Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристиан Вигенин: Вредно е премиерът да съчетава и поста външен министър

"БСП се разграничава от действията на групата общински съветници в София"

| Интервю
Кристиан Вигенин
Снимка: Савина Спасова, БНР

Нецелесъобразно, дори е вредно премиерът да съчетава и поста външен министър.

Това каза пред БНР депутатът от ПГ на "БСП за България" Кристиан Вигенин, заместник-председател на Народното събрание. 

"Говорим за доста специфична дейност - неща, които може да ги прави министърът на външните работи, не може да ги прави премиерът. И обратно. Не мога да си представя, че министър-председателят, който има толкова вътрешни въпроси да решава, ще бъде едновременно и ефективен външен министър. Работата на външния министър все пак е и доста да пътува по света. Не мога да разбера това настояване (ГЕРБ настоява Мария Габриел след ротацията да бъде освен премиер и министър на външните работи - б.р.)", коментира Вигенин, който е бивш външен министър.

Според него Николай Денков няма възможностите и подготовката да бъде ефективен министър на външните работи.

"Ако толкова не могат да се разберат кой да оглави МВнР, нека управляващите да си стиснат ръцете за една неполитическа фигура - човек от дипломатическата служба", предложи депутатът от БСП и изказа мнение, че в това правителство ролята на външния министър не е особено важна, защото "неговата задача ще бъде да изпълнява волята на ЕС и на НАТО, без да има стремежа да налага там някакви български приоритети".

Кристиан Вигенин подчерта, че неговата прогноза не е за четиригодишен мандат на това мнозинство и добави, че много се надява това да не се случи

"Не вярвам, че покрай ротацията сглобката ще се разпадне и ще ходим на предсрочни избори. Това, което правят, е за пред техните избиратели, за да не се вижда, че са се прегърнали и са си съчетали много добре интересите. Стабилност на цената на такова управление и на злоупотреба с парламента - много е висока тази цена". 

На заседание на Изпълнителното бюро на БСП е взето решение партията да се разграничи от действията на групата общински съветници в София, съобщи Вигенин.

В предаването "Хоризонт за вас" Кристиан Вигенин коментира и внесения от БСП проект за Закон за доброволчеството:

"Нищо не пречи, покрай всички скандали и разправии, да се направи и нещо съдържателно в този парламент. Ето - инициираме това. Не само това работим, но е важно вниманието да бъде насочено и към нещо хубаво, нещо добро и съдържателно, не само да се говори за назначения". 

По думите му този закон, ако бъде приет, ще регламентира работата на над 100 хиляди български граждани, които в годините се ангажират с такава дейност:

"Когато направиш нещо за 100 хил. човека, е нещо полезно за обществото".

Интервюто на Снежана Иванова с Кристиан Вигенин в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВАС се произнесе в полза на училищата във В. Търново относно такса "Смет"

На училищата в община Велико Търново незаконно е било отнето правото да плащат за тази година 60 % от изчислената им такса битови отпадъци. Решението е на Върховния административен съд и е окончателно.  Върховният административен съд потвърди решението на Административния съд във Велико Търново от април тази година, че измененията на..

публикувано на 07.10.25 в 19:39
Красимир Вълчев

Министър Вълчев: Очаквам доклад за институционалната реакция по случая в Каблешково

Министърът на образованието Красимир Вълчев заяви пред журналисти в Пловдив, че очаква резултатите от проверката в Каблешково, разпоредена по повод сигналите за насилие над дете от учителка в детска градина. Такъв сигнал е бил подаден през март и до Регионалното управление по образование. Прокуратурата проверява случай на физическо, психическо и..

публикувано на 07.10.25 в 19:35

Вицепрезидентът Йотова призова за повече самостоятелност на общините

За повече самостоятелност на общините призова вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя участва в 13-ото издание на националния конкурс "Кмет на годината“ 2025 и връчи наградите в категориите малка, средна и голяма община - съответно на кметовете на Ивайловград, Тунджа и Ямбол. "Когато има добро партньорство и добра координация между националните..

публикувано на 07.10.25 в 19:34
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов

Министър Кирилов: Здравната система се крепи на тези, които са били специализанти преди 15 г.

Здравната система се крепи на тези, които са били специализанти преди 15 години, а не на младите лекари, каза пред журналисти министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов.  Министър Кирилов присъства на откриването на реновирана Клиника по детска ортопедия в Специализираната болница за активно лечение по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев".  На въпрос..

публикувано на 07.10.25 в 19:17

Протест на млади медици

Млади лекари и студенти по медицина излязоха на протест пред здравното министерство. Демонстрацията е заради неизпълнените обещания от страна на управляващите за по-достойни възнаграждения и по-добри условия на труд. Акцията е организирана от инициативата "Бъдеще в България".  Д-р Белослава Томова: Протестът на младите лекари не е само за..

публикувано на 07.10.25 в 18:47
Тони Николов

Хаос и безпътица във Франция: Какви са възможните ходове на Макрон?

Хаос и безпътища! Така журналистът Тони Николов определи ситуацията във Франция. Първият премиер на Еманюел Макрон поиска днес френският президент да подаде оставка в шокиращ призив, който задълбочи ескалираща политическа криза.  Намесата на Едуар Филип, който е най-дългогодишният премиер при управлението на Макрон – от 2017 до 2020 г., а..

публикувано на 07.10.25 в 18:40

Пети ден без ток са туристически обекти в Осоговската планина

Пети ден - от сутринта в петък, без ток са обекти и хижи по Осогово, казаха управители на туристическите бази в планината - над местността Памука. Села в Кюстендилско и туристически обекти в Осоговската планина четвърто денонощие са без ток И сега вали мокър сняг, паднали клони и дървета късат проводници по електротрасетата. Екипите..

публикувано на 07.10.25 в 18:35