Днес отбелязваме Международния ден за борба с епилепсията.
Шести рожден ден празнува столичният дневен център за деца и младежи с епилепсия "Безброй чудеса". Социалната услуга се управлява от Асоциацията на родителите на деца с епилепсия и дава на младите хора живот извън домовете им и ги кара да се чувстват значими.
От асоциацията работят за разкриване на втора такава услуга, за да бъдат включени и чакащите деца и младежи и да се формират групи на по-малките и по-големите.
Дневният център за деца и младежи с епилепсия е единствената социална услуга в София, в която приемат хора с това заболяване, споделят техните родители.
Антоанета Витева е майка на 25-годишно момиче с тежка епилепсия и множество увреждания. "Този център ни беше мечта. Децата тук се чувстват прекрасно, общуват си по техен начин, създават приятелства, социализират се. Много им е добре тук", сподели тя пред БНР.
Дъщерята на Антоанета посещава центъра в часовете преди обед, тъй като след това се уморява. Майката вижда съществено развитие за изминалите шест години в тази среда.
С децата и младите хора се занимават различни специалисти. Даниела Лазарова е арт терапевт. Тя подчерта, че се опитват да постигнат баланс между това децата да се затруднят и да научат нещо и това да се чувстват добре и да се забавляват. Много е трудно, но накрая резултатът е добър, смята тя.
Музикалните качества на младежите развива Кристина Александрова, която е незряща и от 8 години работи като музикотерапевт в Асоциацията на родителите на деца с епилепсия. Упражненията са за слуха, за фината моторика и раздвижването на децата, тъй като много от тях имат двигателни увреждания.
"Това наистина е предизвикателство, защото става с много повече труд", отбеляза тя и добави, че децата и младежите полагат огромно старание.
А злободневни ситуации, като да отидеш на ресторант или да се скараш с някой, се разиграват в часовете по театър с Вероника Христова. Тя е в инвалидна количка, което не е попречило да стане актриса и театрален режисьор. На децата, които не искат да участват, дава време, докато проявят любопитство.
Директорът на социалната услуга Мария Гергова посочи, че петък е ден за разтоварване и да покажат какво са усвоили и научили през седмицата. "При нас петъците са свръхпълни, защото никой не иска да изпусне купона", каза тя.
Дневния център посещават 25 деца и младежи, а има и няколко чакащи. Места се освобождават рядко - или когато човек навърши 35 години и трябва да напусне услугата, или когато е изпълнен неговият план за подкрепа, обясни Мария Гергова. Вече има такъв случай.
Другият проблем е, че след навършване на възрастта от 35 години, тези млади хора остават вкъщи.
Хората от екипа на дневния център споделят, че вършат работата си с удоволствие и мотивация.
Репортажа на Елена Бейкова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр..