Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Габриел на официална визита в Египет

Мария Габриел
Снимка: БГНЕС

Вицепремиерът Мария Габриел е на еднодневна официална визита в Египет. Това е първото посещение на български външен министър в арабската република от 12 години насам. Целта е задълбочаване на сътрудничеството между София и Кайро. В делегацията с вицепремиера са още петима министри.

Египет е ключов партньор на България в района на Близкия изток и Северна Африка. Над 1 милиард евро е стокообменът между София и Кайро за миналата година. Египет е най-големият търговско-икономически партньор на страната ни в региона. В условията на променената международна среда сътрудничеството със северноафриканската държава има стратегически измерения.

Задълбочаването на отношенията между София и Кайро в сфери като енергетика, транспорт, отбрана, иновации, туризъм и хранително-вкусова промишленост, ще бъдат във фокуса на разговорите на Мария Габриел в столицата на Египет.

В рамките на визитата на българския вицепремиер в Кайро за първи път ще заседава Съвместната комисия за сътрудничество между двете държави. Тя беше създадена през 2018 година, за да се съгласуват политическите насоки на българо-египетските отношения.

Заседанието на комисията ще бъде председателствано от първите дипломати на двете държави Мария Габриел и Самех Шукри, а в него от българска страна ще участват и петима министри - на отбраната Тодор Тагарев, на транспорта Георги Гвоздейков, на икономиката Богдан Богданов, на иновациите и растежа Милена Стойчева, както и на енергетиката Румен Радев.

В разговорите ще бъде поставен фокус върху ускоряване на работата по споразумения в редица области като енергетика, транспорт и иновации.

Министрите на транспорта на България и Египет ще подпишат спогодба за морско търговско корабоплаване, която ще замени действащия от 1969 година междуправителствен документ. Ще бъде подписано и споразумение за премахване на визовите изисквания за притежателите на дипломатически и служебни паспорти при краткосрочни пътувания.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Зафиров

Зафиров след заседанието на Борда по водите: За водна криза към днешна дата не може да се говори

За водна криза в страната към днешна дата не може да се говори, заяви вицепремиерът Атанас Зафиров след днешното второ заседание на Националния борд по водите. За 10 дни броят на хората без достъп до питейна вода е намалял наполовина. Вицепремиерът Зафиров обобщи, че  към момента хората, засегнати от безводие в страната,  от 360 000   са..

публикувано на 09.10.25 в 20:33
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп очаква "Хамас" да освободи всички останали израелски заложници в понеделник

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп очаква "Хамас" да освободи всички останали израелски заложници в понеделник идната седмица. Планът му от 20 точки за мир в ивицата Газа предвижда това да стане до три денонощия от влизането в сила на прекратяването на огъня, за което се договориха снощи "Хамас" и Израел. Постигната е сделка за..

публикувано на 09.10.25 в 20:17

МТСП: Скоро ще се наложи да спре приема на заявки по инициативата "Избирам България"

Съвсем скоро ще се наложи да спре приема на заявки по инициативата "Избирам България", съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефтимова по време на заседание на Комисията по политиките за българите извън страната. "Предполагам, че съвсем скоро, предвид много големия интерес, ще се наложи да затворим набирането на..

публикувано на 09.10.25 в 20:06
Димо Дренчев в НС

НС одобри споразумение за безлихвен заем от 250 млн. евро с Банката за развитие на Съвета на Европа

Парламентът одобри на първо четене Рамково споразумение за безлихвен заем от 250 милиона евро с Банката за развитие на Съвета на Европа и Република България по Механизъм за съфинансиране на програми, съфинансирани от Европейския социален фонд плюс през 2021-2027 година. Заемът има за цел да подкрепи националното съфинансиране по проектите,..

публикувано на 09.10.25 в 19:50
Българският правителствен самолет на летището в Талин, Естония, 9 октомври 2025 г.

Президентът е в Талин за участие в годишната среща на държавните глави от групата "Арайолуш"

Рисковете пред Европа заради влошената среда за сигурност и войната между Русия и Украйна са сред темите на международен форум в Талин, в който участват 11 държавни глави на страни от Европейския съюз.  Сред тях е президент Румен Радев, който пристигна за годишната среща на държавните глави от групата "Арайолуш" в Естония.  Възможностите и..

публикувано на 09.10.25 в 19:35
Доц. Петко Стефановски по време на заседанието на парламентарната Комисия по здравеопазването - 9 октомври 2025 г.

Нараства делът на държавните болници с надлимитна дейност

Нараства делът на държавните болници с надлимитна дейност спрямо дела на частните лечебни заведения с такава дейност - това показват резултатите от серия проверки на Здравната каса (НЗОК) в 42 лечебни заведения у нас, които са с най-значително увеличение на хоспитализациите през тази и миналата година.  Данните бяха представени от управителя на НЗОК..

публикувано на 09.10.25 в 18:59

Бедственото положение в община Трън е удължено с 30 дни

С 30 дни е удължено бедственото положение в община Трън. Решението е взето на проведения днес Общински кризисен щаб. При нормализиране на обстановката бедственото положение ще бъде отменено, каза кметът Цветислава Цветкова. И днес има бедстващи селища на територията на общината. Осем населени места са без електричество, в други десет-..

публикувано на 09.10.25 в 18:29