Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културен и екологичин сектор обединяват усилия в борбата с климатичните промени

Весела Кондакова
Снимка: Виктория Петрова

Климатичната криза вече е реалност. През последните десетилетия средните температури нарастват, увеличава се и броят екстремни събития като дългосрочни засушавания и пожари, следвани от голямо количество валежи, наводнения, буреносен вятър, торнадо и земетресения. В България ставаме все по-често свидетели на екстремни явления, а четирите сезона по нашите географски ширини могат скоро да останат в историята. Прогнозите за бъдещето са обезпокоителни особено, ако не предприемем ефективни мерки.

Климатичната криза оказва влияние върху всички аспекти на обществото, включително културната сфера. Дори обхватът на кризата в сектора да не е толкова значителен, изкуствата могат да бъдат влиятелни средства за предаване на послания и мобилизиране на обществото. Водени от това схващане членове от екипа на Регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ в София събра представители на културните индустрии и природозащитни организации.

"Срещата е информационно-познавателна. Голяма част от нещата, които се играят тук и се случват като събития, имат вече такова осъзнаване и насоченост“, заяви директорът на "Топлоцентрала" Веселин Димов, който е убеден, че културните институции могат да допринесат за намаляването на своя екологичен отпечатък чрез енергийна ефективност, устойчиви строителни материали и други екологично отговорни практики.

Природозащитници и културни дейци

"Първата ни грижа е да създадем среда, която способства за тази връзка“. 

Според Димитър Узунов - съосновател на сдружение „Арте Урбана“, в сравнение с други сектори на икономиката, които произвеждат различни продукти, климатичният отпечатък, който културният сектор оставя е незначителен. Но не бива да се пренебрегва трансформираща сила изкуството, като средство за социална промяна.

"Имаме преимуществото да сме сектор, който е  винаги под светлината на прожекторите и общественото внимание“. 

От сдружение „Арте Урбана“ отправиха покана към артистични формални и неформални организации, творци на свободна практика, които искат да въведат зелени и устойчиви практики в работата си в срок до 10 февруари да кандидатстват по европейския проект „Ре-имеджин“. Одобрените кандидати ще минат през обучителни резиденции във всяка една от страните-участнички в проекта – България, Северна Македония, Сърбия и Унгария.

"Всяка една е на различна тема. Започваме в България с темата "Училище по екология“.

Културният мениджър и активист Весела Кондакова, която е част от екипа на „Топлоцентрала“,   разказа за добри практики, въведени от берлинската артистично-екологична общност – Уфа Фабрик. 

"Тя е създадена и продължава да същестува от 50 години в центъра на Берлин".

Веселин Димов

Заради техническата изостаналост на съоръженията през годините, пространството постепенно опустява и бива изоставено. Докато през 70- те години на миналия век една общност от еко активисти решават, че искат да се нанесат там и започват да живеят устойчив живот. Тези хора не просто сами изграждат пространството си на живот, но отглеждат храната и децата си вътре, създават устойчиви бизнес модели, за да съществуват. Дори настоящият директор на Центъра за изпълнителски изкуства „Уфа Фабрик“ е роден в това пространство, а родителите му са сред основателите на общността.

"Това, което бихме искали да взаимстваме са някои практики, които за тях са ежедневие, като повторната употреба на дъждовната вода“. 

Други участници в събитието бяха „Асоциация за свободен театър“, „За земята, „Градско градинарство-София“, „Таймхирос“, фондациите „По-диви Родопи“, „Биоселена“ и “Биоразнообразие”. В специален интерактивен панел културните дейци и еколози очертаха общите трудности, които имат – като недостатъчно финансиране и несправедливото му разпределение заради липсата на правила и появата на нерегламентирано лобиране, при което някои организации не получават нищо, а други непропорционално много.

"Преминахме към темата за училищата и как да възпитаваме учениците в уважение към културата, процесите и средата. Децата са естествен проводник на устойчиви практики в областта на опазване на околната среда, но и на живеене с култура и изкуство“.

