Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Станимира Кацарова за майсторството да се връщат към нов живот старите часовници

2
Станимира Кацарова
Снимка: Пламена Бачийска

"Съвсем случайно започна всичко с часовникарството, като в началото можех само да сменям каишки, а когато ме обучиха, в началото беше много стресиращо за мен, разказа в "Нощен Хоризонт" Станимира Кацарова, майстор часовникар


Тя е часовникар вече от 10 години, а от две години има свое ателие в София, където „лекува“, условно казано, различни часовници.

 
Преди години започва работа в един сервиз за часовници. Там мениджърът и главен часовникар е единственият българин завършил часовникарско училище в Швейцария. А тя само сменя батерии, стъкла и прави малки ремонти. 


Работата на часовникарите особено силно я впечатлява и един ден главният часовникар и мениджър на сервиза й предлага да я обучава за часовникар. И така навлиза в часовникарската професия. А години по-късно отваря и собствено часовникарско ателие.


"Часовникът е като един пъзел, така се научих да ги подреждам, като в началото правех и грешки, но при часовниците всяка грешка може да се поправи. Много часовници съм работила досега, като всеки часовникар има специализиране в отделни механизми, като аз съм специализирана в японските и швейцарските механизми, автоматични и кварцови, сподели още Кацарова.


Ателието на Станимира Кацарова е нетипично - не му личи много, че е часовникарско ателие. Тя иска да предаде уют и топлина в него. Винаги в него има бонбонки и цветя. Има и бижута, дори и мартеници. Влага цялото си сърце и душа в него.


Часовник може да се направи за ден, но други за повече дни. Най-старият часовник, който съм поправяла беше на прадядото на мой приятел, каза още Станимира Кацарова.


По думите й часовниците са главен аксесоар на мъжете. Часовникът показва и статусът в обществото, като всяка марка часовници се стремят да бъдат в крак с модата, допълни майстор-часовникарят. 


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44