В Северна Ирландия за първи път премиер ще бъде лидер на националистическата партия. Това стана след като в провинцията бе подновена подялбата на властта между републиканците от "Шин Фейн" и Демократичната юнионистка партия. В продължение на две години юнионистите бойкотираха участие в правителството, защото не одобряваха търговските споразумения след Брекзит. Според тях те откъсват провинцията от Обединеното кралство.
След сделка между юнионистите и централните британски власти за някои допълнителни облекчения в т.нар. "Рамка от Уиндзор", уреждаща търговията между останалата част на Обединеното кралсво и Северна Ирландия, юнионистите склониха да се върнат в управлението. По-рано, през 2022 година обаче "Шин Фейн" спечели парламентарните избори и нейният лидер Мишел О'Нийл получи право да бъде първи министър. Според историческото мирно споразумение от Разпети петък през 1998 година, за да бъдат съхранени мирът и стабилността в Северна Ирландия, винаги трябва да има споразумение между републиканците и юнионистите.
"Това е много важен момент по две причини. Едната е, че за последните седем години в Северна Ирландия почти не сме имали нормално правителство. Подновяването на работата на правителството обаче означава също затварянето на една глава, свързана с всички трудности, които бяха породени от Брекзит, които направиха много трудни отношенията между Великобритания и Ирландия и това рефлектира върху Северна Ирландия. Надявам се, че навлизаме в нова фаза."
Сделката между британското правителство и Демократичната юнионистка партия позволи завръщането към подялбата на властта, но доколко наистина има съществени промени в така наречената "Рамка от Уиндзор"? Достатъчно ли бе това да накара юнионистите да променят досегашната си позиция?
"Ако трябва да бъдем честни, това, което се случи, е че мнозинството в Демократичната юнионистка партия прие, че е постигнат максимумът в преговорите. "Рамката от Уиндзор" беше ревизия на оригиналния Протокол за Северна Ирландия, но те се опитаха да ревизират и нея. Това, което юнионистите получиха от британското правителство, е по-скоро словесни гаранции, които засилват усещането, че те са част от Обединеното кралство. Бяха направени и някои малки промени в прилагането на тази рамка, но съществени промени няма нито в договора, нито в споразумението от Разпети петък. Така че по-скоро ръководството на Демократичната юнионитска партия реши, че е време да се върне в правителството, защото няма какво повече да постигне. Това решение се приема противоречиво в партията, но въпреки всичко важното е, че отново имаме правителство."
Британският премиер Риши Сунак пристигна още на следващия ден в Белфаст, където по принцип много не обича да ходи. Много политически наблюдатели погледнаха на това като на опит да получи овации.
"Да, мисля, че това беше целта му. Той искаше да дойде и да каже, че си е свършил работата, че "Рамката от Уиндзор" е променена и че юнионистите се връщат в управлението. Не съм сигурен, че му се получи много добре, защото в същото време гръмна новината, че кралят е болен от рак и събитията в Белфаст потънаха в информационния поток. Освен това мисля, че много от хората, свързани с юнионизма, смятат, че не е постигната кой знае каква сделка. Въпреки всичко Сунак трябва да бъде поздравен за едно нещо - до голяма степен той успя да изглади различията в Консервативната партия по отношение на Северна Ирландия и предполагам, че дойде тук, за да каже, че възстановяването на управлението в провинцията е негово постижение."
А не беше ли всичко това чист акт на популизъм от страна на Риши Сунак?
"О, разбира се! Част от неговия проблем беше, че ирландското правителство също искаше да каже, че то е постигнало сделката. Затова в Белфаст пристигна и ирландският премиер. Напрежението между британското и ирландското правителство остава. Не само заради Брекзит, но и заради миналото около Северна Ирландия."
И така стигаме до лидера на "Шин Фейн" в Северна Ирландия Мишел О'Нийл, която сътвори история, като стана първи националист първи министър на провинцията. Само да припомня, че партията на националистите спечели последните парламентарни избори през 2022 година и този пост й се полага напълно законно, колкото и да е символично това, защото тя винаги трябва да има съгласието на нейната заместничка Ема Литъл-Пенгели от Демократичната юнионистка партия, за да има съвместно управление. И все пак, колко значимо е това, че в една провинция, създадена да бъде управлявана от юнионисти, на поста за първи път стъпва националист, и какво можем да очакваме от Мишел О'Нийл?
"Зависи какво точно искате да изтъкнете. Като символ, самият факт, че първият министър на Северна Ирландия е от партия, която основно се свързва с Ирландската републиканска армия, която прекара десетилетия наред в опит да премахне Северна Ирландия като понятие, разбира се, означава голяма промяна. От друга страна, чисто практически погледнато, това не е чак толкова голяма промяна, защото "Шин Фейн" и Демократичната юнионистка партия ще трябва да продължат да работят заедно. Все още не може да се каже, че мнозинството иска Ирландия да се обедини, но предполагам, че като първи министър О'Нийл ще влезе в ролята на лидер на Северна Ирландия и ще се опита да води разговор за обединяването на Ирландия. Всичко това донякъде променя атмосферата, вдъхва повече живот в дебата, но обединена Ирландия може да има само ако мнозинството го желае."
Мери Лу Макдоналд, председателката на "Шин Фейн" на целия остров Ирландия, заяви в интервю за Скай нюз, че до шест години очаква референдум за обединението на Ирландия. Доколко реалистично е това?
"Единственият човек, който може да свика референдум, е британският министър за Северна Ирландия. А преди да го направи, трябва да бъде напълно убеден, че има достатъчно основание за това. Нито Лейбъристката, нито Консервативната партия в момента желаят референдум. Със сигурност Мери Лу Макдоналд има голям интерес да каже, че референдум ще има. Но аз мисля, че това са спекулации. Според мен далеч не е сигурно, че през следващите 10-20 години ще се появи мнозинство, което да подкрепи провеждането на референдум за обединение на Ирландия."
Какви са все пак като цяло са нагласите за обединение в Северна Ирландия и Република Ирландия? Знаем, както и вие казахте, че е необходимо съгласието на хората и от двете страни на границата.
"Първото и най-важното сега е, че повечето хора в Северна Ирландия са доволни от това, че най-после имат правителство. Едва на второ място идва това, че националистите сега виждат възможност да придвижат напред въпроса за обединена Ирландия. На юг сетивата на хората са замъглени от романтични чувства към обединението на острова. Защото една обединена Ирландия може да се окаже икономически доста скъпа за Юга. Република Ирландия в момента е много по-богата от Северна Ирландия. Така че големият въпрос е колко ще бъдат готови да платят на юг за обединението? До сега този въпрос не е повдиган подобаващо, но по време на една бъдеща кампания за референдум хората вероятно ще започнат да се питат дали наистина искат обединена Ирландия."
Като говорим за пари, всъщност, те бяха и в основата на сделката между Уестминстър и Демократичната юнионистка партия. Британското правителство обеща 3,3 милиарда паунда. Изненадващо или не, но големите врагове "Шин Фейн" и ДЮП изглеждат доста обединени по въпроса, че са нужни повече пари, за да функционира по-добре Северна Ирландия. Но иначе дълбоките различия между тях остават. Като се има предвид бурното минало, белязано с насилие, и голямата несигурност днес, каква е вероятността искрата отново да пламне?
"Въпреки голямото политическо напрежение, когато те не можеха да работят заедно, нямаше много насилие. Мисля, че все още има консенсус в Северна Ирландия, връщайки се назад към историята, че насилието не решава проблемите. Нещо като референдум обаче може да създаде предпоставка за голямо напрежение. Все още има организации и места с много оръжие в Северна Ирландия. В момента обаче се надяваме, че в тази нова фаза, в която навлязохме, двете партии ще започнат да работят практично заедно. В противен случай ще се изправим пред поредна криза, доверието в сегашните институции ще се срине и това ще доведе до нов конфликт."
Извънредно положение е обявено в части от Южен Уелс поради наводнения, предизвикани от бурята Берт. Вече има две жертви на природната стихия, връхлетяла в събота Британските острови. Депутатът от районите Ронда и Огмор Крис Брайънт заяви, че наводненията са безпрецедентни по своите мащаби. Водите на реките в няколко уелски долини се покачиха..
Румънците гласуват днес на първия тур на президентските избори. Кандидатите са общо 13. В Букурещ паралелно се провежда и местен референдум. В страната предстои и парламентарен вот, както и балотаж на президентската надпревара. "Гласувах за нови победи на румънците, каквато беше последната - пълно влизане в Шенген", заяви премиерът и..
Около 160 ракети и снаряди бяха изстреляни от ливанска територия към Тел Авив днес. Съобщава се за 11 ранени и разрушения в околностите на израелския град. "Хизбула обяви, че е атакувала с "рояци" дронове и ракети щаб на израелското военно разузнаване край Тел Авив, както и военноморска база в южния град Ашдод. От израелската армия не коментираха, но..
Руският президент Владимир Путин подписа закон за опрощаване на дълговете на новобранците, които се записват да воюват в Украйна, съобщи руското правителство, цитирано от "Ройтерс". Агенциите съобщават, че законът предвижда опрощаване на до 10 млн. рубли (95 835 долара) просрочени дългове за лица, които подписват договори с министерството на..
Франция не изключва нито една възможност за военна помощ на Украйна, включително използване на френски далекобойни ракети. Това заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро. "Няма да чертаем предварително червени линии" относно военната помощ за Украйна - заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро в телевизионно интервю за канал Франс 3,..
Започна посещението на президента Румен Радев във Виетнам. Той се срещна с общността на виетнамците, учили и работили в България. Визитата на държавния ни глава е по покана на виетнамския му колега. Продължава визитата на президента Радев в Югоизточна Азия "Като сърце“ - такава е България за Уен Ву Кън. Винаги ще я носи в сърцето си...
Домът за възрастни хора в Трявна ще бъде преустроен, за да се осигури за ползвателите среда, близка до семейната. Строителната площадка е открита, а срокът за обновяване на базата е до края на следващата година. 4-етажната сграда в Трявна ще бъде преустроена така, че да гарантира удобства за възрастните хора в Дома и достъпност на средата...
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..