Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Занимават ни с всичко друго, но не и с това, че болниците връщат реанимации"

Д-р Иван Маджаров: Неотложната помощ трябва да стане държавна

| Репортаж
Д-р Иван Маджаров- председател на Българския лекарски съюз
Снимка: Гергана Хрисчева

Лошите условия за работа в спешната помощ у нас, претоварването на медицинските екипи и липсата на интерес от страна на младите кадри да трупат опит там – тези познати на обществото проблеми бяха обсъдени на форум, организиран от медицинската федерация към КТ "Подкрепа". 

По време на дискусията се чуха идеи за връщане на държавната неотложна помощ и за задължаване на завършващите медицина да работят минимум 6 месеца в спешните центрове.  

Спешни медици отиват на сигнал за катастрофа и там работят рамо до рамо с колегите си от полицията и пожарната, които имат специални дрехи и обувки, за разлика от медиците. Другата разлика – категорията труд за лекарите и останалия персонал е трета, не е специална. Това разказа Георги Батакчиев, фелдшер в Спешната помощ в Пловдив и ръководител на браншовата секция към КТ "Подкрепа". 

Той даде още примери от действителността, в която работят с колегите му.  

"Питам пациентката защо не се е обадила на джипито си и тя ми демонстрира. В работен ден в 9.30 часа звъни и на гласова поща се казва: "Уважаеми пациенти, при нужда от медицинска помощ се обръщайте към телефон 112“. За температура става въпрос. Джипито не трябва ли да я прегледа тази баба, преди да отидем ние?!". 

В Пловдив има нова линейка, в гаранция, но без радио, по което спешните медици могат да чуят за настъпило бедствие, и с вид на товарен автомобил.

"Когато докторът е шофьор, вдига тази носилка. Този, който е към главата на пациента, трябва да застане на един крак и да я ритне, за да се отвори. Тези лекари са учили медицина, не са щангисти". 

Той отправи обвинение към министър Хинков, "който обясни, че не трябва комшиите и съседите да помагат, когато се сваля болен от етаж". 

От няколко месеца спешните екипи в София не могат да намерят свободно легло в реанимация, твърди Кристина Манчева, медицинска сестра в столичната Спешна помощ. Тя работи само с шофьор на линейка.

"Свързвания по телефона с Министерството на здравеопазването, търсене на свободни места. Завеждащият върти в една болница, министерството върти във втора болница. Екипът започва да обикаля. Подпис след подпис. Стигало се и до това пациентът да бъде върнат вкъщи, ако не почине през това време в линейката". 

Че и частните, и държавни болници връщат пациенти, отчете като проблем председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.

"Излиза, че нашата болнична система е в постоянно състояние на война. Въпреки че имаме 400 болници, тя е толкова затрупана, че все едно постоянно идват ранени от фронта. Това някой го е позволил. Занимават ни с всичко друго, но не и с това, че болниците връщат реанимации. Неотложната помощ трябва да стане държавна. Кабинети, които се финансират в общините. Всяка община в България трябва да има такъв неотложен кабинет, който обслужва през нощта, събота и неделя". 

Д-р Маджаров посочи Гърция като пример за държава, в която завършилите медицина студенти, независимо дали са учили там, или в чужбина, могат да започнат работа в здравната система, само ако първите шест месеца работят в Спешната помощ. 

От днешната дискусия отсъстваха представители на правителството и на Народното събрание. Директорът на агенция Медицински надзор Иванка Динева обясни, че до края на март трябва да е готова проверката на състоянието на Спешната помощ у нас. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обществен съвет към КЗК ще следи цените и пазарните условия преди и след въвеждането на еврото

Обществен съвет към Комисията за защита на конкуренцията ще следи цените и пазарните условия преди и след въвеждането на еврото в страната. На първото заседание стана ясно, че до края на годината Комисията ще започне още два отраслови прегледа - във финансовата област и в сферата на телекомуникациите. В Обществения съвет като консултативен..

публикувано на 07.07.25 в 17:06

Руските власти потвърдиха съобщенията за смъртта на Роман Старовойт

Руските власти потвърдиха съобщенията за смъртта на бившия министър на транспорта Роман Старовойт в Москва. Бившият руски министър на транспорта Роман Старовойт е открит мъртъв "Тялото на Старовойт беше открито днес в личния му автомобил с огнестрелна рана. Основната версия е самоубийство," заяви представителката на следствените..

публикувано на 07.07.25 в 16:59
Росен Желязков

Росен Желязков: Железопътната инфраструктура е приоритет в правителствената политиката и в ПВУ

Железопътната инфраструктура на България е приоритет в политиката на правителството и в Плана за възстановяване и устойчивост. За съжаление има решения на предишните управляващи, които се превръщат в проблем. Това заяви в Разлог премиерът Росен Желязков, който коментира скандала със закупените от "Дойче бан" вагони, втора употреба, за нуждите на..

публикувано на 07.07.25 в 16:54
Снимката е илюстративна

Отново гасят пожар на територията на ПП "Рилски манастир"

Екипи на пожарната служба в Рила и горски работници доугасяват пожар на територията на ПП "Рилски манастир", казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Директорът на Природния парк инж. Димитър Григоров каза за БНР, че гасенето е на същото място, където в средата на юни, на 2 000 м. надморска височина, възникна пожар, а на терена..

публикувано на 07.07.25 в 16:44

Владимир Владимиров: България няма единна стратегия за РСМ, която да следваме

Българската дипломация по отношение на РСМ има възходи и падения, а сега сме в средно положение. Ключов въпрос е, че България няма единна стратегия в последните 30 години за РСМ и да я следваме, независимо кой управлява, коментира в интервю пред БНР международният политически анализатор Владимир Владимиров. Според него е важно да знаем,..

публикувано на 07.07.25 в 16:28

Организират студентски протест против повишаването на семестриалните такси

Студентски протест под надслов "Образованието е право - не привилегия" против повишаването на семестриалните такси се организира в социалните мрежи от възпитаници на Юридическия факултет на Софийския университет. Демонстрацията е планирана за 18 ч., тази сряда 9 юли, до подлеза на Университета. В анонса на събитието студентите посочват,..

публикувано на 07.07.25 в 16:27

РИОСВ - Велико Търново разреши разширяване на промишлена птицеферма край град Дебелец

Регионалната екологична инспекция във Велико Търново разреши разширението на промишлената птицеферма край град Дебелец, в която ще се отглеждат над един милион и сто хиляди кокошки носачки. Местните жители правиха протести срещу инвестиционното намерение. Експертният екологичен съвет одобри оценката върху въздействието на околната среда за..

публикувано на 07.07.25 в 16:26