Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поетесата – пътешественик Петя Стефанова: Камино е пътят на пречистването

Петя разказва за своите пътешествия в книгата „Камино – да намериш сърцето си“

2
Петя Стефанова и дъщеря й Мими
Снимка: Личен архив

Талантливата поетеса, живееща със семейството си в Тетевен Петя Стефанова, разказва за себе си, че е пътешественик по сърце и възприятие. С творчеството си е носител на редица големи награди от международния конкурс „Лирични гласове“ и Националния конкурс за любовна лирика „Горчиво вино“. 

Първата й книга се казва „Среднощна приказка“. Не за поезия си говорихме с Петя обаче. 

Пътят е прераждане за Петя Стефанова. Преди време, заедно с дъщеря си, поемат към „Камино“ – маршрут, който често хората определят като магичен, трансформиращ и водещ към истинската същност на човека. Път, по който майка и дъщеря поемат, за да създадат по-силна връзка помежду си, да простят за грешките и да разберат другия по-добре. 

С този маршрут започва и новата книга на Петя „Камино – да намериш сърцето си“

„Аз нищо не знаех за Камино, първоначалната ми идея не беше Камино“ – сподели Петя Стефанова в предаването „Понеделник вечер“.

„Ние тръгнахме по класическия френски път, който започва с едно френско селце на границата с Испания, то се нарича Сен Жан. За мен това е героизъм да извървиш 800 километра, защото този класически френски път е толкова дълъг. Отнема месец, може би месец и малко. Много често по пътя има и травми. За нас беше възможно да отделим две седмици. 

Прецених, че от Асторга до Сантяго де Компостело – крайната точка на Камино 11 дни ще са ни напълно достатъчни. Това са 278 километра, много малко повече от 1/3- та от Камино. Камино е пътят на пречистването. За мен движението, в моя свят, вътрешния е нещото, което ме пречиства, защото аз винаги в трудни моменти от живота си съм се спасявала с ходене. За това го избрах и мисля, че исках, освен да стигна до дъщеря си, и да се изчистя от всички наслоявания на ежедневието и мътещи съзнанието ти мисли“.

„Камино“ е маршрут, който те провокира да победиш страховете си и да изоставиш болките. 

Точно там Петя попада и на един надпис: „Лодките се чувстват сигурни в пристанището, но не това е целта на лодките“.


Още, чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поколението Z вижда перспективи за развитие в България

Близо 12 000 души са напуснали страната ни през 2023 г., сочат данни на НСИ. От тях 2000 са младежи на възраст между 15 и 24 години , като значително по-голям дял имат момчетата. Същевременно броят на завърналите се български граждани през миналата година е с 5000 души по-висок от броя на заминалите . От общо 17 000 завърнали се българи -..

публикувано на 11.06.24 в 11:35

От сърцето на Родопите: Политиците се изложиха!

Родопският столетник Димитър Кавгазов живее в село Славейно. На 27 септември той ще навърши 100 години, но смята да поживее още. Кръгъл сирак, Димитър някога е бил горски, гледал е овце и крави.  Видял е всичко – и лошо, и хубаво . Въпреки преклонната си възраст, той се отнася отговорно към гласуването – "ръководителите да се сетят, че..

публикувано на 09.06.24 в 10:52

Елена е занемарен град, умира - балканджиите жалят съдбата на града, песимисти са за изборите

Обезлюдяване, проблеми с водоснабдяването на селата, липса на обществен транспорт, закрита железопътна гара, ограничени възможности за здравеопазване. Кой ще реши тези проблеми за малко над 7800 избиратели във възрожденската община Елена – отговорите се очаква да станат ясни на изборите днес, когато в Четвърти многомандатен избирателен район..

публикувано на 09.06.24 в 09:12

Младежи от Монтана гласуват за първи път, искат да останат в България

Трябва да управляват партии, които дават възможност на младото поколение да се развива , казва пред БНР Преслав Джоков от Математическата гимназия в Монтана. Той се занимава с народни танци и възнамерява да продължи с хореография, за да запази традициите и фолклора  за поколенията. Баба му, Олга Иванова, 40 години работила като фелдшер,..

публикувано на 09.06.24 в 08:04

"Едни слепци гласуват за други слепци." Помагат ли изборите да прогледнем?

Днес, на традиционната неделна литургия, православната църква ще припомни на вярващите евангелското четиво, което разказва как Христос изцелил един сляпороден човек. През очите на библейския разказ, как се виждат предстоящите избори "2 в 1"? - отговорите следват в звуковата картина от репортажа на нашата кореспондентка във Враца Ива Антонова...

публикувано на 09.06.24 в 07:52
Мира Копанарова

Мира Копанарова - гост в рубриката “Америка - илюзии и реалности”

Мира Копанарова е гост в 49-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности” в търсене на житейско равновесие между Канада и България, с поглед към историческото ни минало и с надежда за едно ново възраждане. "Пътувам доста често до България. За мен е мнго важно да се грижим за възрастните хора. Моята баба, да е жива и здрава, е все още..

публикувано на 07.06.24 в 10:56
Снимката е илюстративна

"Земята на розите" - филм за невидимите деца с увреждания

"Земята на розите" е игрален филм, който е посветен на децата с увреждания. В 58-минутната продукция се разглеждат теми, свързани с децата със синдром на Даун и аутизъм. "Решихме да разкажем историите на тези деца по един кинематографичен начин - техния живот, трудностите , през които преминават", казва терапевтът Любомир Миланов, един от..

публикувано на 07.06.24 в 07:14