В България има добре подготвени кадри за еднодневна медицина. Проучване, преди 7 години, сред хирурзи на национално ниво, "съгласни ли сте да работите еднодневна хирургия", показват, че над 65% е одобрението. Сред пациентите то също е над 68%. Това сподели пред БНР доц. д-р Цветелина Спиридонова, зам.-председател на Българската болнична асоциация в КРИБ и изпълнителен директор на болница "Хигия".
В предаването "Нещо повече" д-р Спиридонова коментира ползите и минусите от предложението за въвеждане еднодневна хоспитализация и увеличаване на клиничните пътеки с над 25%.
Предложението е на БЛС и мнението е, че въвеждането на лечение за пациенти за един ден е пример за ефективно използване на болничното лечение, защото 80% от заболяванията не са нуждаят от дълго пролежаване в болница, достатъчно е да има изследвания и процедури за ден.
"Структурите за еднодневна медицина трябва да са отдалечени на не повече от час от болнично заведение, което може да поеме пациента, ако се наложи. В малки населени места няма как –диагностични може, но инвазивните не. На този етап в България имаме опит, но дневните процедури повече се извършват в рамките на болниците. Истинската еднодневна медицина се извършват в индивидуално обособени структури, при много стриктни правила, пациентите имат директен контакт с дежурното лице", обясни д-р Спиридонова.
"Полза от еднодневната медицина имат не само болниците като се освобождава възможност за приемане на повече пациенти, но големите предимства за пациентите са психологическата нагласа – сутринта тръгваш, а вечерта се прибираш. И тя е много важна особено за деца и възрастни хора. Второ статистически е установено намаляване на риск от тромбемболия от залежаването. И най-вече изключително нисък е процентът на случаи на вътреболнична инфекция, под 1% са усложнения при пациенти лекувани за ден и те не са за пренебрегване", аргументира мнението си д-р Спиридонова.
"Комуникирахме с много от нашите организации и единодушно се обединихме, че за много процедури е достатъчен ден амбулаторна помощ, за да се направят изследвания и диагностика. До момента пътеките са такива, че пациентът трябва да лежи 3 дни. Много добра идея е да се официализира престоят в болница за ден, което намалява разходите на НЗОК и тези средства ще се пренасочат към по-дълги пътеки, които изискват по-сериозно лечение", сподели положителната си позиция Владислава Цолова от Националната пациентска организация (НПО).
"Впечатлена съм от прогресивното мислене на пациентите, интервюирани от пациентските организации. Защото това е правилната тенденция. Сега в ситуацията е следната – официални клинични пътеки за еднодневен престой няма и това датира от 6 до 7 години, защото в българската здравна система такива клинични пътеки бяха обособено през 2008 г. и просъществуваха в 2016 г. Имам дисертация по темата и самата аз съм направила над 500 оперативни намеси на принципа на еднодневен престой, и така известната еднодневна, дневна, хирургия. ОТ 2017 г е възможно пациентът е възможно да бъде изписан в рамките на деня но заплащането от Касата не е на стойността на клиничната пътека, а при някои процедури и до 70%, ако не и по-малко. Твърдя, че това е изключително грешно. Истината е че дневната медицина или дневната хирургия изисква майсторски клас на лекарите и те би трябвало да получават, ако не по-високо заплащане, то равно на това, че са си свършили работата, не за няколко дни, а за много по кратък период. Имам доклад по темата на световния конгрес по хирургия и там се отбелязва, че "еднодневната хирургия" е "мастер хирургия" и колегите там възприеха това становище", аргументира се д-р Спиридонова.
Тя допълни, че над 5 специалности в медицината могат да извършват терапии и интервенции в рамките на "еднодневна клинична пътека". Д-р Спиридонова, която е хирург предупреди, че "не говорим, че взимаме всеки втори пациент, има много тежки правила - кои пациенти могат да бъдат лекувани в рамките на деня – "дейлимедисин".
От Пациентската организация дадоха за пример диагностицирането на деца с аутизъм. Към момента те трябва да бъдат приети в болница по клинична пътека за 5 или 7 дни. А за самите деца с ментални проблеми е най-добре да си бъдат вкъщи. Към Националната пациентска организация вече има е секция "Ментално здраве", съобщи Владислава Цолова.
"Създаваме центрове за висококвалифицирана помощ за деца, работим с детски психиатри и логопеди. Нашите детски психиатри са много добри и по отношение на диагностиката и на наблюдение, така че стационарът не е необходим и да се прави диагностика от 3 до 7 дни. Еднодневната диагностика ще е достатъчна. Менталното здраве е една голяма нища в България и трябва да се обърне сериозно внимание, дори с еднодневна диагностика не само за децата с аутизъм, а за всички подрастващи", сподели Цолова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Експерти и представители на местната власт в София ще обсъждат влиянието на битовото отопление върху чистотата и качеството на въздуха и възможностите за замяна на отоплителните уреди с екологични. Българската столица е част от глобалната инициатива на Фонда за чист въздух (Clean Air Fund) за намаляване на въглеродните емисии и подобряване на..
България ще продължи да подкрепя усилията за задълбочаване на сътрудничеството между Европейския съюз и Виетнам, посочи президентът Румен Радев след среща с виетнамския си колега Лъонг Къонг в Ханой. За България Виетнам е изключително важен партньор в региона на Югоизточна Азия, каза Радев: "Моето официално посещение в навечерието на..
Участниците в снощния протестен митинг на опозицията в Грузия продължават да стоят пред сградата на грузинския парламент, разпънали са палатки. Ситуацията е спокойна, информира агенция ТАСС. Днес депутатите от управляващата партия "Грузинска мечта - Демократична Грузия" ще се съберат за първото заседание на парламента след изборите на 26-ти..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски, част от светите Седмочисленици. Той е известен в българската история като духовен просветител и чудотворец, един от последователите на славянските първоучители Кирил и Методий. Св. Климент Охридски е патрон на първото българско висше училище - Софийския..
Представители на Главната дирекция "Национална полиция" ще оповестят данни за случаи на насилие срещу жени по повод днешния Международен ден за премахване на насилието над жените. В областните дирекции на МВР по места ще бъде обявено началото на национална кампания "Никога повече" за популяризиране на мерките за бърза и надеждна защита,..
Според бившия министър на отбраната и ръководител на "Център по мениджмънт на сигурността и отбраната" към БАН - проф. Тодор Тагарев, почти няма вероятност руският президент Владимир Путин да използва ядрено оръжие. Пред БНР той заяви: "Моето лично мнение, а това е мнението и на голямата част в експертните общности, е, че Путин няма да..
Президентът Румен Радев разговаря с виетнамския си колега в Ханой. Българският държавен глава е на официално посещение във Виетнам, придружаван от трима служебни министри, кметовете на София и Русе, както и над 20 представители на бизнеса. Възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между София и Ханой са сред водещите теми на..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..