Това каза в интервю за БНР Антонина Топалова, психолог във фондация "Една от 8", създадена от телевизионната водеща Нана Гладуиш.
"Само преди три месеца се завърна при мен ракът. Пак успях да го преодолея за кратко време. Лично аз трябваше да не съм сред вас вече, защото ракът ми беше тройно негативен. Вторият път той се оказа много "по-добър", много "по-послушен", има с какво да се облъчи, има как да се лекува."
Целта е да кажем, че това се превръща в хронично заболяване, че трябва да живеем в ремисия до края на живота си, посочи психологът.
"Начинът, по който се лекува в момента ракът, е съвършено различен от начина, по който преди 18 години се лекуваше. Сега има нови лекарства, специфична имунотерапия, стават непрекъснато чудеса. Всичко зависи от желанието за живот и от това да се чувстваме благополучни и щастливи."
Нашата философия е, че споделянето, говоренето облекчава до 50%, отбеляза Топалова. По думите ѝ, да носиш тази информация вътре в себе си, създава напрежение.
"Когато видиш някой, който го е минал, който го е преживял, който се е справил, това е великолепен пример. Щом някой е могъл да се справи, защо и ти да не можеш? Имаме невероятен потенциал."
"Не е причината храната, пушенето за появата на рака. Няма директна връзка между яденето на захар и появата на рака. Това не е научно доказано. При мен идват жени вегани и вегетарианки. Гневът, обидата, усещането за безперспективност, унинието намалява имунната система и оттам тези малки ракови клетчици, които всички носим, но поне седем пъти в годината убиваме, се групират и създават образувание, защото нашата собствена имунна система не може да се справи да ги унищожи. Всичко опира до това да бъдем благополучни", коментира Антонина Топалова в предаването "Хоризонт до обед".
"Ракът е тих убиец. Той често няма симптоматика. Болка при рака на гърдата няма. Бучката може да е вътре скрита. Затова профилактичните прегледи, които държавата е предвидила, трябва да ги направим. Но там действа синдромът на страха от диагнозата. Ние трябва да отидем с мисълта да ни кажат, че сме добре."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..