Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родители: Дневният център за деца и младежи с епилепсия ни беше мечта

"Децата тук се чувстват прекрасно!"

| Репортаж
Снимка: Елена Бейкова

Днес отбелязваме Международния ден за борба с епилепсията.

Шести рожден ден празнува столичният дневен център за деца и младежи с епилепсия "Безброй чудеса". Социалната услуга се управлява от Асоциацията на родителите на деца с епилепсия и дава на младите хора живот извън домовете им и ги кара да се чувстват значими.

От асоциацията работят за разкриване на втора такава услуга, за да бъдат включени и чакащите деца и младежи и да се формират групи на по-малките и по-големите.

Дневният център за деца и младежи с епилепсия е единствената социална услуга в София, в която приемат хора с това заболяване, споделят техните родители.

Антоанета Витева е майка на 25-годишно момиче с тежка епилепсия и множество увреждания. "Този център ни беше мечта. Децата тук се чувстват прекрасно, общуват си по техен начин, създават приятелства, социализират се. Много им е добре тук", сподели тя пред БНР.

Дъщерята на Антоанета посещава центъра в часовете преди обед, тъй като след това се уморява. Майката вижда съществено развитие за изминалите шест години в тази среда.

С децата и младите хора се занимават различни специалисти. Даниела Лазарова е арт терапевт. Тя подчерта, че се опитват да постигнат баланс между това децата да се затруднят и да научат нещо и това да се чувстват добре и да се забавляват. Много е трудно, но накрая резултатът е добър, смята тя.

Музикалните качества на младежите развива Кристина Александрова, която е незряща и от 8 години работи като музикотерапевт в Асоциацията на родителите на деца с епилепсия. Упражненията са за слуха, за фината моторика и раздвижването на децата, тъй като много от тях имат двигателни увреждания.

"Това наистина е предизвикателство, защото става с много повече труд", отбеляза тя и добави, че децата и младежите полагат огромно старание.

А злободневни ситуации, като да отидеш на ресторант или да се скараш с някой, се разиграват в часовете по театър с Вероника Христова. Тя е в инвалидна количка, което не е попречило да стане актриса и театрален режисьор. На децата, които не искат да участват, дава време, докато проявят любопитство.

Директорът на социалната услуга Мария Гергова посочи, че петък е ден за разтоварване и да покажат какво са усвоили и научили през седмицата. "При нас петъците са свръхпълни, защото никой не иска да изпусне купона", каза тя.

Дневния център посещават 25 деца и младежи, а има и няколко чакащи. Места се освобождават рядко - или когато човек навърши 35 години и трябва да напусне услугата, или когато е изпълнен неговият план за подкрепа, обясни Мария Гергова. Вече има такъв случай.

Другият проблем е, че след навършване на възрастта от 35 години, тези млади хора остават вкъщи.

Хората от екипа на дневния център споделят, че вършат работата си с удоволствие и мотивация.

Репортажа на Елена Бейкова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20