Българската застрахователна компания "Лев инс" получи награда за корпоративно дело-шамар. Тя беше дадена от Коалицията срещу SLAPP делата в Европа. Антинаградата беше обявена на специална церемония в Страсбург. Става дума за делото, което застрахователната компания заведе срещу Mediapool за безпрецедентните 1 млн. лв. На първа инстанция делото завърши в полза на журналистиката. Към "Лев инс" имаше и призиви да не продължава повече този спор.
Предстои да видим дали компанията ще се вслуша и какво решение ще вземе – вероятно следващите дни ще разберем, каза пред БНР адв. Александър Кашъмов – изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация".
Според него в случая категорично може да се говори за дело-шамар, макар в решението на съда да не се употребява този термин.
"В крайна сметка се създава съдебна практика и тя е положителна по отношение на свободата на словото", отбеляза той и припомни какво е дело-шамар:
"Това са дела, които са предназначени да обезкуражат общественото участие и свободата на словото. Действителната цел не е някой да получи обезщетение или някакъв вид удовлетворение за това, че незаконно е бил атакуван публично, а обратното – да обезкуражи определен вид говорене, критика или опит на журналисти, медии, неправителствени организации и граждански активисти да участват в обществения живот. В случая става въпрос за цитиране на министъра на финансите тогава от служебното правителство. Това е отразено в публична стенограма. Това прави казусът още по-абсурден".
Според адв. Кашъмов тези дела продължават да будят страх. Това означава опасност от автоцензура, която в едно демократично общество е изключително опасна и контрапродуктивна, предупреди той в интервю за предаването "Преди всички".
"Отдавам и известна надежда на работната група в Министерството на правосъдието. До седмица - най-много две тя трябва да изработи конкретни текстове за изменения в Гражданско-процесуалния кодекс, точно за да се предвиди една по-бърза писта за решаване на тези дела и ранна възможност за прекратяване".
Адв. Кашъмов коментира и казуса с Наталия Станчева. При него АЕЦ "Козлодуй" се отказа от огромния иск, който беше предявил към нея, за уронване на престижа, заради информация, която тя е получила по достъп до информация. Станчева е обикновен гражданин, тя е работила дълги години като медицинска сестра в "незаконно функциониращо лечебно заведение" към ядрената централа, разказа той. По думите му тя е била уволнена незаконно и тогава е започнала да рови около това. Затова беше наказателната акция срещу нея, уточни Кашъмов.
"Добрата страна на историята е, че в крайна сметка АЕЦ-ът си получава заслуженото заради това, че е тръгнал да съди гражданка. От друга страна нещата изглежда си остават същите, което е изключително проблематично за това как функционират институциите в България. Това поражда сериозни въпроси за силите на държавата да се справи с такива казуси".
"Всички тези мастодонти муха ги ухапала, докато обикновеният гражданин, журналист, медия търпи запор на сметки за дълъг период от време. Това трябва да се промени, да не бъде възможно", категоричен бе адв. Кашъмов.
Интервюто на Силвия Великова с адв. Александър Кашъмов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..