Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделски протест пред МС ще поиска утре оставката на ресорния министър

На пресконференция в Националния пресклуб на БТА Инициативен комитет от 26 земеделски организации, които не са съгласни с водената политика в сектор "Земеделие" представи декларация с подробните си искания.
Снимка: БТА

26 земеделски организации, които не преговарят с правителството, обявиха на пресконференция, че утре, в 11 ч., ще доведат членовете си пред Министерския съвет, за да искат оставката на земеделския министър Кирил Вътев.

Тези организации заявяват, че съществуват от 20 години и дават работа на 300 000 души - така отговарят на съмненията в легитимността на протестиращите. 

Показаха пред журналисти редица писма до земеделския министър още от миналата година, като твърдят, че нямат отговор на нито едно от тези писма в аргумент на тезата, че не са искали диалог с властта.

Да се удвои помощта за секторите "мляко", "плодове" и "зеленчуци", да отпадне таванът на украинската помощ, да отпаднат данъците върху субсидиите, да се промени стратегическият план, да отпаднат някои от административните тежести върху земеделците – това са някои от исканията на протестиращите. Най-основното сред тях е оставката на земеделския министър.

В пресконференцията се включиха и лидери на организации, които по думите им вчера са членували в преговарящите с правителството. Българска аграрна камара. Те обвиниха камерата в недемократичност и отстояване на частни интереси.

Утре в 11:00 инициативният комитет на тези организации прави протест пред Министерския съвет, като по думите на един от животновъдите, лидер на една от организациите в комитета "този път протестът няма да бъде мирен" и ако утре те не бъдат чути, вдругиден протестът продължава на 25 пътни възела в страната. 

Ще продължат да блокират пътища, очакват все повече да стават участниците в протестите им, в това число и към тях да се присъединят зърнопроизводители, които не са съгласни с подготвяното споразумение.

Междувременно те апелираха към премиера да не подписва меморандума с Българската аграрна камера. 

Пред БНР председателката на Съюза на градинарите в България Мариана Милтенова коментира, че министърът на земеделието Кирил Вътев е изолирал и противопоставил браншовите организации в сектора и затова УС на съюза, който тя представлява, е решил да продължат протестите и да настояват за оставката на министъра.

Десетки земеделски производители блокираха с трактори пътя Русе - Велико Търново, при село Поликраище.

С бали слама и българския трибагреник върху тях тракторите и фермерите от Асоциацията на земеделските производители и от говедовъдния съюз настояха, че протестът им в Поликраище не е само за пари, въпреки че има забавяне в изплащането на субсидиите. Фермерите казват, че получават между 30 и 50% от миналогодишните суми и не могат да работят по този начин сега.

"Лесно е да обещавате, после не давате" и "Това, че не ни чуват, не значи, че трябва да мълчим" за част от плакатите върху тракторите, иска се и оставката на министър Кирил Вътев. Условията на зелената сделка ни спъват да работим, противопоставят се различните производители с диференцираните ставки за подпомагане, коментират протестиращите в Поликраище, които предизвикаха километрични колони от тирове, за които няма обходен път. Леките автомобили се пренасочват.

Блокадата на пътя Велико Търново-Русе в Поликраище, както и на пътя Русе-Плевен през свищовското село Горна Студена, продължава неясно докога.

Междувременно земеделски производители затвориха за час пътя Кюстендил-Дупница на моста на Суха река при с. Слокощица и се заканиха да протестират до победа и до изпълнението на всичките им 12 искания, казаха за БНР участници в акцията. Те изкараха на платното тридесетина трактори и машини. Многобройна полиция осигури ред и пропускаше МПС по обходни маршрути - само тежкотоварни автомобили и тирове трябваше да изчакват.

Кюстендилските протестиращи фермери искат смяна на политиката в аграрния сектор, спазване на утвърдени и неощетяващи ги правила, а не толкова оставката на земеделския министър Кирил Вътев. 

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС и САЩ се договориха за митата

Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% за всички стоки. Това обяви американският президент Доналд Тръмп след среща с председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в курорта Търнбъри в Шотландия.  До спешните разговори се стигна, след като Тръмп определи 30 процентни мита от 1 август за всички стоки от ЕС. И..

публикувано на 27.07.25 в 21:13

Пожарът в Пирин превзе над 6000 декара, но не застрашава населените места

Пожарът в Пирин продължава да се разраства в североизточна посока към Кресна, но опасност за населените места и домовете на хората към момента няма. Локализиран е другият пожар, който избухна следобед на територията на община Симитли. Няколко вили и земеделски сгради в крайната махала на града "Дрънкалица" изгоряха. : Над 5000 декара горска..

публикувано на 27.07.25 в 21:07

Националният съвет на БСП прие отчетите за дейността на ръководените от левицата министерства

Националният съвет на БСП прие отчетите за дейността на ръководените от левицата министерства, както и за дейността на народните представители от коалицията.    32 законопроекта, 120 въпроса към изпълнителната власт, 86 предложения между първо и второ четене на закони, 68 от които са били приети - така изглежда в числа отчета на депутатите от..

публикувано на 27.07.25 в 21:00

Пожар в РСМ близо до границата с България

Екип кюстендилски пожарникари е изпратен на границата със Северна Македония заради пожар при съседите, който е в близост до нашата територия, съобщиха от Областната дирекция на полицията. Пожарът е установен от частната наблюдателна кула в с. Еремия, която е на самата граница.  Информацията на пожара в Северна Македония беше, че е много близо до..

публикувано на 27.07.25 в 19:58
обеля метро

Заради пожар е спряно е движението на 2 автобуса, обслужващи метростанция "Обеля"

Поради възникнал пожар временно е спряно автобусното движение в участъка на бул. "Панчо Владигеров" и ул. "Обелско шосе", двупосочно на линии 31 и 81. Автобусите ще се отклоняват по обходни маршрути. Към момента Метростанция "Обеля" се обслужва само от автобусна линия 81. Освен това, поради пожар по ул. София, между Банкя и квартал..

публикувано на 27.07.25 в 19:50
Румен Радев

Президентът за липсата на нова техника за гасене по въздуха: Безхаберие и снишаване

"Утре нашите ВВС ще разполагат само с 1, максимум 2 "Кугар"- а и един "Ми-17". Докато дойдат тези всичките, нашите села, много от тях, изгоряха.  Искам да напомня, че миналата година, точно по това време, парламентът прие решение, с което задължи Министерския съвет да закупи специализирана техника за пожарогасене по въздуха. Оттогава досега -..

публикувано на 27.07.25 в 19:42

Главния път София - Варна - временно затворен заради пожар

Пожар във Великотърновско затвори главния път София - Варна.  Запалили са се сухи треви край Ново село.  Екипи на "Пътна полиция" затвориха участъка при разклона за село Добромирка.  В посока Варна автомобилите се пренасочват през Бяла черква - Михалци - Мусина. В посока София обходът е през Пушевски кантон.  На място има и противопожарни екипи...

публикувано на 27.07.25 в 19:40