Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Активизиране на институциите след информации за сериозни контакти в съдебната система на Нотариуса

Мартин Божанов - Нотариуса
Снимка: acf.bg

Институциите се активизираха след информацията, че разстреляният миналата седмица Мартин Божанов - по прякор Нотариуса, е имал сериозни контакти в съдебната система.

От прокуратурата обявиха, че от 2004 г. досега в деловодната ѝ система има 25 преписки и дела, свързани с него.

Съдийската колегия реши да покани на заседанието си след седмица разследващия журналист Николай Стайков, който е автор на разследване за незаконната дейност на Божанов, и временно изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов.

Изслушване на Сарафов, но в пленарната зала, поискаха и от "Продължаваме Промяната", а председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски подкрепи идеята на фондация "Антикорупционен фонд" за създаването на специална анкетна комисия по случая.

Макар че за натиск на съдии от страна на Божанов е известно още от 2020 г., когато съдиите Владислава Цариградска и Цвятко Лазаров разказаха за това пред Съдийската колегия, а разследването на АКФ е от 2021 г., прокуратура е научила за случая в края на 2022 г. от справка на ГДБОП. В нея ставало дума за имотни измами и пране на пари. През април е образувано и досъдебно производство, но без линия "натиск над магистрати" и "търговия с влияние". Защо, в справката нямало и дума за заплахите към Цариградска и Лазаров, обясни градският прокурор на София Илияна Кирилова:

"Аз се запознах от медийни публикации със заплахите спрямо съдия Цариградска и съдя Росенов. Останах озадачена, че не е работено по тях и лично аз поканих съдия Цариградска да разбера за какво става въпрос, защо не са се развили нещата, след което тя беше разпитани и в качеството на свидетел по това досъдебно производство".

По досъдебното производство е разпитана и Ивайла Бакалова, която разказа в разследването на АКФ "Списък за бърз контрол" как е действала групата на Нотариуса.

Разпитани са били много свидетели, но не и бившият главен прокурор Иван Гешев и депутатът Делян Пеевски, с които, според заплахите към съдия Владислава Цариградска, Мартин Божанов бил близък. Това ѝ казала нейна роднина, предала и послание - предупреждение какво ще й се случи, ако не се отведе от дело, свързано с имот на Нотариуса.

"Това, което беше споменато от съдия Цариградска, е предадено от нейната племенница. В разпита, който е пред нас, такова нещо не е споделено от племенницата. След това интервю ще бъдат вероятно извикани и лицата, които се сочат от съдия Цариградска, че на нея племенницата и е казала да внимават, тъй като Мартин Божанов е близък с бившия главен прокурор и с народния представител Делян Пеевски", каза Кирилова. 

В справката, довела до образуване на досъдебното производство миналата пролет се споменава и клуб, собственост на Божанов, със специален достъп за определени магистрати. За него разказала бившата му жена, но по тази линия не е работено. В новата светлина на разкритията на АКФ започва издирването на свидетели, които да кажат какво се случвало в заведението, допълни градският прокурор на София.

"Ние не сме работили в насока на този клуб, но сега търсим възможност да видим евентуално. Ние сме работили в насока - ползвал ли е Мартин Божанов протекции на съдии и на прокурори, което става много трудно. Ние трябва да имаме убедителни доказателства за това, защото аз съм сигурна, че ако едно такова обвинение се повдигне и се вкара с обвинителен акт в съда, ние ще сме на позицията "една жена казала", отбеляза Кирилова.

Освен работата по това дело СГП ще проверява защо СРП масово е прекратявала преписки и дела по оплаквания за имотни измами, свързвани с убития на 31 януари Мартин Божанов.

На парламентарния терен подкрепа от мнозинството събира създаването на комисия, която да изследва твърденията за магистрати, зависими от Божанов. Пръв тон за това даде тази сутрин Делян Пеевски. Санкционираният по глобалния закон "Магнитски" обяви, че не може правосъдието да се случва по клубове и на тъмно и че поредният случай за нерегламентирано влияние в правосъдната система трябва да бъде последният.

В тази комисия или в пленарната зала - за поредния скандал, свързан със съдебната система, най-вероятно ще бъде изслушан и и.д. главният прокурор Борислав Сарафов. 

По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцката опозиция иска обсъждане в парламента на договора за сътрудничество с Киев

Гръцката опозиция настоява за публично обсъждане в парламента на договора за сътрудничество с Киев. Премиерът Мицотакис обяви, че се подготвя такова споразумение след форума "Украйна - Югоизточна Европа" вчера в Дубровник. След срещата с украинския президент Зеленски в Добровник, на която изрази пълна подкрепа за Киев, Мицотакис заяви,..

публикувано на 10.10.24 в 11:11

Сложни археологически ситуации при разкопките в крепостта "Трапезица"

На сложни археологически ситуации попадна екипът на великотърновския археолог доцент Деян Рабовянов при все още продължаващите тазгодишни разкопки в крепостта "Трапезица" в старопрестолния ни град.  Проучване на пластове от ранножелязната и късножелязната епоха или през тракийския период в крепостта "Трапезица" във Велико Търново е била една от..

публикувано на 10.10.24 в 10:36
Росица Кратункова

Социален център на колела за деца от уязвими групи в Сливен

В Сливен започва да работи мобилен център за психо-социални дейности, насочени към деца от уязвими общности. "Представлява малък камион с класна стая отзад , където могат да се съберат 7-8 деца. Има бяла дъска, чинове, могат да се извършват различни дейности", обясни пред БНР Росица Кратункова от фондация "За Надежда". Изграждането на..

публикувано на 10.10.24 в 10:30

ООН разследва смъртта на мигранти в полицейски участъци в Атина

Работна група от експерти от ООН е в Атина във връзка с разследване на случаи на смърт на мигранти в полицейски участъци през септември. Неправителствени организации насрочиха за събота митинг в подкрепа на правата на мигрантите. Държавтата телевизия ЕРТ съобщи, че проверката е предизвикана от случея със смъртта в полицейски участък в Атина на..

публикувано на 10.10.24 в 10:06
Проф. Васил Марков, директор на Центъра за древни култури към Югозападния университет

ЮЗУ - домакин на научна конференция за мегалитните култури и култови практики

Югозападният университет в Благоевград е домакин на тридневна научна конференция, посветена на мегалитните култури и култови практики. В световния форум участват учени и университетски преподаватели от 24 държави и 4 континента. Конференцията се провежда на всеки четири години, а основен организатор е Центърът за древни култури към Югозападния..

публикувано на 10.10.24 в 09:55
Проф. Вихра Миланова

Голяма част от случаите на депресия и тревожност идват от работното място

Повече от 1/3 от хората, които търсят помощ, страдат от депресия и тревожност. Голяма част от тези хора свързват този дискомфорт с проблеми на работното място. Това заяви пред БНР проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в Александровска болница. Днешният Световен ден на психичното здраве е с фокус именно върху работното място...

публикувано на 10.10.24 в 09:50
Борислав Сарафов

Предложиха Борислав Сарафов за главен прокурор

Кандидатурата на Борислав Сарафов за главен прокурор беше внесена на последното възможно заседание на Висшия съдебен съвет.  Предложението бе направено от Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова.  Петров посочи като мотиви професионалните и нравствени качества на Сарафов.  По думите му той има управленски опит, знание и опит в..

публикувано на 10.10.24 в 09:43