Българската застрахователна компания "Лев инс" получи награда за корпоративно дело-шамар. Тя беше дадена от Коалицията срещу SLAPP делата в Европа. Антинаградата беше обявена на специална церемония в Страсбург. Става дума за делото, което застрахователната компания заведе срещу Mediapool за безпрецедентните 1 млн. лв. На първа инстанция делото завърши в полза на журналистиката. Към "Лев инс" имаше и призиви да не продължава повече този спор.
Предстои да видим дали компанията ще се вслуша и какво решение ще вземе – вероятно следващите дни ще разберем, каза пред БНР адв. Александър Кашъмов – изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация".
Според него в случая категорично може да се говори за дело-шамар, макар в решението на съда да не се употребява този термин.
"В крайна сметка се създава съдебна практика и тя е положителна по отношение на свободата на словото", отбеляза той и припомни какво е дело-шамар:
"Това са дела, които са предназначени да обезкуражат общественото участие и свободата на словото. Действителната цел не е някой да получи обезщетение или някакъв вид удовлетворение за това, че незаконно е бил атакуван публично, а обратното – да обезкуражи определен вид говорене, критика или опит на журналисти, медии, неправителствени организации и граждански активисти да участват в обществения живот. В случая става въпрос за цитиране на министъра на финансите тогава от служебното правителство. Това е отразено в публична стенограма. Това прави казусът още по-абсурден".
Според адв. Кашъмов тези дела продължават да будят страх. Това означава опасност от автоцензура, която в едно демократично общество е изключително опасна и контрапродуктивна, предупреди той в интервю за предаването "Преди всички".
"Отдавам и известна надежда на работната група в Министерството на правосъдието. До седмица - най-много две тя трябва да изработи конкретни текстове за изменения в Гражданско-процесуалния кодекс, точно за да се предвиди една по-бърза писта за решаване на тези дела и ранна възможност за прекратяване".
Адв. Кашъмов коментира и казуса с Наталия Станчева. При него АЕЦ "Козлодуй" се отказа от огромния иск, който беше предявил към нея, за уронване на престижа, заради информация, която тя е получила по достъп до информация. Станчева е обикновен гражданин, тя е работила дълги години като медицинска сестра в "незаконно функциониращо лечебно заведение" към ядрената централа, разказа той. По думите му тя е била уволнена незаконно и тогава е започнала да рови около това. Затова беше наказателната акция срещу нея, уточни Кашъмов.
"Добрата страна на историята е, че в крайна сметка АЕЦ-ът си получава заслуженото заради това, че е тръгнал да съди гражданка. От друга страна нещата изглежда си остават същите, което е изключително проблематично за това как функционират институциите в България. Това поражда сериозни въпроси за силите на държавата да се справи с такива казуси".
"Всички тези мастодонти муха ги ухапала, докато обикновеният гражданин, журналист, медия търпи запор на сметки за дълъг период от време. Това трябва да се промени, да не бъде възможно", категоричен бе адв. Кашъмов.
Интервюто на Силвия Великова с адв. Александър Кашъмов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..