Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще разреши ли новият конкурс за директор драмите в НГДЕК?

| Интервю
НГДЕК
Снимка: БГНЕС

Засега не е ясно има ли и колко са кандидатите за поста директор на Националната гимназия за древни езици и култури "Константин Кирил Философ", позната като НГДЕК, или Класическата гимназия. Според Министерството на културата "нещата са прозрачни". Вече повече от 10 години обаче училището излъчва сигнали за  разделение, противопоставяне и сблъсъци. 

"Беше мечта. Изборът беше внимателно направен. Проверихме, проучихме. Решихме, че трябва да търсим училище, в което освен овладяване на науките по стандарта на МОН, трябва да има застъпено хуманитарно образование. В десети клас вече нямаше за кога да отлагаме вземането на решение дали да остане в това училище, в което, оказа се, са легенда и мит всички наши представи. Разбрахме, че тя не получава достатъчно", разказа пред БНР Мая Добровска, майка на ученичка, която в десети клас се мести от НГДЕК в друга гимназия. Добровска даде пример с часовете по история, които по думите ѝ в определен период са били "пародия" и допълни картината на недостатъчната подготовка и по други предмети.

Мая Добровска  Снимка: Ирина Недева"Атмосферата в училище не е дружелюбна. Това е атмосфера на омраза", категорична е тя.

"Моето дете напусна, за да съхраним възможността все пак да завърши образована", посочи майката, чиято дъщеря била втора-трета в класа по успех.

"Искам тази институция – защото НГДЕК е институция, да не е празно наименование, да има отново онова съдържание, заради което записахме детето там", допълни Мая Добровска.

Борис Иванов  Снимка: Ирина Недева

"Когато постъпих в Класическата гимназия - беше алармено, учениците ми казаха – господине, вие сте ни седми преподавател. Откакто аз съм напуснал, още четирима, говоря само за български език и литература. Върволица", разказа Борис Иванов, който сега преподава български език и литература в столичното 119-о училище "Проф. Михаил Арнаудов".

Преподавателят отбеляза, че по отношение на него е имало закани - "този колега бял ден няма да види" и са последвали административна гонка и унижения, като това "не е частен случай".

"Една година почти издържах."

"Надявам се този конкурс да не е надгробна плоча за моята наивност", коментира Борис Иванов в предаването "Хоризонт до обед".

Протест на ученици от НГДЕК през 2015 г. Снимка: БГНЕС

Имаме уверение, че трима представители на Софийския университет ще бъдат в журито, което ще проведе конкурса, съобщи за БНР ректорът на висшето училище проф. д-р Георги Вълчев. Академичният съвет на университета излезе с декларация по казуса с НГДЕК.

"Ние не заемаме страна. Искаме обективен, публично прозрачен конкурс", каза той.

Ключово е да се запази този профил на гимназията – и специализиран, и широко хуманитарен, смята проф. Вълчев, който напомня, че гимназията е асоциирана към Софийския университет "Св. Климент Охридски".

проф. Георги Вълчев  Снимка: БГНЕС

"Не желаем тази кампания, включително увличане на групи ученици, родители да продължи. Това вреди на имиджа на гимназията. Ние ще държим да бъде оздравена!"

Готови сме да подпомогнем по всякакъв начин новото ръководство на гимназията, увери ректорът на СУ.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01