Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Гечев: Даването на пари ще отложи проблема, ако не се преразгледа Зелената сделка

| Интервю
Явор Гечев
Снимка: Борислава Борисова

Правителството може да стане вече правителство на България. Първо за мен пазарлъкът само за пари е много погрешен. Това предупреди пред БНР бившият земеделски министър Явор Гечев, който сега е сега съветник на президента.

В предаването "12+3" той коментира продължаващите цяла седмица протести на земеделските производители у нас.

"Първото нещо в протестите е за политики. 4 от 7-те закона, които трябва да се променят, съм им ги оставил готови. Не може да преговаряш само с организации, които приемаш, а с другите не, защото не са ти симпатични. Администрацията е като стадо без пастир, може всичко да направи, но трябва да й кажеш какво", каза Гечев.

Той препоръча какво да се направи, за да се намали напрежението: В момента трябва да се дадат колкото има пари и да се актуализира бюджетът.

Откъде са тези 150 млн. лв., това са пари от бюджета МЗ и няма да платим други мерки, за да платим тези. Не може ли някой силно на глас за каже, че България не е виновна за тези проблеми. Толкова ли е срамно да защитаваш собствените си интереси в Брюксел?

Явор Гечев изрази мнението си коментира, протестите като закономерни. 

"Тя България се запали преди година, всъщност протестите епизодично се появяват и ескалираха в момента. 2023 г. по това време бяха първите протести и тогава като министър предупредих Съвета на министрите, че невзимането на мерки и само даването на пари, забележете, само от държавните бюджети, защото от Европа и стотинка не е дошла от компенсацията за Украйна, ще направят така, че проблемите ще се прехвърлят към Централна и Западна Европа. И то така се случи. Година по-късно, една реколта и ескалира цялото положение", анализира ситуацията Гечев.

Той обясни, че "това е проблемът, защото субсидиите вече не покриват разходите на земеделските производители. Последният вариант на европейската политика - тя е фундамент. През 60-те години за първи път се прилага общата земеделска политика в Европа, тя е за компенсации и тогава е първата продоволствена криза".

"После еволюира политиката, като тя е само екологична спрямо земеделието. Парите давани на земеделците не са за нищо друго, а само за правене на земеделски политики.  Вече тая работа с даването на пари на калпак, при дадените условия, без да правиш нищо замина. В момента новите изисквания са само и единствено за земеделски неща, свързани с чиста екология, дори не с агроекология", коментира бившият земеделски министър.

И е категоричен, че даването на пари, "ще отложат проблема, ако не се намерят фундаментални политики и да се преразгледа Зелената сделка, то към жътвата пак ще гръмнат нещата.

"Зелената сделка казва няколко неща: до 2030 г трябва да намалите с 50% изкуствените торове, които се ползват, да намалите 50% от пестицидите, които се ползват, 10% от земята трябва да отиде за т. нар. ландшафтна инфраструктура - това е  да оставиш земите да не се обработват земи заради биоразнообразието. Изискванията са как да ореш и кога. Една трета от себестойността на производството отива за екологични неща. Ако нещо ви струва 1 лв. - 33 стотинки отиват за екология. Европа налага тези изисквания единствено върху себе си.

Всичко изглеждаше поносимо, докато не стана войната в Украйна и цялото нещо се взриви, защото Украйна е голяма и е на границата на Европа, която започна да поема цялата цена - икономическа и социална", обясни Явор Гечев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но  гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..

публикувано на 10.07.25 в 00:40
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00

Йотова за евродоклада за РСМ: Голям успех за България

Голям успех за България - така вицепрезидентът Илияна Йотова определи приемането от  ЕП на доклада за напредъка на РСМ по пътя й към членство в ЕС.  Йотова нарече голям успех за България евродоклада за РСМ Пред журналисти в Сопот Йотова оцени високо работата на всички български евродепутати за положените от тях усилия, за да може от доклада..

публикувано на 09.07.25 в 21:46

МВнР: ЕП потвърди ролята си на орган, ангажиран с проследяването на реформаторския напредък на Скопие

"Министерството на външните работи отчита приетата от Европейския парламент резолюция с убедително мнозинство, с която се избягва въвличането на институцията в опити за политическа инструментализация от страна на Република Северна Македония, насочени към заобикаляне на ангажиментите, произтичащи от т.нар. Европейски компромис от 2022 г. В контекста на..

публикувано на 09.07.25 в 21:03