Около 500 бебета годишно у нас се раждат с вродени малформации на сърцето, като близо половината се нуждаят от хирургично лечение. Благодарение на напредъка в детската кардиология и кардиохирургия значителна част от тях достигат зрялост и могат да водят пълноценен живот. Данните са на асоциация "Детско сърце“, които съвместно с Националната кардиологична болница в София ще отбележат Седмицата на информираността по проблемите на тези пациенти. Част от инициативата са започващите днес безплатни консултации с кардиолози и психолог в лечебното заведение.
Предизвикателствата за хората с вродени сърдечни заболявания и техните семейства започват още от поставянето на диагнозата в детска възраст. Там е нужна намесата на психолог. Като Мила Маркова, психолог в детската кардиологична клиника на Националната кардиологична болница и част от асоциация "Детско сърце“.
"Повечето родители не са подготвени за това да имат болно дете. Често се налага спешна интервенция още в първите дни и часове след раждането. Хората са в шок. Подкрепата започва още от там.
Нужно е някой, който да придружи семейството - да намалят тревожността, да приемат ситуацията.
Когато децата започнат да растат, те също имат нужда от подкрепа“.
След навършване на пълнолетие тези пациенти са застрашени от изолация, тъй като се разделят с детския кардиолог и трябва да намерят специалист за възрастни, който да следи развитието на заболяването им. И тъй като вродените сърдечни малформации са широк спектър от заболявания, от асоциация "Детско сърце" предлагат създаване на паспорт на пълнолетния човек с такова заболяване. За него ни разказа проф. Анна Кънева, началник на детската кардиология в Националната кардиологична болница.
"Те израстват, отиват на лекар и когато ги попита какво е заболяването им, те казват, че имат вроден сърдечен дефект. Какъв е този вроден дефект? Ми не си спомням. Този поспорт, който искаме да създадем, е в полза на пациентите и на хората, при които ще отидат“.
Идеята е тази информация да бъде достъпна по електронен път чрез специален баркод, а отделно всеки пациент да носи пластика, подобно за дебитната си карта, на която да са написани имената, диагнозата, приеманите лекарства. От асоциацията имат още едно предложение - на всяко бебе до 6 месечна възраст да се прави ехокардиография като част от профилактичните изследвания по Здравна каса.
"Правенето на ехокардиография на кърмачета до 6-месечна възраст ще разкрие част от вродените сърдечни малформации и ще бъде база за сравнение в бъдеще.
Ако сърцето е здраво, профилактика ще се провежда в следващите етапи от детството“.
Профилактиката следва да продължи в младежка и в зряла възраст, тъй като никой не е застрахован срещу заболяване на сърдечно-съдовата система, споделя проф. Кънева.
"Пациентите със сърдечно-съдови заболявания най-често са със структурно здрави сърца. Просто лошият начин на живот и други рискови фактори са довели до увруждане. Важно е навреме да ги хванем и профилактираме“.
А за хората с вродени малформации е важно да имат постоянен достъп до психолог, който по думите на Мила Маркова към момента е ограничен.
"Вече във всички болници има назначен поне по един психолог. Здравната каса обаче не ни разпознава като отговорни за здравето на хората“.
Таксиметровите шофьори излизат на национален протест на 20 ноември заради поскъпването на застраховка „Гражданска отговорност“. Демонстрации ще има във всяко населено място, където има таксиметрови автомобили, обявиха от „Съюз Такси“. Планира се да бъдат блокирани и магистрали, както и пътища до границата със съседни страни. Според..
Осъществен е контакт и с втория българин, с който беше изгубена връзка след наводненията във Валенсия. Това съобщиха от Министерството на външните работи. "Късно снощи, на спешния телефон на Генералното консулство на България във Валенсия, близки на втория български гражданин, с когото не можеше да бъде осъществена връзка след..
Случващото се в секционните избирателни комисии е абсолютно извън правомощията на служебното правителство. Това заяви служебният премиер Димитър Главчев в началото на днешното правителствено заседание, коментирайки отминалите парламентарни избори и изразените съмнения за изборни нарушения. По въпроса трябва ли да бъде сменен служебният..
"Корабът на сирените" е роман срещу понятието "революция", което аз не търпя, няма революция, която не е потънала в кръв и да не е донесла страдание. Затова говоря за научно-техническа революция и в медицината, защото спасяват животи. Така коментира романа авторът Александър Секулов в интервю пред БНР. В 18.30 часа тази вечер в..
Български политици поздравиха Доналд Тръмп за изборната победа на президентския вот в САЩ. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов публикува в профила си в социалната мрежа Facebook снимка с Тръмп и написа: "Поздравления за Доналд Тръмп. Готов съм да работим заедно, отново!". "Уверен съм, че нашият ефективен диалог на най-високо ниво ще продължи..
Делото "Дебора" продължава в Пловдивския районен съд с показания на вещите лица, изготвили съдебномедицинските експертизи по случая. Обвиняем за упражненото насилие над Дебора Михайлова от Стара Загора е Георги Георгиев. Процесът протича при закрити врата, за да не бъдат оповестявани факти от интимния живот на пострадалата и обвиняемия...
Водещ британски мозъчен тръст предупреди, че икономическият растеж на Обединеното кралство ще бъде намален наполовина след победата на Доналд Тръмп, ако той наложи обещаните от него нови мита. Националният институт за икономически и социални изследвания заяви, че протекционистичните мерки, планирани от републиканския претендент за Белия дом,..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където..
Няма как на базата на идеен проект да се остойности изграждането на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" , дори не се знае каква турбина ще се постави там, кой..