Друг проблем, според културните и екологични организации, е липсата на нормативни уредби и предписания, направени от експерти, за това как изкуството да бъде по-зелено. Те предлагат да се въведе система, при която артистите да получават зелени точки за финансиране, ако са въвели зелени практики. Също така предлагат да се инициира кампания "1% за култура" и ако се извоюва по-голямо финансиране, да се водят публични дебати за справедливо разпределение на получените средства.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов, Мартин Димитров и Божидар Божанов (от ляво надясно).

Мартин Димитров: Управляващите показват, че кабинетът няма никаква дългосрочна перспектива

От "Демократична България" не са готови да подкрепят проектобюджета за тази година. В призива за подкрепа на премиера Росен Желязков Божидар Божанов видя признание за нестабилност: "Не изключваме да подкрепим някои текстове на бюджета, а ко те отговарят на нашите приоритети - за съкращаване на разходите в МВР чрез оптимизация на заплащането, за това..

публикувано на 04.02.25 в 19:33
Полицаи и линейки близо до мястото на стрелбата в Йоребро -  4 февруари 2025 г.

Няколко души са убити при стрелбата в образователен център в шведския град Йоребро

Няколко души са били убити в Швеция при нападение в образователен център за възрастни, съобщи полицията. Смята се, че извършителят е сред ранените, каза говорител на полицията. Стрелба в шведско училище, има ранени Органите на реда добавиха, че не изключват възможността да има и други заподозрени, предаде АФП.  "Един от ранените е човек, за..

публикувано на 04.02.25 в 19:08
Остров Санторини, Гърция, 4 февруари 2025 г.

Подводни сеизмографи ще следят вулкана Колумбо край Санторини, където трусовете продължават

Около 9000 души са напуснали гръцкия остров Санторини по въздух и вода, след продължаващите дни наред земетресения в района. Този следобед беше регистриран и най-силният досега трус от 5 по Рихтер.  Множество хора се опитват да напуснат Санторини Санторини продължава да се тресе: За ден 6 хил. гърци и туристи са го напуснали  Сънародникът..

публикувано на 04.02.25 в 18:49
Президентът Румен Радев и председателката на Народното събрание Наталия Киселова (в средата) взеха участие в дискусията

Президентът: Без осветляване на казусите с Нотариуса и Петьо Еврото не може да има съдебна реформа

Президентът Румен Радев призова съдебната система да бъде освободена от политически и олигархични влияния и обяви, че без да се осветлят казусите с Нотариуса и "Осемте джуджета“ не може да има съдебна реформа. Държавният глава и председателят на Народното събрание Наталия Киселова участваха в дискусия на тема "Оттук накъде със съдебната власт?“,..

публикувано на 04.02.25 в 18:31
Георги Куртев

Георги Куртев: От 4-ти февруари 1997 г. България тръгна по нов цивилизационен път

"От 4-ти февруари 1997 г. България тръгна по един наистина нов цивилизационен път към приобщаване с Европа . Всички си спомняме за 10-и ноември 89-а, а като че ли 4-ти февруари 97-ма остава по-назад. А всъщност 4-ти февруари е истинската повратна точка на пътя на страната ни. ... Тогава спечели България, не спечели нито един от политиците , а..

публикувано на 04.02.25 в 18:06

Съдът отказа да заличи Делян Пеевски като член на ДПС и като председател на партията

Съдът отказа да впише промените в ръководството на Движението за права и свободи, свързани с изключването от партията на Делян Пеевски и още седем души от фракцията около него. Искането за заличаването на Пеевски като председател на ДПС и член на ръководните органи на партията беше по искане на другия председател на Движението Джевдет Чакъров...

публикувано на 04.02.25 в 18:00

Д-р Надежда Михайлова: Апетитна е Гренландия - топенето на ледовете откри много ресурси

Топенето на ледовете край Гренландия е необратим процес и в момента 30 млн. т лед се топят на час. Това е причината и в Гренландия да се откриват много ресурси, залежи на минерали, скъпоценни и полускъпоценни камъни. И това прави Гренландия апетитна, каза гл. ас. д-р Надежда Михайлова, преподавател по скандинавистика, в интервю пред БНР...

публикувано на 04.02.25 в 18:00