви благодаря за това, че ще направим този разговор. Вашите послания са много важни в смутното време, в което живеем, и смятам, че ще бъдат морален ориентир за нашите православни слушатели. Вече минаха почти 6 месеца от Вашата интронизация, какво успяхте да промените за това кратко време?..

публикувано на 13.12.24 в 18:55
Нешка Робева

"Шампионите" – последният спектакъл на Нешка Робева

Тази вечер в Зала 1 на НДК легендарната треньорка по художествена гимнастика Нешка Робева ще представи спектакъла си "Шампионите". Това ще е последното шоу, което именитата българка ще постави в кариерата си на постановчик.  Според легендата на българската художествена гимнастика Нешка Робева шампион има във всеки . Въпросът е да го откриеш и..

публикувано на 12.12.24 в 07:10