В историческата сграда на Народното събрание се проведе кръгла маса за обсъждане на законопроекта за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, приет на първо четене в НС на 25 януари т.г.
Законът предвижда изграждане на ветрогенератори в Черно море. Защитници и противници на проекта се разминаха в позициите си за икономическите и екологичните ползи от него.
Повече от три часа продължи оспорваната дискусия. Неин модератор беше заместник-председателят на здравната комисия Александър Симидчиев от ПП-ДБ, който изтъкна, че бездействието по търсене на алтернатива за производство на енергия от възобновяеми източници нанася медицински и икономически вреди:
"Между 3400 и 9000 загубени човешки живота, ако продължаваме да правим това, което в момента правим, както и икономическа цена от порядъка на около 14 милиарда евро".
Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията защити законопроекта:
"България е единствената държава в Европейския съюз, която има излаз на море и все още не е предприела никакви стъпки за развитието на офшорната вятърна енергия. Потенциалните инвестиции в Черно море се оценяват на 22 милиарда евро. Оценката ни във Варна е за създаване на 27 000 нови работни места".
Депутатите от БСП и "Възраждане" обаче поискаха законопроектът да бъде оттеглен, а искането им беше подкрепено от представителите на неправителствени организации.
Атанас Карагеоргиев от българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация посочи:
"Вие обричате целия бранш на гибел. Заявявам го категорично - става въпрос за лобистки интереси".
Емил Милев от рибарската организация "Черноморски изгрев":
"Традиционните ни риболовни полета ще бъдат нарушени. 3 или 4 офшорни парка, както ги наричате, ще ни вземат над 20% от територията на морето".
Красимира Катинчарова от екосдружение "Човек, природа, живот":
"Разбирам, че сте притиснати от това, че предстои третото плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост. Това, което не казвате обаче е, че вие не получихте нито едно положително становище от всички засегнати институции".
Единственият вносител, появил се за кратко по време на дискусията - Делян Добрев от ГЕРБ-СДС се опита да успокои напрежението:
"Този законопроект, докато не видим всичките ви становища, докато не ги обсъдим, докато не намерим най-правилните решения, няма да приключим гледането му на второ четене в комисия".
С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев: "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..
Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..
От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...
Борислав Сарафов поиска да въозобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес. Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..
Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки..
Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влиянието на Пеевски през други партии. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов веднага отрече обвиненията и предупреди, че..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..